کد خبر: ۲۳۸۳۱
۴۵۶ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

شبکه تلویزیونی افق با نقش آفرینی حامیان احمدی نژاد

۱۳۹۳/۴/۲
۰۹:۳۷

 


روزنامه شرق نوشت:
 بیست‌ودومین شبکه سیما روی «آنتن» می‌آید. اردیبهشت سال‌جاری عزت‌الله ضرغامی، رییس سازمان صداوسیما برای اولین‌بار خبر راه‌اندازی شبکه «افق» را در حاشیه اختتامیه جشنواره بین‌المللی رادیو اعلام کرد و 10روز بعد و در آستانه سالگرد آزادسازی خرمشهر این شبکه صاحب فرکانس مستقل شد. پخش پیش‌برنامه‌های شبکه «افق» که تا پیش از این به نام شبکه «عصر» شناخته می‌شد، روز 13خرداد با شعار «به افق نگاه کن...» پخش آنونس برنامه‌های خود را در ایستگاه الوند، فرستنده سوم تهران، فرکانس ۵۷۸، آغاز کرد. این شبکه در یکی از تیزرهای خود اعلام کرده است که: «دیدار بعد؛ همراه با دیدن هلال ماه رمضان».
از همان ابتدا، برخی اخبار و شایعات از تعلق این شبکه به سپاه حکایت داشت. اما سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه این انتساب را تکذیب کرد. با این حال، وی گفت که «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راستای وظایف ذاتی خود از بسیاری از موسسات و سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه مسایل فرهنگی و اجتماعی به صورت موردی حمایت به عمل آورده است که سازمان فرهنگی و هنری و رسانه‌ای «اوج» به‌عنوان یکی از سازمان‌های «مردم‌نهاد» نیز در برخی فعالیت‌ها از چنین حمایت‌هایی برخوردار بوده است.»از مدت‌ها قبل زمزمه‌ تاسیس نخستین شبکه تلویزیونی خصوصی شنیده می‌شد؛ شبکه‌ای که خبرهای تاییدنشده، از حضور فعالان رسانه‌ای منتسب به «جبهه پایداری» و اهالی نشریه «9دی» با مدیرمسوولی حمید رسایی عضو این جبهه، خبر می‌داد اما انتشار اسامی‌ای مانند وحید یامین‌پور، وحید جلیلی و نادر طالب‌زاده به‌عنوان مدیران این شبکه این گمانه را بیشتر کرد که «جبهه پایداری» به‌صورت غیررسمی و نه خصوصی، شبکه‌ای تلویزیونی را اداره خواهد کرد. روز گذشته رمضان‌نژاد، مدیر گروه مستند «شبکه4» به‌عنوان مدیر جدید «شبکه افق» منصوب شد و به گزارش خبرگزاری‌ها افرادی چون وحید جلیلی، نادر طالب‌زاده، احسان محمدحسنی، وحید یامین‌پور و... از جمله افرادی هستند که در تولید برنامه‌های «شبکه افق»، نقش خواهند داشت. در حال حاضر، موسسه فرهنگی، رسانه‌ای «اوج»، بسیاری از محتوای این شبکه را «تامین» می‌کند که بر اساس برنامه‌ریزی آتی، تمامی مراکزی که در زمینه تولیدات رسانه‌ای تصویری پیرامون دفاع مقدس و انقلاب اسلامی فعالیت می‌کنند، می‌توانند در «تامین» محتوای این شبکه، مشارکت داشته باشند.
«اوج» اوج می‌گیرد
تابستان 90 بود که سازمان هنری و رسانه‌ای «اوج» فعالیت خود را آغاز کرد. همان زمان اخبار حاکی از آن بود که این سازمان قرار است، تولید آثار یک شبکه‌ جدید تلویزیونی را برعهده بگیرد. با‌ طولانی‌شدن مقدمات تاسیس این شبکه که امکان راه‌اندازی خصوصی آن وجود نداشت، سازمان «اوج»؛ پیش از راه‌اندازی شبکه جدید، برخی از برنامه‌های تولیدی خود را منتشر کرد. سایت قرارگاه شهیدباقری بسیج دانشجویی، در معرفی این سازمان نوشته است: «اهداف این سازمان، ایجاد بستری برای شناسایی، آموزش و جهت‌دهی نیروهای مستعد انقلابی در عرصه‌های مختلف هنری و رسانه‌ای و نیز فراهم‌کردن زمینه تولید و توزیع محصولات همسو با انقلاب اسلامی عنوان شده است.» طبق گزارش سایت قرارگاه شهید باقری، مدیریت سازمان برعهده‌ احسان محمدحسنی است و از شب شعر تا هنرهای نمایشی و موج‌سازی تبلیغاتی و تولیدات تلویزیونی از کارهای این سازمان تازه‌تاسیس اما زودبازده است.
این سازمان در روند مذاکرات هسته‌ای و همچنین مذاکره مستقیم با آمریکا توانست با طراحی بیلبوردهای زیاد و نصب این بیلبوردها در سرتاسر شهر به‌ویژه در اتوبان‌ها و مراکز پرتردد شهر، نظر عموم مردم را به خود جلب کند. این حرکت نه‌تنها نظر بسیاری در ایران را جلب کرد که رسانه‌های غرب نیز این پوسترها را نظر اصلی نظام برای مذاکره معنا کردند. هرچند این بیلبوردها پس از مدتی بحث و چالش، از سطح شهر جمع شد اما توانست بسیاری از منتقدان دولت را به موضوع مذاکرات حساس کند. حال به نظر می‌رسد بسیاری از برنامه‌های شبکه جدید تلویزیونی بر عهده این سازمان قرار گرفته است و قرار است تولید محتوای شبکه «افق» برعهده سازمان اوج باشد.
حضور افرادی همچون یامین‌پور و وحید جلیلی و نادر طالب‌زاده و تمرکز این شبکه و موسسان و مدیران آن روی مسایل فرهنگی خاص، شایبه وابستگی این شبکه را به جبهه پایداری یا هدایت آن توسط اعضای جبهه پایداری بیشتر می‌کند.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز