کد خبر: ۲۰۰۴۱
۶۶۳ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

یورش مجلس نهم به همه وزيران كليدي روحاني

۱۳۹۲/۱۲/۹
۱۵:۵۴

 

گروه سياسي: 6 ماه از عمر دولت روحاني مي‌گذرد اما اغلب وزيران دولت او حتي در همين ماه‌هاي اوليه كارشان يك روز آرام را پشت سر ننهاده‌اند! وزيران خارجه، علوم، نفت، صنعت، مسكن، اقتصاد، اطلاعات و ... در اين مدت كارشان فقط شده است احضار به مجلس توسط نمايندگان اصولگراي حامي احمدي‌نژاد، جليلي و قاليباف! 

طرح سئوال، تهديد به استيضاح و تذكر و كارت زرد! مثل نقل و نبات بر سر ظريف، طيب‌نيا، زنگنه، نعمت زاده و، آخوندي و ... مي‌بارد. آنها براي آب خوردنشان هم ظاهرا بايد پاسخگوي چند نماينده شناخته شده افراطي پايداري باشند! وزيران كليدي روحاني كه ويرانة‌هايي به نام وزارتخانه را با خزانه‌هاي خالي و ورشكسته از دولت محبوب همين نمايندگان! تحويل گرفته‌اند، 6 ماه است صبح تا شب بايد توسط امثال كريمي‌قدوسي‌‌ها سين جيم شوند! 

همان نمايندهايي كه تفاوت NPT را با MPT نمي‌دانند! و اين حال روز دولتي است كه مردم ايران با هزار اميد و آرزو انتخابش كرده‌اند. آن هم توسط كساني كه 8 سال در مقابل دولت‌هاي نهم و دهم احمدي‌نژاد كه مملكت را به ورشكستگي كامل فرو برد دم برنياوردند و همواره برايش كف مي‌زدند و حلوا حلوايش مي‌كردند و حالا در غم رفتن و فراقش، داغ دل را بر سر وزيران روحاني در مي‌آورند!

نحوه دشمني و مخالفت چشم بسته اين جماعت با روحاني و تيمش چنان شده كه رسانه‌هاي خارجي را نيز به تعجب واداشته است و اين روزها متعجبانه در گزارش‌ةاي خود در باره ايران مي‌پرسند در ايران چه مي‌گذرد؟ در همين زمينه سايت فارسي صداي آلمان، گزارشي در باره به هجوم بي سابقه مجلس اصولگرا به دولت تهيه كرده است كه براي آگاهي از نوع نگرش رسانه‌هاي خارجي با سنگ‌اندازي‌هاي افراطيون عليه دولت تدبير و اميد، بخش‌هايي از آن را در ادامه مي‌خوانيد:

شماری از نمایندگان مجلس با فراخواندن وزیران خارجه و اطلاعات خواستار پاسخگویی آنها به انتقادها از سیاست خارجی دولت شدند. پاسخ‌های ظریف پرسش‌کنندگان را قانع نکرد و وزیر اطلاعات در نوبت پاسخگویی است. محمد جواد ظریف در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حاضر شد تا به پرسش‌هایی که برخی از نمایندگان مطرح کرده‌اند پاسخ دهد.

یکی از پرسش‌ها به سخنان وزیر خارجه در دانشگاه تهران درباره توان نظامی ایران و آمریکا مربوط می‌شد که حدود سه ماه پیش ابراز شد و همان زمان با واکنش تند شماری از نمایندگان مجلس روبرو شده است. کریمی قدوسی از ظریف خواسته بود درباره اظهاراتش مبنی بر این که "آمریکا می‌تواند با یک بمب سیستم دفاعی کشور ما را از کار بیاندازد" توضیح دهد اما از پاسخ او قانع نشد.

وزیر حاضر، پرسش‌کننده غایب!

هفدهم آذر ماه نیز ۵۰ نماینده مجلس در یک تذکر کتبی وزیر خارجه را به خاطر سخنانش در دانشگاه تهران به "وادادگی" متهم کرده بودند. ظریف در نشست ششم اسفندماه به تکرار توضیحات گذشته‌ی خود پرداخت و گفت که به نظر او نه توان نظامی که "فرهنگ شهادت و حضور ملت باعث حفظ شدن نظام ماست". به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس (خانه ملت) قرار بود در این نشست ۹ پرسش مطرح شود اما به علت غیبت برخی از سوال‌کنندگان ۴ پرسش بیشتر مطرح نشد.

بنابر این گزارش یکی دیگر از پرسش‌ها به دیدار هیئتی از پارلمان اروپا با نسرین ستوده و جعفر پناهی در سفارت یونان در تهران و اهدای جایزه حقوق بشر این پارلمان به آنها اختصاص داشت. این ماجرا نیز به نیمه‌ی دوم آذر ماه مربوط می‌شود و بحث احضار سه وزیر برای پاسخگویی درباره چگونگی این ملاقات همان زمان مطرح شده بود.

اشتباه ۵۰ میلیونی نماینده معترض

به گفته‌ی حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی، پرسش دوم را ابراهیم آقامحمدی مطرح کرد که ستوده و پناهی را "مجرمان فتنه ۸۸" خواند و درباره "تقدیم جایزه ۵۰ میلیون یورویی به هر یک از آنان به پاس معارضه با جمهوری اسلامی" از ظریف توضیح خواست. هیئت پارلمانی اروپا همان زمان اعلام کرد که به دلیل موانعی که تحریم بر سر راه مبادلات بانکی جمهوری اسلامی قرار داده، پرداخت وجه نقدی جایزه ساخاروف سال ۲۰۱۲ به برندگان ایرانی آن در حال حاضر ممکن نیست.

ظریف نیز در پاسخ به این پرسش، بدون اشاره به رقم جایزه که ۵۰ هزار یوروست، گفت: «اولا پولی به آنها پرداخت نشده است و ثانیا ما هم مخالفت خود را با ملاقات مذکور اعلام کرده بودیم.» پرسش دیگر را کریمی قدوسی به نمایندگی از سوی ۵۴ عضو دیگر مجلس نهم طرح کرد. او خواهان توضیح درباره "علت مواضع انفعالی وزیر امور خارجه" در برابر اسرائیل و هولوکاست شد. ظریف گفت در برابر اسرائیل، که کریمی قدوسی آن را "رژیم حرام‌زاده صهیونیستی" می‌خواند، "قوی‌ترین مواضع" را اتخاذ کرده و تلاش می‌کند بهانه‌ای دست این کشور ندهد.

پرسش‌های تکراری از وزیر اطلاعات

به گزارش "خانه ملت" پاسخ‌های ظریف به این پرسش‌ها و توضیحات او درباره سوال دیگری در مورد به خطر افتادن منافع ایران در سوریه نمایندگان سوال‌کننده را قانع نکرده است. به نظر می‌رسد هدف شماری از نمایندگان از طرح پرسش‌های تکراری و کشاندن چندباره ظریف به مجلس تحت فشار گذاشتن حسن روحانی باشد که یکی از هدف‌های سیاست خارجی دولت را تنش‌زدایی با کشورهای منطقه و غرب اعلام کرده است.

فراخواندن وزیر اطلاعات به مجلس این گمانه‌زنی را تقویت می‌کند. هم‌زمان با حضور ظریف در مجلس، ۴۱ نماینده سوالی از محمود علوی را تقدیم هیئت رئیسه کردند که محورهای اصلی آن پرسش‌های گذشته درباره سیاست خارجی دولت است. محمد جواد کریمی قدوسی به سایت خبری تسنیم گفت: «جمعی از نمایندگان سوالی را از وزیر اطلاعات طرح کرده‌اند که در مورد اقدامات این وزارتخانه در جلوگیری و برخورد با مصادیق تهدیدات امنیت ملی کشور است.» در شرح این پرسش ۲۱ نکته مطرح شده که حدود نیمی از آنها به مذاکرات هسته‌ای و روابط جمهوری اسلامی با غرب، به ویژه با آمریکا مربوط می‌شود.

گاف بزرگ ۱۱۰ نماینده معترض

شماری از پرسش‌های نمایندگان از وزیر خارجه نیز عینا در شرح سوال از وزیر اطلاعات تکرار شده است. بر این اساس امضاءکنندگان سوال از علوی می‌خواهند درباره "عدم شفافیت مواضع مسئولین دولتی در موضوع رژیم حرام‌زاده صهیونیستی" توضیح دهد! به نوشته تسنیم و به نقل از کریمی قدوسی نمایندگان از وزیر اطلاعات خواسته‌اند درباره "دنبال نمودن عادی‌سازی رابطه با آمریکا که مصداق نظام سلطه است، توسط وزارت امور خارجه و شخص رئیس‌جمهور" و "پیشنهاد درخواست نظرسنجی برای برقراری رابطه با آمریکا توسط مسئولین دولتی" اطلاعات لازم را در اختیار آنها قرار دهد. "تعهدات فراتر از قانون در موافقتنامه ژنو که باعث لطمه زدن به استقلال و امنیت کشور شده است" از دیگر موضوع‌های مطرح شده با وزیر اطلاعات است که پیشتر مذاکره‌کنندگان هسته‌ای و وزیر خارجه برای پاسخ دادن به آن به مجلس رفته‌اند.

کریمی قدوسی، از فعال‌ترین مخالفان مذاکرات هسته‌ای، تدوین‌کننده طرحی است که آبان ماه به خط او نوشته شد و توسط اداره قوانین مجلس تکثیر و در اختیار خبرنگاران قرار گرفت. عنوان این طرح آنچنان که این عضو کمیسیون امنیت ملی نوشته «الزام دولت به حفظ حقوق مسلم هسته‌ای و مصادیق آن در چهارچوب معاهده "ام پی تی" در مذاکرات هسته‌ای» است. 

در بند نهم این طرح نیز نام پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) به اشتباه "ام پی تی" نوشته شده و ۱۱۰ نماینده مجلس نهم بدون خواندن متن یا توجه به این اشتباه آن را امضاء کردند. این طرح که تصویر آن در بسیاری از سایت‌های اینترنتی منتشر شده در رسانه‌های داخلی به عنوان "گاف بزرگ عضو کمیسیون امنیت ملی" مشهور است.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز