کد خبر: ۱۳۶۴۴۵
۲۰۸ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

تابلوی ضد زن در مرکز خرید معروف تهران جنجالی شد

۱۴۰۳/۱/۲۳
۱۴:۵۹

 

 

 

انتشار تصویری از یک تابلوی بحث برانگیز در مرکز خرید معروف تهران خبرساز شده است.

کاربری به نام  «فرانک» ادعا کرده است که این عکس را در مرکز خرید اوپال تهران مشاهده کرده است و تاکنون صحت این خبر تائید نشده است.

این کاربر با انتقاداز انتشار این تصویر نوشته است: از کی تا حالا این رسم افتخارآمیز تلقی می‌شه؟ از کی تا حالا با افتخار از ازدواج اجباری یاد می‌کنن که تبلیغ می‌کنید؟

تابلوی ضد زن در مرکز خرید معروف تهران جنجالی شد

«خون‌بس» نوعی دیه عشایری برای رفع نزاع‌های فردی و جنگ‌های طایفه‌ای است که در حال حاضر اجرای آن نسبت به گذشته بسیار کم شده اما اخیرا اظهارات یکی از مقامات مبنی بر ثبت ملی این آیین، واکنش زنان را برانگیخت و افکار عمومی را نیز در سطح گسترده‌ای درگیر کرد.

به زبان ساده، اتفاقی که در خون‌بس می‌افتد این است که پس از نزاع منتهی به قتل میان دو طایفه، زنانی از طایفه قاتل به عقد مردانی از طایفه مقتول درمی‌آیند. به زنی که در این فرآیند، وسیله خون‌بس می‌شود، «فصلیه» می‌گویند. علت اینکه نام این آیین را «خون‌بس» گذاشته‌اند این است که به عقیده برخی، این آیین مانع از خونریزی و انتقام‌جویی‌های بعدی می‌شود زیرا دو طایفه در واقع با هم فامیل می‌شوند. مشکل اصلی در این آیین، شکل‌گیری ازدواج‌هایی است که لزوما در آنها رضایت طرفینی وجود ندارد و گاهی «ازدواج اجباری» صورت می‌گیرد.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز