کد خبر: ۷۰۳۹۹
۸۹۸ بازدید
۸ دیدگاه (۸ تایید شده)

همه با هم برای "شورای شایستگان" در میانه

۱۳۹۵/۱۲/۹
۰۰:۰۸

به مناسبت استیضاح شهردار از سوی شورای شهر و انتخاب مجدد ایشان که بنده هیچ شناختی از ایشان و اعضای شورای شهر ندارم، با عنایت به نزدیک شدن به انتخابات شورای شهر، بی مناسبت ندیدم چکامه ای را در اهمیت انتخاب برایتان ارسال نمایم تا با انتشار آن کمکی برای انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان شده باشد تا چه قبول افتد چه در نظر آید.

به نظرم اهمیت انتخابات شورا های اسلامی اگر بیشتر از هر انتخابات دیگر نباشد،کمتر نمی تواند باشد. زیرا:


۱) با تصمیم گیری پیرامون ملموس ترین نیازهای زیست جمعی ما در ارتباط است.
۲)سود یا زیان این انتخابات مستقیما به ما و محیط زندگی ما بر می گردد.
۳)این انتخابات عرصه ی بروز و ظهور و نیز کشف نیروهای مستعد خدمتگزاری است.
۴)تمرین جدی دمکراسی و گذر از تبارگرایی و خویش سالاری به شایسته گزینی در این انتخات شکل می گیرد.
۵) از رهگذر برنامه های نامزدهای انتخاباتی نیازهای واقعی جامعه و راهکارهای پیشنهادی را می توان شناسایی نمود.
۶) می توان با ارائه ی لیست های مشترک زمینه های انتخاب بهتر و کار جمعی  را تدارک دید.
۷)جوانان شایسته ای در این حوزه حضور می یابند که سرمایه های سرشار از نشاط و شوق خدمتگزاری هستند به نحوی که چنین حجم متراکمی را از استعدادها نمی توان در عرصه های دیگر شاهد بود.
                                             ...
از اینرو باید بدور از احساسات خویشاوندی و تبارگرایانه و نیز با پرهیز از انزوا گزینی و نقش تماشاگر منفعل و بی عمل، باید در این عرصه حضوری مسئولانه داشت.

باید آنانکه توان خدمت در خود می بینند در انتخابات ورود کنند.

باید از آنانکه می توانند منشاء خدمت شوند تقاضا کرد که با از خودگذشتگی نامزد انتخابات شوند.

باید بدور از تعصبات قبیله گرایانه و با انتخاب شایستگان میدان را بر خردمندی فراخ کرد و اجازه داد شهر و زیست بوم ما را صاحبان تخصص و برنامه مدیریت کنند.


باید همه ی ما به عنوان شهروندانی مسئول برای تحقق [ شورای شایستگان ] بکوشیم.
و...    
۱۳۹۵/۱۲/۸

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۵/۱۲/۱۰ ۰۸:۳۸

با سلام

اولا چرا هیچ شناختی نداری؟!! وقتی شهرت برایت اینقدرمهم است که در موردش مطلب مینویسی باید حداقل در مورد موضوع مورد نظر کمی شناخت داشته باشی

شاید موقع انتخابات فرصت شناخت کافی نباشد ولی عملکرد چندساله ، معرف کامل این افراد است

دوم: مطلبتان شعارگونه است و همگان بر آن واقفند ولی در عمل چیز دیگری از آب در میاید در اوایل انتخاب این شورا همگان اذعان کردند که قوی ترین شورای شهر را انتخاب کرده ایم ولی اولین تیر نا امیدی شورا به طرف مردم با ابقای شهردار پرتاب شد شهرداری که اکثر اعضا با شعار تعویض آن وارد گود انتخابات شده بودند

سوم: نا امید نیستم و نا امید نمیکنم باید بجای شعار ، افراد ذی صلاح و دلسوز را وارد کارزار کرده و حمایت کنیم هرچند ممکن است اونی نباشد که میخواستیم

۹۵/۱۲/۹ ۲۰:۴۵

جوان وپیر مساله مهمی نیست کاربلد ،شجاع،پاکدست، مخلص باشد کافی است

۹۵/۱۲/۹ ۱۴:۱۷

بایستی به افراد متخصص و متعهد رأی داد نه به ورزشکار و مداح

۹۵/۱۲/۹ ۰۸:۱۸

دردوره جدید انتخابات شهروندان قطعا انتخاب اعضای شورای شهر را تعهد.تخصص .به دور از هیچ گونه گرایش سیاسی انتخاب خواهند کرد وفرصت را به جوانان دلسوز وکارآمد خواهند داد"

۹۵/۱۲/۹ ۰۸:۰۳

16- تصويب لوايح برقراري يا لغو عوارض شهر و همچنين تغيير نوع و ميزان آن با در نظر گرفتن سياست عمومي دولت كه از سوي وزارت كشور اعلام مي‌شود.

17- نظارت بر حسن جريان دعاوي مربوط به شهرداري.

18- نظارت بر امور بهداشت حوزه شهر.

19- نظارت بر امور تماشاخانه‌ها، سينماها، و ديگر اماكن عمومي، كه توسط بخش خصوصي، تعاوني و يا دولتي اداره مي‌شود با وضع و تدوين مقررات خاص براي حسن ترتيب، نظافت و بهداشت اين قبيل موسسات بر طبق پيشنهاد شهرداري و اتخاذ تدابير احتياطي جهت جلوگيري از خطر آتش‌سوزي و مانند آن.

20- تصويب مقررات لازم جهت اراضي غيرمحصور شهري از نظر بهداشت و آسايش عمومي و عمران و زيبايي شهر.

21- نظارت بر ايجاد گورستان، غسالخانه و تهيه وسايل حمل اموات مطابق با اصول بهداشت و توسعه شهر.

22- وضع مقررات و نظارت بر حفر مجاري و مسيرهاي تاسيسات شهري.

23- نظارت بر اجراي طرحهاي مربوط به ايجاد و توسعه معابر، خيابانها، ميادين و فضاهاي سبز و تاسيسات عمومي شهر بر طبق مقررات موضوعه.

24- تصويب نامگذاري معابر، ميادين، خيابانها، كوچه و كوي در حوزه شهري و همچنين تغيير نام آنها.

25- تصويب مقررات لازم به پيشنهاد شهرداري جهت نوشتن هر نوع مطلب و يا الصاق هر نوع نوشته و آگهي و تابلو بر روي ديوارهاي شهر با رعايت مقررات موضوعه و انتشار آن براي اطلاع عموم.

26- تصويب نرخ خدمات ارائه شده توسط شهرداري و سازمانهاي وابسته به آن با رعايت آيين نامه مالي و معاملات شهرداريها.

27- تصويب نرخ كرايه وسايل نقليه درون شهري.

28- وضع مقررات مربوط به ايجاد و اداره ميدانهاي عمومي توسط شهرداري براي خريد و فروش مايحتاج عمومي با رعايت مقررات موضوعه.

29- وضع مقررات لازم در مورد تشريك مساعي شهرداري با ادارات و بنگاههاي ذيربط براي داير كردن نمايشگاههاي كشاورزي، هنري، بازرگاني و غيره.

تبصره 1- در كليه قوانين و مقرراتي كه انجمن شهر عهده‌دار وظايفي بوده است شوراي اسلامي شهر با رعايت مقررات اين قانون بعد از يك سال از تاريخ تصويب جانشين انجمن شهر خواهد بود.

تبصره 2- وزارت خانه‌ها و موسسات دولتي و وابسته به دولت و سازمانهايي كه شمول قانون بر آنها مستلزم ذكر نام است موظف‌اند در طول مدت يك سال مذكور در تبصره فوق با بررسي قوانين و مقررات مربوط به خود هر كجا نامي از انجمن شهر سابق آمده و وظايفي را به آن محول نموده است جهت اصلاح اين گونه موارد لايحه اصلاحي به مجلس شوراي اسلامي ارائه نمايند.

30- نظارت بر حسن اداره امور مالی شهرداری و کليه سازمانها ، موسسات ، شرکتهای وابسته و تابعه شهرداری و حفظ سرمايه ، دارايي ها ، اموال عمومی و اختصاصی شهرداری ، و همچنين نظارت بر حساب درآمد و هزينه آنها با انتخاب حسابرس رسمی و اعلام موارد نقض و تخلف به شهردار و |يگيريهای لازم بر اساس مقررات قانونی

تبصره - کليه پرداختهای شهرداری در حدود بودجه مصوب با اسناد مثبته و با رعايت مقررات مالی و معاملاتی شهرداری به عمل می آيد که اين اسناد بايد به امضای شهردار و ذي حساب يا قائم مقام آنان که مورد تآئيد شورا یشهر باشند برسد.

31- شورا موظف است در پايان هر سال مالی صورت بودجه و هزينه خود را جهت اطلاع عموم منتشر نمايد و نسخه ای از آن را جهت بررسی به شورایشهرستا ن و استا ن ارسال کند.

32- واحدهای شهرستانی کليه سازمانها و موسسات دولتی و موسسات عمومی غير دولتی که در زمينه ارائه خدمات شهری وظايفی را بر عهده دارند ، موظفند برنامه سالانه خود را در خصوص خدمات شهری که در چهارچوب اعتبارات و بودجه سالانه خود تنظيم شده به شورا ارائه نمايند.

33- همکاری با شورای تآمين شهرستان در حدود قوانين و مقررات

34- بررسی و تآئيد طرحهای هادی و جامع شهرسازی و تفصيلي و حريم و محدوده قانونی شهرها پس از ارائه آن توسط شهرداری و ارسال به مراجع ذی ربط قانونی جهت تصويب نهايی

۹۵/۱۲/۹ ۰۷:۵۶

قابل توجه مردم و کاندیداهای انتخابات شورای شهر

وظایف و اختیارات شورای اسلامی شهر

34 ماده و 9 تبصره

در قانون اساسي وظايف و اختيارات شوراي اسلامي شهر به شرح زير مي‌باشد

1- انتخاب شهردار براي مدت چهار سال

تبصره 1- شوراي اسلامي شهر موظف است بلافاصله پس از رسميت يافتن نسبت به انتخاب شهردار واجد شرايط اقدام نمايد.

تبصره 2- شهردار نمي‌تواند همزمان عضو شوراي شهر باشد.

تبصره 3- نصب شهرداران در شهرها با جمعيت بيشتر از دويست هزار نفر و مراكز استان بنا به پيشنهاد شوراي شهر و حكم وزير كشور و در ساير شهرها به پيشنهاد شوراي شهر و حكم استاندار صورت می گیرد.

تبصره 4- دوره خدمت شهردار در موارد زير خاتمه مي‌پذيرد.

الف:استعفاي كتبي با تصويب شورا

ب:بركناري توسط شوراي شهر با رعايت مقررات قانوني

ج: تعليق طبق مقررات قانوني

د:فقدان هر يك از شرايط احراز سمت شهردار به تشخيص شوراي شهر.

2- بررسی و شناخت کمبودها ، نيازها و نارساييهای اجتماعی ، فرهنگی ، آموزشی ، بهداشتی ، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابيه و تهيه طرحهاو پيشنهادهاي اصلاحي و راه حلهاي كاربردي در اين زمينه‌هاجهت برنامه‌ريزي و ارائه آن به مقامات مسئول ذيربط

3- نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا و طرحهاي مصوب در امور شهرداري و ساير سازمانهاي خدماتي در صورتي كه اين نظارت مخل جريان عادي اين امور نگردد.

4- همكاري با مسئولين اجرايي و نهادها و سازمانهاي مملكتي در زمينه‌هاي مختلف اجتماعي، فرهنگي، آموزشي، اقتصادي و عمراني بنا به درخواست آنان.

5- برنامه‌ريزي در خصوص مشاركت مردم در انجام خدمات اجتماعي، اقتصادي، عمراني، فرهنگي، آموزشي و ساير امور رفاهي با موافقت دستگاههاي ذيربط.

6- تشويق و ترغيب مردم در خصوص گسترش مراكز تفريحي، ورزشي و فرهنگي با هماهنگي دستگاههاي ذيربط.

7- اقدام در خصوص تشكيل انجمنها و نهادهاي اجتماعي، امدادي، ارشادي و تاسيس تعاونيهاي توليد و توزيع و مصرف، نيز انجام آمارگيري، تحقيقات محلي و توزيع ارزاق عمومي با توافق دستگاههاي ذيربط.

8- نظارت بر حسن اداره و حفظ سرمايه و داراييهاي نقدي، جنسي و اموال منقول و غيرمنقول شهرداري و همچنين نظارت بر حساب درآمد و هزينه آنها به گونه‌اي كه مخل جريان عادي امور شهرداري نباشد.

9- تصويب آيين نامه‌هاي پيشنهادي شهرداري پس از رسيدگي به آنها با رعايت دستورالعملهاي وزارت كشور.

10- تاييد صورت جامع درآمد و هزينه شهرداري كه هر شش ماه يكبار توسط شهرداري تهيه مي‌شود و انتشار آن براي اطلاع عمومي و ارسال نسخه‌اي از آن به وزارت كشور.

11- همكاري با شهرداري جهت تصويب طرح حدود شهر با رعايت طرحهاي هادي و جامع شهرسازي پس از تهيه آن توسط شهرداري با تاييد وزارت كشور و وزارت مسكن و شهرسازي.

12- تصويب بودجه، اصلاح و متمم بودجه سالانه شهرداري و موسسات و شركتهاي وابسته به شهرداري با رعايت آيين نامه مالي شهرداريها و همچنين تصويب بودجه شوراي شهر.

تبصره – كليه درآمدهاي شهرداري به حسابهايي كه با تاييد شوراي شهر در بانكها افتتاح مي‌شود واريز و طبق قوانين مربوطه هزينه خواهد شد.

13- تصويب وامهاي پيشنهادي شهرداري پس از بررسي دقيق نسبت به مبلغ، مدت و ميزان كارمزد.

14- تصويب معاملات و نظارت بر آنها اعم از خريد، فروش، مقاطعه، اجاره و استيجاره كه به نام شهر و شهرداري صورت مي‌پذيرد با در نظر گرفتن صرفه و صلاح و با رعايت مقررات آيين نامه مالي و معاملات شهرداري.

تبصره – به منظور تسريع در پيشرفت امور شهرداري، شورا مي‌تواند اختيار تصويب و انجام معاملات را تا ميزان معيني با رعايت آيين نامه معاملات شهرداري به شهردار واگذار نمايد.

15- تصويب اساسنامه موسسات و شركتهاي وابسته به شهرداري با تاييد و موافقت وزارت كشور.

۹۵/۱۲/۹ ۰۱:۱۱

رای حق الناس است رای دادن باحب وبغض وقبیله ای وحتی حزبی وجناحی شایسته یک انسان شرافتمند ومسلمان نیست هم کاندیداها وهمرای دهندگان باید با اگاهی وقصدقربت رای دهند تا شاهد رشدوتوسعه شهرباشیم انشالله یک هم افزایی وهمدلی رادراحاد مردم شهرستان درانتخابات شوراها نظاره گرباشیم

۹۵/۱۲/۹ ۰۰:۱۶

خوب است بی طرف بود.ولی عده ای از این شورا مخصوصا یکی دو نفر که خیلی دم از حمایت از شهر میزنند و مطالب تازه درج میکنند!بعد از ۴ سال!حق به جانب حرف میزنند.مردم هوشیارند...شهردار میانه هر چه قدر کار نکند از تمامی شهرداران شهر بیشتر کار کرده است و بسیار بسیار بیشتر از برخی از این شورا ها مفید بوده اند...

اخبار روز