کد خبر: ۱۳۷۳۰۵
۶۰۹ بازدید
۳۶ دیدگاه (۲۷ تایید شده)

پزشکیان ، انتخاب ایدآل ما

۱۴۰۳/۳/۲۷
۲۱:۱۱

انسان ها از نظر علم و عقل  به چهار دسته تقسیم می شوند:

1 - آن هایی که از نظر عقلی وعلمی  به رشد کافی دست یافتند.

2 - آدم هایی که از نظرعلمی به مراتب عالی صعود کردند؛ اما از نظر رشد عقلی چندان توفیقی به دست نیاوردند.

3 - افرادی که تنها از نظر عقلی ، رشد نسبی داشتند، اما به مدرسه نرفتند و از علم و تخصص  بهره ای نبردند.

4 - آدم هایی که نه از رشد عقلی  برخوردار شدند و نه از علم و سواد  توشه ای داشتند.

 

در این یادداشت ، دسته سوم و چهارم از موضوع بحث ما خارج است و فعلا وارد آن  نمی شویم. اما با توجه به این که رشد عقلی ریشه در تهذیب نفس ، تقوا، خودسازی  و اصالت خانوادگی دارد و در جای خود  بحث شده ، امروز جامعه اسلامی و انقلابی ما ، بیشتر از وجود دسته دوم رنج می برد کسانی که به تحصیلات عالی حوزوی و یا دانشگاهی دست یافتند اما فاقد رشد عقلی و تقوای لازم و کافی هستند و بنا بر این نمی توانند اندوخته های علمی ، فرمول ها، اصلاحات و الفاظی را که در حوزه یا دانشگاه  آموختند در جای مناسبِ خود بکار گیرند و آنها را به هم ربط بدهند و از دل آنها ، تولید علم ، حکمت، فرقان و کارآمدی استخراج کنند. علاوه  نه تنها در رشته خود مثمر ثمر نیستند  در اخلاق ، رفتار و کردار فردی نیز مشکل دارند ؛ اگر چه در علمِ  بعضی از آنها نیز  جای تردید باید داشت.

 

مرحوم آقای حسنی امام جمعه انقلابی ارومیه ، جمله ی معروفی داشت می گفت : اصولگرایان عقل ندارند و اصلاح طلبان نیز از دین تهی هستند و این سخن به گونه موجبه جزئیه ، سخن درست و ناظر به همین نکته است ،  سال هاست شاهد بعضی افراد و شخصیت های نامیزان ، تندرو و افراطی از هر دو طیف بودیم و هستیم ، کسانی که خود را کارشناس ارشد در همه رشته ها می دانستند و به غیر از خود همه را جهنمی می پنداشتند ؛ چقدر وجودشان مایه تفرق و تشتت در جامعه اسلامی شد؟ به طوری که سال ها شاهد  جنگ های زرگری اینان در عرصه های سیاسی کشور بودیم و امروز اکثر مشکلات اقتصادی ، دینی ، فرهنگی و سیاسی کشور از ناحیه عملکرد بدِ همین  افراد گریبانگیر انقلاب ، نظام ، کشور و مردم ما شده است.

 

ما امروز اگر بخواهیم بر مشکلات گوناگون کشور تسلط داشته و آنها را مهار کنیم  نیاز مبرم به شخصیت  هایی از جنس دسته اول داریم که علم و عقلشان به موازات هم رشد کرده و به مرحله شکوفایی برسد و « فرقان » در وجودشان مَلَکه بشود ( ان تتقوالله یجعل لکم فرقانا ) 

در این چند روز که عملکردها ، اظهارات و سوابق کاندیداهای محترم ریاست جمهوری را مرور می کردم  با همه احترام به آنها ، آقای دکتر مسعود پزشکیان را بیش از سایرین ، مصداق دسته اول تشخیص دادم ، چرا که ایشان علاوه بر سابقه درخشان  در یکی از مصاحبه ها به ماجرای فتح مکه اشاره داشت که رسول خدا ( ص ) در اولین فرصت  انصار و مهاجر را باهم برادر کرد تا مانع از اختلاف در میان امت بشود، آقای پزشکیان با تاکید بر همین سنت یکی از رموز رفع مشکلات را  در کنار هم بودنِ گروه های سیاسی معرفی می کند ؛ او هرگز خود را « همه فن حریف » نمی داند و گرفتار توهم متخصص بودن در همه رشته ها نیست و می گوید مسائل را با کارشناسان مربوطه در میان خواهد گذاشت تا هر روز یک دسته گل به آب ندهد. 

 

او می گوید: اکثر مدیران و مسئولان سر جای خود نیستند ، آنهایی را که بدون سابقه  و تخصص و با رانت به مسئولیت های مهم و حساس چنگ زدند و از طرفی شخصیت های ریشه دار کنار گذاشته شده و یا در رده های پایین محبوس گشتند همه را به جای اصلی خود باز خواهد گرداند.

 

پزشکیان همان طوری که در داخل ، نیروها را به پرهیز از تنش ، تفرقه و تخریب فرا می خواند در سیاست خارجی  نیز، اهتمام جدی به این اصل دارد و این نشان از علم ، عقل، تدبیر و تقوای او دارد. 

 

در جای دیگر آقای پزشکیان به استناد به فرمایش حضرت امیر علیه السلام در نهج البلاغه که می فرماید : قدرت ، دیکتاتوری و عصیان می آورد ، اگر مردم بی تفاوت باشند و خطاها را به مسئولان تذکر ندهند.

 

ادبیات پزشکیان برای نسل اول انقلاب ،  بسیار آشنا و نزدیکترین ادبیات به امام و حواریون امام است ، دعا می کنیم اگر رای آورد ، تغییر شخصیت ندهد و خود را با زبانحال عاری از خطا و اشتباه نپندارد ؛ چشم و گوشش ، کم سو و ثقیل نگردد و گوش شنوا « اذن خیر » و چشم بینا داشته باشد.

و بتواند با عملکرد قوی و مطلوب ، انتقال دهنده این  فرهنگ اصیل به نسل های بعدی باشد و با تأمین نیازهای روحی ، فرهنگی و اقتصادی  جوانان ، نسل زد  را اشباع کند و آنوقت است که دعای خیر پدران و مادران  همراه وی  خواهد بود. پس انتخاب من میان بَد و بَدتر نیست بلکه انتخاب مطلوب و ایدآل است.

 

✍️عبدالرحیم اباذری/ 27 خرداد 1403 ( روز عرفه )

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۳/۴/۱ ۱۸:۰۲

سلام.دستتون درد نکنه یکی باید ترمز اینها را بکشه.در حیرت هستیم ماشین نفرت پراکنی و دروغ های اینها کی دچار افول خواهد شد.طرف بلد نیست اسم خود را به انگلیسی بنویسه ولی به ظریف با آن سابقه و تخصص در امور بین الملل گیر میده برجام را نخوانده امضا کردی و یک عده هم این دروغ ها را باور کرده و تکرار می کنند. نگاه ایدئولوژی صرف به مسایل عقل و تامل انسان را از بین برده است.خدایا خودت یاری رسان باش.

۰۳/۳/۳۱ ۰۸:۳۸

شما مردم فکر میکنید اگر غیر از پزشکیان کسی دیگر بیاد مملکت گلستان خواهد شد ..... گوشتی روکه الان میخرید 600 بعداز انتخابات اصولگرایان به ظاهر اصول گرا 900 خواهید خرید . مردم فراموش کار شدند......

۰۳/۳/۲۹ ۱۴:۴۵

آقای نایبی احسنت به شما این مردک احساس میکنمخیک غریبه بی‌غیرت بی‌غیرت ایست که از یک کشور عقب مانده امده است

۰۳/۳/۲۹ ۱۳:۴۵

دوست عزیز ادب و نزاکت خوب چیزی هستش لطفا مراعات کنید

۰۳/۳/۲۹ ۱۱:۲۲

از نظر فرزندان بخواهیم حساب کنیم :
پسر قالیباف درخواست اقامت کانادا داشت. دخترش از ترکیه سیسمونی میگرفت
دختر زاکانی مقیم سوئیس هست.
چرا فرزندان این عزیزان نمیخوان در بهشت ساخته شده به دست پدرانشان زندگی کنند؟

۰۳/۳/۲۹ ۱۰:۲۱

اگر به زعم شما آمریکا و اسراییل از دکتر پزشکان حمایت میکنند جای بسی تعجب و تاسف است که شما با این اطلاعات و درک و فهم سیاسی پایین آن را فهمیده اید ولی شورای نگهبان با ان جایگاه بالا آنرا نفهمیده است پس نتیجه می گیریم که شما و امثال شما با شورای نگهبان مسئله دارید و با شورای نگهبان مخالف هستید و عملکردآن رازیر سوال برده اید چون فحوای کلام شما این است که شورای نگهبان هم خدای ناکرده از امریکا و اسراییل اطاعت میکند که پزشکیان را تایید کرده است . عزیزم مجبور نیستی اظهار نظر کنی وقتی می بینی ناتوانی زیپ دهنت را بکش و قلمت را بشکن و خاموش باش مسلما آنوقت سر سنگین تر خواهی شد.

۰۳/۳/۲۹ ۱۰:۰۶

سلام جناب صادقی. با تشکر از پاسخ عالی تان.
سوال بنده این است در دوران تبلیغات که زمان کمی مانده است در میانه حضور خواهید داشت؟ با تشکر

۰۳/۳/۲۹ ۰۹:۲۹

پزشکیان: من هیچ ربطی به دولت روحانی ندارم!
نمی‌شود اعضای دولت روحانی، دور پزشکیان جمع شوند و ستاد او را قبضه کنند و با این همه، او ادعا کند دولتش غیر از دولت روحانی خواهد بود.

۰۳/۳/۲۹ ۰۹:۱۱

آقای پزشکیان در حد و اندازه مقام ریاست جمهوری نیست چون سابقه و تجربه اجرایی لازم را ندارد

۰۳/۳/۲۹ ۰۸:۵۰

آقای پزشکیان راه رو و گزینه اصلاح طلبان است و در یک جمله دولت سوم روحانی.
و از مدیران و وزرا و مدیران روحانی استفاده خواهد کرد
همانهایی که باعث اصلی این همه مشکلات هستند

۰۳/۳/۲۹ ۰۸:۴۷

آقای پزشکیان راه رو و گزینه اصلاح طلبان است و در یک جمله دولت سوم روحانی.
و از مدیران و وزرا و مدیران روحانی استفاده خواهد کرد
همانهایی که باعث اصلی این همه مشکلات هستند

۰۳/۳/۲۹ ۰۸:۴۴

چوخ گوزل بیر تحلیل به امید پیروزی اقای پزشکیان.

۰۳/۳/۲۹ ۰۸:۰۱

پزشکیان مابین ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۰ در دوره وزارت محمد فرهادی، معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کابینه اول سید محمد خاتمی بود. پزشکیان در کابینه دوم سید محمد خاتمی به عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مجلس رأی اعتماد گرفت. انتصاب او به وزارت بهداشت باعث استعفای بعضی از مدیران وزارتخانه شد.

۰۳/۳/۲۸ ۱۹:۴۷

بعد انقلاب همواره افراط و تفریط داشته ایم و داریم این فرد مدنظر شما هم کاری ازش ساخته نیست
صالح و رجل سیاسی کسی است که تعهد و تخصص توامان دارد با توسعه اشرافی گری، سیاسی بازی و پدر سوختگی و پاک سازی مسوولان در هر دوره از قوای مجریه، مساله زدایی رخ داده و پوپولیستی گری رواج یافته و مساله ای حل نشده بلکه انباشته شده

۰۳/۳/۲۸ ۱۷:۳۸

از داشتن همشهریانی مثل شما شرمسارم.

شما فقط یک مورد در مسئله ی حجاب از قرآن بیاورید که زنان را به خاطر نداشتن روسری هرزه بداند آن وقت آن چه برازنده ی خودتان هست را به دیگران نسبت بده.

یادمان است که زمانی که احمدی نژاد به پژو 504 قدیمی اش آمد هم ساده زیستی اش را در چشمانمان فرو می کردید و 8 سال با دفاع از او مملکت را سراشیبی سقوط قرار دادید. و آخر سر هم خودتان اعلام کردید که .... خوردیم از احمدی نژاد حمایت کردیم.

الان هم که جلیلی با تیبا آمده تکرار همان داستان است.

۰۳/۳/۲۸ ۱۵:۱۰

رای فقط سعید جلیلی

۰۳/۳/۲۸ ۱۴:۵۹

درود بر شرف جناب آقای دکتر پزشکیان که هم با سواد هستند و هم صادق .

۰۳/۳/۲۸ ۱۳:۱۳

سن حل تزدی چوخ سوزلری آنیاسان
گت اوتو اوزدی

۰۳/۳/۲۸ ۱۳:۰۷

احسن به پاسخ کوبنده شما

۰۳/۳/۲۸ ۱۲:۲۵

صدای میانه یک آژانس خبری مستقل و غیردولتی است و از هیچ مقامی دستور نمی گیرد و اختیار دارد از چه کسی حمایت کند. جمله ای هم که نوشته ای شاید در مورد خانواده خودت صدق بکند نه شیرزنان ایران.

۰۳/۳/۲۸ ۱۰:۲۱

سلام شیخ عبد الرحیم اباذری چرا نظریات بنده رو سانسور میکنید.آقای پژوهشگر

۰۳/۳/۲۸ ۱۰:۱۲

بسیار منطقی و شیوا بیان فرمودید انشاالله با انتخاب اصلح ، کشور را از گرداب سوء مدیریت ها نجات دهیم.

۰۳/۳/۲۸ ۰۹:۱۱

انتخاب ما دکتر زاکانی

۰۳/۳/۲۸ ۰۰:۵۶

آقای حسنی خودش عقل نداشت.

۰۳/۳/۲۸ ۰۰:۰۴

به نظر شما الان آقای پزشکیان فوق تخصص جراحی قلب حدود 5 دوره نماینده ی مجلس هستند ومیخواهند رئیس جمهور بشوندبا این همه کمبودی که در جراحی وجوددارد واقعا الان درجای خودشان هستند ؟؟؟؟!!!!!!!!

۰۳/۳/۲۷ ۲۳:۱۰

صدای میانه:
تو به چه حقی در حمایت از یه نماینده مطلب میزنی
پزشکیان:
اصلاح طلب است در قضیه زن هرزگی از هرزگان حمایت کرد و به کشور پشت کرد
از ظریف خائن به عنوان وزیر می‌خواهد استفاده کند
مدافع تجزیه کشور است
اصلا روش و نظر مشخصی برای اداره کشور ندارد .
و در آخر، کاندیدایی است که آمریکا و اسرائیل از او حمایت می‌کنند اسرائیل اصلاح طلبان را سرمایه های خود در کشور می‌خواند . به کوری تمامی اصلاح طلبان به جلیلی رای می‌دهیم. مرگ بر اسرائیل ، مرگ بر هر که پشت به وطن کند و سرمایه دشمن باشد .

۰۳/۳/۲۷ ۲۲:۰۳

احسن حاج آقا اباذری مطالب مفیدی بود

اخبار روز