پرونده نخستين آثار تاريخي ثبتي آذربايجان شرقي( قیز کورپوسی) 79 ساله شد - صدای میانه
منبع : خبرگزاری فارس

متن شماره 289: پرونده نخستين آثار تاريخي ثبتي آذربايجان شرقي( قیز کورپوسی) 79 ساله شدبازدید کننده : 556 نفر

خبرگزاري فارس: رئيس شوراي ثبت آثار تاريخي آذربايجان شرقي در فهرست آثار ملي گفت: پرونده نخستين آثار تاريخي ثبتي آذربايجان شرقي 79 ساله شد.

به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز به نقل از روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي، تراب محمدي در بازديد از مسجد كبود و ارگ عليشاه، دو بناي ارزشمند شهر تبريز كه جزو نخستين آثار ثبتي استان هستند، با اشاره به ثبت نخستين آثار تاريخي اظهار داشت: پل‌دختر ميانه كه در روستاي آچاچي شهرستان ميانه واقع شده و متعلق به قرن هشتم هجري قمري است با شماره ثبتي 87 نخستين اثر استان در فهرست آثار ملي است.
وي گفت: دي‌ماه يادآور حضور نخستين گروه‌هاي متخصص تهيه و آماده‌سازي پرونده‌هاي ثبتي و در نهايت ثبت نخستين آثار تاريخي آذربايجان شرقي در فهرست آثار ملي كشور است.
محمدي افزود: پس از اين اثر مقبره قرمز يا همان گنبد سرخ مراغه، مقبره مادر هلاكو يا گنبد كبود مراغه، مقبره مجاور مقبره مادر هلاكو در مراغه، گنبد غفاريه و گوي‌برج مراغه، آثار قرون ششم و هفتم هجري قمري با شماره‌هاي 134 تا 138 در همين تاريخ در فهرست آثار ملي به ثبت رسيدند همچنين محراب مسجد جامع مرند متعلق به دوره ايلخاني با شماره 139 اثر بعدي استان در اين فهرست است.
وي در همين تاريخ سه اثر مهم شهر تبريز با شماره هاي 169،170 و 171 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيدند كه مسجد كبود تبريز با قدمت دوره تيموري، ارگ عليشاه اثر متعلق به دوره ايلخاني و مسجد جامع تبريز كه تاريخچه دوره سلجوقي تا قاجار را داراست، شامل مي‌شوند.
محمدي افزود: در ماده دو قانون حفظ آثار ملي مصوب 12 آبان‌ماه 1309 شمسي آمده كه دولت مكلف است از تمام آثار ملي ايران كه فعلا معلوم و مشخص است و حيثيت تاريخي، علمي يا صنعتي خاصي دارد فهرستي ترتيب داده و بعدها هم هرچه از اين آثار مكشوف شود ضميمه مذبور كند و اين فهرست بعد از تنظيم به اطلاع عامه مردم خواهد رسيد.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي تصريح كرد: بر همين اساس و از شهريور ماه سال 1310 هيئت‌هايي براي شناسايي و تكميل پرونده و ثبت آثار فرهنگي تاريخي سراسر كشور به مناطق مختلف اعزام شدند و ماحصل فعاليت اين هيئت‌ها اين بود كه طي جلسه مورخ 15 ديماه 1310 نخستين آثار استان به ثبت در فهرست آثار ملي رسيدند.
وي تصريح كرد: استان آذربايجان شرقي در نخستين مرحله ثبت آثار، صاحب 10 اثر ثبتي شد و اين روند تاكنون ادامه يافته است، بر همين اساس استان آذربايجان شرقي تا خرداد ماه سال 1387 صاحب يك‌هزار و 100 اثر تاريخي و فرهنگي در فهرست آثار ملي است.
نخستين اقدام جدي در حفظ يك اثر تاريخي و فرهنگي بررسي پژوهش اوليه و ثبت آن در فهرست آثار ملي است و هنگامي كه يك اثر به ثبت ملي مي‌رسد بين دولت و آحاد افراد جامعه و آن اثر قوانين و مقررات ويژه‌اي حاكم مي‌شود و روابط همگان با آن اثر تاريخي به وسيله قانون تنظيم و تعريف مي‌شود.
همچنين با توجه به سياست‌هاي فرهنگي جديد جهاني و سازمان يونسكو و به تبع آنها مسئولان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري موضوع ثبت آثار در فهرست ملي ابعاد گسترده‌اي به خود گرفته و در آينده ثبت ميراث معنوي شفاهي مكتوب مفاخر انساني و غيره هم با جديت پيگيري مي‌شود تا تمام مظاهر برجسته و شاخص فرهنگ، تمدن، هنر، آداب و رسوم، سنن، باورها و ويژگي‌هاي خاص طبيعي و عناصر مربوط به آنها براي ماندگاري و تحويل به نسل‌هاي آينده ثبت و ضبط شود.یک خواننده : 1389/10/16 - 22:41:35
با سلام

جناب آقای محمدی امیدوارم که خسته نباشید از زحمتهای فراوان در جهت معرفی وشناساندن آثار وفرهنگ گذشتگان دیار خود در استان متحمل میشوید. ولی آنچه مهم است اداره کل میراث فرهنگی نسبت به سایر استانها از قافله عقب مانده است دلیل این ادعارا می توانم این چنین توضیح دهم سال قبل گذرم به خیابان وصال تهران افتاد که دانشکده جغرافیا نیز در این خیابان میباشد جنب دانشکده نمایشگاه اختصاصی کتابهای جغرافیای ایران نیز وجود دارد دراین نمایشگاه تمامی استانها برای خود کتابی تحت عنوان مراکز گردشگری استان (فلان)داشتند بجز استان آذربایجانشرق .در این کتابها تمامی مراکز گردشگر شهرها وروستاهای استانهابا تمامی ابعاد توضیح داده شده است آیا استان ما کم مراکز گردشگری دارد؟کم آثار باستانی دارد؟چرا باید نا شناخته بماند؟هرچقدر مابتوانیم این مراکز بیشتر بشناسانیم در نتیجه می توان از دولت در جهت مرمت اعتبار گرفت واز طرفی دیگر توریست وگردشگر جذب کرد در نتیجه به بهبود بیکار کمک کرد.


استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s