1.8 ميليون آذربايجاني خارج از استان ساكن هستند - صدای میانه
منبع : خبرگزاری فارس

متن شماره 274: 1.8 ميليون آذربايجاني خارج از استان ساكن هستند بازدید کننده : 563 نفر

خبرگزاري فارس: مديركل ثبت احوال آذربايجان شرقي گفت: بيش از يك ميليون و 800 هزار نفر از اهالي آذربايجان شرقي كه داراي شناسنامه از اين استان هستند در خارج از استان به سر مي‌برند.

رضا عبداللهي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبريز به تشريح وضعيت آمار ثبت اسناد هويتي در آذربايجان شرقي پرداخت.
وي اظهار داشت: در آذربايجان شرقي بيش از 98.5 درصد مردم براي دريافت شناسنامه در 15 روز اول مراجعه مي‌كنند و 1.5 درصد بقيه به دليل برخي مشكات مراجعه ندارند و اين آمار هم‌تراز با آمار كشورهاي پيشرفته است.
مدير‌كل ثبت احوال آذربايجان شرقي ادامه داد: جمع‌آوري آمار مربوط به فوت نيز به فاصله 10 روز تا 96 درصد صورت مي‌گيرد و با همكاري دستگاه‌هاي مختلف اين امر صورت مي‌گيرد كه اين همكاري مردمي و سرعت جمع‌آوري اطلاعات كمك موثري به دولت است.
وي گفت: براساس سرعت انتقال آمار و اطلاعات در سازمان برنامه‌اي براي رسيدن به سطح ارشد جهاني و موقعيت ممتاز در منطقه تدويم شده كه اين برنامه تا چهار سال آينده محقق مي‌شود.
عبداللهي با تاكيد بر لزوم ثبت تغيير مكان در كارت‌هاي ملي اظهار داشت: بر اساس قانون اين تغيير مكان بايد اطلاع‌رساني شود تا در زمينه ارائه خدمات و نيز مطالعات اجتماعي تسهيلات لازم صورت گيرد.
وي خاطرنشان كرد: هزينه اندكي براي ثبت اين تغييرات محلي در كارت ملي دريافت مي‌شود كه ضرروت دارد شهروندان در هنگام تغيير محل اقامت نسبت به اين تعهد قانوني عمل كنند.
مديركل ثبت احوال آذربايجان شرقي گفت: در حال حاضر بيش از 5 ميليون و 400هزار نفر داراي سند زنده هستند و جمعيت استان 3 ميليون و 700 هزار نفر است.
وي افزود: با احتساب جمعيت استان نزديك به يك ميليون و 800 هزار خارج از استان ساكن هستند كه اين افراد مهاجر به خارج از استان يا خارج از كشور محسوب مي‌شوند.
عبداللهي گفت: اين يك ميليون و 800 هزار نفر از آذربايجان شرقي شناسنامه گرفته‌اند ولي در حال حاضر در استان ساكن نيستند.طاهر نائبی(mayana )1389/10/6 - 16:34:48
از این تعداد 500 هزار نفر میانه ای های مهاجر هستند .


سلطانزاده : 1389/10/6 - 17:25:30
آقای نائبی در کتابشان و یک مقاله با عنوان "از هر ایرانی یکی میانه ای هست" ادعا کرده اند که پانصد هزار نفر میانه ای خارج از میانه وجود دارد. اگر آمار رسمی ثبت احوال درست باشد که حتماً درست هست آمار آقای نائبی کمی دور از ذهن نشان می دهد که همان موقع هم برایم تعجب آمیز بود. هرچند می دانم آقای نائبی یک محقق نکته سنج هستند و بی گدار ادعایی را نمی کنند ولی این موضوع همیشه برایم لاینحل بود که چطور می شود از هر صد ایرانی یک نفر میانه ای باشد. آقای حاجی اصغری هم با استناد به این ادعا در چند جا گفته اند که جمعیت میانه باید هفتصد هزار نفر می شد. خوشحال می شود که تناقض این دو حرف را برایم حل کنید و یکی به نفع دیگری حرف خود را پس بگیرد.


ا.مختاری(meeanaji )1389/10/6 - 17:59:21
سلام
با دقت از آمار ارائه شده استفاده کنیم!

بله .پانصد هزار نفر میانه ای خارج از میانه وجود دارد.
که کلاً میشویم 700 هزار نفر میانه ای در کل کشور.
و از هر 100 ایرانی یک نفر میانه ای هست.
نه به این صورت که در میانه متولد شده و شناسنامه گرفته و بعد مهاجرت کرده باشند. محاسبه مهندس نائبی بر اساس متوسط رشد جمعیت کشور بود.
به این صورت که فرزندان میانه ایها که در سایر شهرها متولد می شوند و از آنجا شناسنامه می گیرند را هم میانه ای بدانیم. ولی اگر بطور مثال، فرزند یک خانواده ی میانه ای که در تهران متولد شده را، تهرانی بدانید آمار ثبت احوال را باید مورد استناد قرار دهیم.


ا.مختاری(meeanaji )1389/10/6 - 18:04:46
ثبت احوال : هزينه اندكي براي ثبت اين تغييرات محلي در كارت ملي دريافت مي‌شود كه ضرروت دارد شهروندان در هنگام تغيير محل اقامت نسبت به اين تعهد قانوني عمل كنند.
==============
حالا که اندکه خودشان تقبل فرمایند.


محمدصادق نائبی(msnaebi )1389/10/6 - 18:44:52
با سلام خدمت تمام خوانندگان این خبر و با تشکر از آقای مختاری که پاسخ درستی به آقای سلطانزاده ارائه کردند. آمار بنده از سال 1335 بدین سو می باشد. مسلم است که کسی که در سال 1335 از میانه مهاجرت کرده چه بسا الآن فرزند 50 ساله و نوه 30 ساله و نتیجه خردسالش متولد تهران بوده و میانه ای نیستند ولی اگر مهاجرت نمی کردند اکنون حدود 800 هزار میانه ای در ایران وجود داشت. از نظر ژنتیکی و علم رجال هم تا چند نسل را متعلق به سرزمین اجدادی می دانند.


محمود : 1389/10/9 - 08:20:48
با سلام گفته آقاي نايبي كاملا درست است از اقوام بنده در سال 1338 مهاجرت كرده ابتدا فقط براي كار و سپس ماندگار شده الان خودش 75سال سن دارد فرزندش 50سال سن ونوه.... و نتيجه اش ..... اطراف تهران وشهر قم از اماكن اصلي همشهري هاي ما هستند


استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s