حمل و نقل مسافر و بار توسط خطوط ريلي شمالغرب كشور افزايش يافت - صدای میانه
منبع : ایرنا

متن شماره 269: حمل و نقل مسافر و بار توسط خطوط ريلي شمالغرب كشور افزايش يافتبازدید کننده : 280 نفر

 
زنجان - مديركل راه آهن شمالغرب كشور گفت: حمل و نقل مسافر و بار از طريق اين خطوط در شش ماهه اول امسال نسبت به نيمه اول پارسال و نسبت به برنامه پيش بيني شده افزايش يافت.
' حسن ماسوري ' روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود : ميزان تناژ بار حمل شده در اين خطوط 392درصد و به لحاظ تن كيلومتر حمل شده نيز 144درصد نسبت به فعاليت پيش بيني شده افزايش يافته است.
وي، اين ميزان افزايش را نسبت به شش ماهه اول پارسال 381درصد در تناژ بار و 149درصد در تن كليومتر عنوان كرد و اظهارداشت: نميه اول امسال 60هزار تن بار با 27ميليون تن كيلومتر توسط خطوط ريلي اداره كل شمالغرب كشور جابجا شده است.
ماسوري گفت: با برنامه ريزي هاي لازم براي ظرفيت بار شناخته شده در فولاد آذربايجان در ميانه، ظرفيت معادن سرب و روي و سنگ آهن زنجان و با هدفمند شدن يارانه كه گرايش به سمت حمل و نقل ريلي بيشتر خواهد، روند افزايش حمل و نقل بار و مسافر توسط اين خطوط ريلي تا سال آينده دو برابر ميزان فعلي خواهد شد.
مديركل راه آهن شمالغرب كشور، شمار مسافران جابجا شده از طريق خطوط ريلي شمالغرب كشور را در شش نخست امسال را يك ميليون و 867هزار و 652 نفر اعلام كرد و گفت: اين ميزان نسبت به مدت مشابه پارسال هفت درصد افزايش يافته است.
وي، بابيان اينكه حمل و نقل به عنوان يكي از پتانسيل هاي بالقوه درآمد زا پس از نفت در كشور است، يادآور شد: ايجاد بستر و زمينه مناسب در حمل و نقل جاده اي، ريلي و هوايي شرايط مناسبي براي ظرفيت بالقوه درآمد زايي در كشور و افزايش سرانه ملي ايجاد خواهد كرد.
ماسوري طول خطوط راه آهن شمالغرب كشور را 485كيلومتر ذكركرد و يادآورشد: 17درصد از اين ميزان خطوط در استان قزوين ، 40درصد در استان زنجان و 43درصد در آذربايجان قرار دارد.
وي اظهارداشت: با توجه به اتصال خط اروميه به ايستگاه مراغه، طي يك ماه آينده يك استان ديگر به اداره كل راه آهن شمالغرب كشور اضافه خواهد شد و با افتتاح اين خط در 22بهمن امسال مياندوآب به اين خطوط متصل ميشود.
ماسوري شمار ايستگاههاي اين مسير ريلي را 30 ايستگاه عنوان كرد و گفت : چهار ايستگاه از اين تعداد تشكيلاتي ،10ايستگاه فرماندهي و بقيه نيز تحت فرمان ايستگاههاي فرماندهي هستند.
وي با بيان اينكه حوزه فعاليت اين اداره كل در زمان حاضر يك خطه است، افزود: با تاكيد رهبر معظم انقلاب و با توجه به مصوبات سفر رييس جمهوري به اين استان، استارت راه اندازي خط دوم اين خطوط نيز در آينده نزديك از تهران زده خواهد شد.
ماسوري گفت: خط جديد راه آهن شمالغرب كشور با سرعت 200كيلومتر خواهد بود و خط اول نيز اصلاح خواهد شد.
مديركل راه آهن شمالغرب كشور با اشاره به فعاليتهاي انجام شده در بخش معاونت زيربنايي و معاونت سير و حركت، ادامه داد: در بخش ساختمان و تاسيسات از سال 84 تا سال 89 بيش از 54 ميليارد و 120ميليون ريال، دركارهاي زيربنايي تبديل زيرگذرها و روسازي و اصلاح روسازي خطوط 65ميليارد ريال و در بخش علايم 180ميليارد ريال هزينه شده است.
وي افزود : به زودي اين مسير به يكي از پيشرفته ترين سيستم علائمي ارتقا خواهد يافت و كل محور تا مرز رازي تحت پوشش قرار خواهد گرفت.
ماسوري عمر مفيد تعريف شده براي ناوگان ريلي را 30سال ذكركرد و يادآورشد: با برنامه ريزي هاي انجام شده و با گشايش هاي ايجاد شده در كشور براي ساخت سالن هاي ريلي اين عمر به حداقل 20سال كاهش خواهد يافت.سعيد صادقيان(saied16 )1389/10/2 - 14:42:15
با توجه به اینکه اداره کل راه آهن شمال غرب، در حال حاضر از ایستگاه قزوین تا ایستگاه مراغه را شامل می شود. در آینده هم با بهره برداری از راه آهن مراغه ارومیه و میانه تبریز و میانه اردبیل، طول خطوط ریلی این اداره کل گسترش فراوانی خواهد داشت.
با عنایت به استقرار اداره کل مذکور در شهر زنجان و فاصله زیاد آن از خطوط ریلی در دست احداث ( مراغه ارومیه و میانه اردبیل و میانه تبریز) از نمایندگان میانه در مجلس درخواست می شود در خصوص انتقال اداره کل راه آهن شمال غرب از زنجان به میانه( به لحاظ مرکزیت میانه نسبت به خطوط ریلی جدیدالاحداث) پیگیریهای مقتضی را انجام دهند.
در ضمن الزامی برای استقرار اداره کل مذکور در مرکز استان وجود ندارد ( اداره کل راه آهن شمال شرق،خطوط ریلی استان سمنان و قسمتی از خراسان رضوی را شامل می شود که در شهرستان شاهرود مستقر است)


استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s