اختصاص 7400 ميليارد ريال براي تكميل راه‌آهن تبريز - ميانه - صدای میانه
منبع : خبرگزاری فارس

متن شماره 262: اختصاص 7400 ميليارد ريال براي تكميل راه‌آهن تبريز - ميانهبازدید کننده : 519 نفر

خبرگزاري فارس: استانداري آذربايجان شرقي اعلام كرد: براساس مصوبه شوراي اقتصاد 7 هزار و 400 ميليارد ريال براي تكميل راه‌آهن «تبريز ـ ميانه» اختصاص يافت.

به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز به نقل از روابط عمومي استانداري آذربايجان شرقي، شوراي اقتصاد با هدف تقويت زيرساخت‌هاي ريلي در كشور و به منظور توسعه حمل و نقل ريلي، با سرمايه‌گذاري 120 هزار ميليارد ريالي براي احداث 9 مسير ريلي در سطح كشور موافقت كرد.
توسعه و تكميل عمليات احداث مسير «ميانه ـ بستان‌آباد ـ تبريز» نيز از جمله طرح‌هاي مصوب در جلسه اين شورا بود.
شوراي اقتصاد با پيشنهاد وزارت راه و ترابري موافقت كرد كه خط آهن اين مسير با اختصاص اعتباري افزون بر 7 هزار و 400 ميليارد ريال تكميل و آماده بهره‌برداري شود.
بر اساس مصوبه شوراي اقتصاد اجراي اين طرح منوط به اخذ تاييديه توجيهي فني، اقتصادي و مالي آنها از معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور و تاييديه سازمان حفاظت محيط زيست است.
همچنين رعايت مفاد قانون «حداكثر استفاده از توان فني و مهندسي، توليدي و صنعتي و اجرايي كشور در اجراي پروژه‌ها و ايجاد تسهيلات به منظور صدور خدمات ـ مصوب 1375» در اجراي طرح فوق الزامي است.
وزارت راه و ترابري نيز موظف است گزارش پيشرفت كار را در مقاطع شش ماهه به معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور ارائه كند.
مسير خط آهن «تبريز ـ ميانه» كه به طول 183 كيلومتر به صورت دو خطه اجرا مي‌شود، ادامه راه‌آهن «تهران ـ ميانه» است كه در صورت تكميل فاصله بين تهران تبريز را از نظر مسافت 114 كيلومتر و از لحاظ زماني 5.5 ساعت كاهش مي‌دهد. همچنين در صورت تكميل ‌اين طرح،‌ ترانزيت ريلي ‌ايران براي نخستين بار به ‌اروپا متصل مي‌شود.
با وجود آنكه عمليات ساخت راه‌آهن « ميانه ـ بستان‌آباد ـ تبريز» از سال 1380 آغاز شده ولي پيشرفت فيزيكي طرح ياد شده به دليل عدم اختصاص اعتبار كافي از رشد لازم برخوردار نبوده است.استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s