ايجاد باند فرودگاه به شرط واگذاري زمين در اهر - صدای میانه
منبع : خبرگزاری فارس

متن شماره 224: ايجاد باند فرودگاه به شرط واگذاري زمين در اهربازدید کننده : 575 نفر

خبرگزاري فارس: رئيس سازمان جهاد كشاورزي آذربايجان شرقي گفت: ايجاد باند فرودگاه سمپاشي در اهر به شرط واگذاري زمين از سوي مسئولان محلي و يا از طريق يافتن محل مناسبي از محل اراضي ملي عملياتي مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز به نقل از روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي آذربايجان شرقي، مسعود محمديان در جلسه كارگروه كشاورزي، آب و منابع طبيعي شهرستان اهر با اشاره به اينكه آماده‌ايم به محض واگذاري زمين مناسب، در نخستين فرصت نسبت به احداث باند فرودگاه سمپاشي در اين شهرستان اقدام كنيم، اظهار داشت: اگر چه سياست سازمان بر كشت ارگانيك و عدم سمپاشي و بهره‌گيري از آفت‌كش‌هاي طبيعي به عنوان مبارزه بيولوژيكي شكل گرفته است ولي از آنجايي كه منحصراً در مواقع خاص و اورژانسي مي‌توان از سمپاشي هوايي بهره گرفت از اين رو شايسته است تا از طريق مسئولان محلي اين شهرستان زميني به اين سازمان واگذار شود تا در اسرع وقت اينكار صورت پذيرد.
وي با اشاره به مشكلات موجود در پاياب سدستارخان، نصب سيستم تصفيه جلبك‌هاي موجود در آب آن همچنين توجه جدي شركت آب منطقه‌اي استان به بحث مبارزه بيولوژيكي با استفاده از رهاسازي گونه‌هاي خاصي از آبزيان پس از صيد و برداشت ماهيان فيتوفاگ رهاسازي شده در سال‌هاي قبل، از راهكارهاي اجرايي حل مشكل مذكور عنوان كرد.
محمديان گفت: سياست سازمان بر موضوع اعمال آبياري تحت فشار در مورد چاه‌ها نيز شكل گرفته و تلاش داريم تا از آب‌هاي موجود بيشترين بهره‌برداري‌هاي لازم در بخش كشاورزي را به انجام رسانيم.
وي با اشاره به اختصاص 190 ميليارد ريال اعتبار به طرح آبياري قطره‌اي و 170 ميليارد ريال به شبكه‌ها و پاياب سدها همچنين60 ميليارد ريال براي لوله‌گذاري در استان تصريح كرد: اگر شهرستان‌ها بتوانند اين ميزان اعتبار در نظر گرفته شده را در زمان معين شده جذب كنند قطعاً اين اعتبار قابل افزايش است.
محمديان با اشاره به اينكه وجود كشتارگاه دامي باعث اشتغالزايي در اهر خواهد شد، بر ضرورت احداث مجتمع دامپروري در اين شهرستان تأكيد كرده و افزود: واحدهاي دامي فاقد جواز به دليل اينكه از گرفتن تسهيلات مالي محروم هستند از اين رو بايد ضمن اخذ پروانه بتوانند وضعيت واحدهاي دامي شهرستان اهر را به شرايط استاندارد نزديك سازند.
رضا صديقي فرماندار شهرستان اهر نيز در اين جلسه با اشاره به لزوم نصب كنتورهاي حجمي براي استفاده بهينه از آب در پاياب سدها و جلوگيري از اتلاف آب را مؤثر دانست و گفت: ايجاد سدهاي معيشتي در 30 روستاي اين شهرستان براي زيرپوشش قرار دادن 13 هزار هكتار با 40 ميليارد ريال عملي بوده كه اميدواريم اين مهم در اين شهرستان عملي شود.
غلامحسين مسعودي‌ريحان نماينده مردم اهر و هريس در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين جلسه بر جايگزيني دامداري صنعتي به جاي دامداري سنتي تأكيد كرده و اظهار داشت: وجود مجتمع دامپروري در شهرستان اهر نه تنها مي‌تواند 1.5 ميليون واحد دامي و يك‌هزار و 15 واحد دامداري پراكنده در اهر را سرو سامان دهد بلكه مي‌تواند تعدادي را از نابودي نجات بخشد.
آيت ا... عبادپور مدير جهاد كشاورزي شهرستان اهر نيز با اشاره به مسائل و مشكلات پاياب سد ستارخان، وجود گياهان آبزي مانند جلبك كه با تدبيرات خاص و رهاسازي ماهيان علفخوار مي‌توان اين مشكل را حل كرد همچنين وجود خس و خاشاك و اجسام معلق در آب كانال را از مشكلات سامانه‌هاي فيلتراسيون واحدهاي قطره‌اي به وجود آمده دانست و گفت: شايسته است تدابير لازم در اسرع وقت براي به حداقل رساندن ميزان گياهان آبزي كانال و ديگر اجسام انديشيده شود.
در پايان اين جلسه دو كانال بتني تحت عنوان انهار طويله شامي و پاشابيك واقع در تراس رودخانه اهر چاي به طول 5 كيلومتر با حضور رئيس سازمان و مسئولان محلي مورد بهره‌برداري قرار گرفت.
اين انهار با صرف اعتباري بالغ بر 5 ميليارد ريال احداث شده و در آبياري 422 هكتار از اراضي اين روستاها نقش اساسي خواهند داشت.استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s