حاجی اصغری: تغيير استراتژي كاشت زعفران براي توسعه صادرات ضروري است - صدای میانه
منبع : ایرنا

متن شماره 210: حاجی اصغری: تغيير استراتژي كاشت زعفران براي توسعه صادرات ضروري استبازدید کننده : 420 نفر

 
تبريز- عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي گفت: تغيير استراتژي كاشت زعفران در كشور براي توسعه صادرات اين محصول لازم و ضروري است.
محمدرضا حاج اصغري روز يكشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا، افزود: با اتكا به فناوري هاي نوين و توجه به تحقيقات در مراحل كاشت، داشت و برداشت و توجه به دانش بومي مي تواند در افزايش توليد زعفران و به تبع آن افزايش صادرات اين محصول موثر باشد.
وي با بيان اينكه تنها راهكار افزايش توان رقابتي در جهان تغيير استراتژي در عرضه زعفران است، افزود: توجه به مسايل فني و تغيير روش كاشت و نيز روشهاي سنتي به روش هاي علمي در اين زمينه مهم مي باشد.
حاج اصغري اظهار داشت: مي توان با استفاده از اين روش ها توليد را افزايش و قيمت زعفران را ارزان تر كرد.
وي، تحول در بسته‌بندي و ارايه زيباتر زعفران را از مهمترين راهكار صادرات اين محصول به كشورهاي جهان عنوان كرد.
نماينده مردم ميانه در مجلس شوراي اسلامي گفت: ايجاد تحول در نوع بسته بندي و ارائه زعفران در افزايش صادرات اين محصول به ساير كشورها مي تواند نقشي كليدي ايفا كند.
ايران به طور حتم بزرگترين توليدكننده زعفران جهان است و به دليل دارا بودن تنوع آب و هوايي، بسياري از محصولات باغي و زراعي آن از جمله زعفران ، داراي كيفيت عالي مي باشد. طي ده سال اخير ، ميزان توليد زعفران ايران رشد قابل توجهي داشته كه بخش گسترده اي از اين توليدات صادر مي شود.
ايران با برخورداري بيش از 41 هزار هكتار اراضي سطح زير كشت و توليد ساليانه 150 تا 170 تن زعفران، اولين و بزرگترين توليدكننده زعفران در جهان مي باشد كه بيش از 85% توليد جهاني را به خود اختصاص داده است.
هر چند ايران به 43 كشور جهان زعفران صادر مي كند اما اين ميزان صادرات نسبت به ميزان توليدات، با اسپانيا،امارات و ايتاليا قابل مقايسه نيست.میانالی : 1389/9/9 - 09:16:04
ایشان متخصص دامپروری هستند یا زراعت. ما که نفهمیدیم.


حميد از طرفداران حاجي اصغري : 1389/9/9 - 21:46:47
ميانالي عزيز اگر واقعا نفهميدي پس هيچ وقت نخواهي فهميد .خودت رادرگير نكن


استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s