فرماندار ميانه:200 تقاضاي ايجاد واحدهاي توليدي و صنعتي با مشكل مواجه است - سعيد صادقيان
منبع : خبرگزاري فارس

متن شماره 136: فرماندار ميانه:200 تقاضاي ايجاد واحدهاي توليدي و صنعتي با مشكل مواجه استبازدید کننده : 911 نفر

خبرگزاري فارس: فرماندار ميانه با اشاره به اينكه اين شهرستان بيش از200 مورد تقاضاي ايجاد واحدهاي توليدي و صنعتي دارد، گفت: به علت مشكل زمين و نبود جا در شهرك‌ها نتوانسته‌ايم ايجاد واحدهاي توليدي و صنعتي را به مرحله اجرا برسانيم.

به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز به نقل از استانداري آذربايجان شرقي، سيد حميد يزداني امروز خواستار توسعه شهرك‌هاي صنعتي شهرستان به ويژه احداث شهرك شماره دو ميانه شد.
وي با اشاره به اينكه اين شهرستان بيش از 200 مورد تقاضاي ايجاد واحدهاي توليدي و صنعتي دارد، اظهار داشت: به علت مشكل زمين و نبود جا در شهرك‌ها نتوانسته‌ايم ايجاد واحدهاي توليدي وصنعتي را به مرحله اجرا برسانيم در اين زمينه خواستار توسعه شهرك‌هاي صنعتي شهرستان به ويژه احداث شهرك صنعتي شماره دو ميانه هستيم.
يزداني در ادامه اظهار داشت: اين شهرستان يكي از شهرهاي 19 گانه استان است و شهرك شماره يك صنعتي ميانه با 53 واحد به بهره‌برداري رسيده و 21 واحد در حال احداث و تعدادي بلاتكليف است.
فرماندار ميانه همچنين اظهار داشت: شهرك صنعتي «ترك» در قالب 21 قطعه طراحي شده و 9 واحد به بهره‌برداري رسيده و متاسفانه سه واحد در حال توليد و هفت واحد در حال ساخت و پنج واحد ديگر نيز بلاتكليف است و زمين براي توسعه از اقدامات اوليه است.
وي ادامه داد: همچنين شهرك صنعتي «كاغذكنان» با 66 هكتار زمين با گذشت چند سال از احداث تنها شش واحد در حال اجرا است و شهرك صنعتي تركمانچاي نيز از مصوبات دور دوم سفر رياست جمهوري است كه براي راه‌اندازي تلاش واقدام‌هاي مضاعف را مي‌طلبد.
يزداني درادامه خواستار مساعدت و توجه ويژه وزارت صنايع و معادن كشور نسبت به شهرك‌هاي صنعتي ميانه شد وگفت: شهرك توسعه عمران ميانه توسط بخش خصوصي كه 30 قطعه واگذار شده، 16 واحد در حال ساخت وساز و هفت واحد به بهره‌برداري رسيده است.
نماينده مردم ميانه در مجلس شوراي اسلامي پيش از اين در گفتگو با خبرنگار فارس در تبريز گفته بود: معضل ايجاد شهرك‌هاي صنعتي در ميانه به موضوعي پردردسر و لاينحل تبديل شده است.
محمدرضا حاج‌اصغري امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در تبريز اظهار داشت: شهرك صنعتي تركمن‌چاي به موضوعي اصلي و بودار براي منطقه ميانه تبديل شده است كه رفع آن سخت به نظر مي‌رسد.
وي اضافه كرد: پس از اين سال‌ها هنوز مشخص نيست كه اين منطقه شهرك هست يا نيست و قضيه به آنجا برمي‌گردد كه رئيس جمهور در سفر دوم خود به استان دستور دادند كه اين شهرك صنعتي در ميانه ايجاد شود كه به تصويب هيئت دولت هم رسيد.
حاج‌اصغري ادامه داد: با پايان دوره نهم رياست جمهوري و آغاز دور دهم انتخابات و پس از پيگيري‌هاي مسئولان امر، از مدير اين شهرك صنعتي خواستيم اين شهرك هر چه زودتر ايجاد شود، اما وي عنوان كرد اين امر تشريفات قانوني دارد و اگر در اين مرحله انجام پذيرد كار تبليغاتي به حساب مي‌آيد.
وي تصريح كرد: سه سال قبل كلنگ‌زني اين شهرك توسط بخشداري و اداره كل شهرك‌هاي صنعتي استان انجام شده كه البته به نظر مي‌رسد به خاطر اهداف سياسي خودشان به اين اقدام دست زده‌اند.
نماينده مردم ميانه در مجلس شوراي اسلامي ابراز داشت: سال 86 متوجه شديم كه كلنگ‌زني اين شهرك در سال 85 كه مصوبه‌اي و مجوزي در كار نبوده صورت گرفته و به سياه‌كاري بيشتر شبيه بوده است بنابراين مجبور شديم كه اقدامي انجام داده و آن راه به اطلاع رئيس‌ جمهور رسانديم كه ايشان هم سال 87 در دور دوم سفري كه به استان داشتند، ايجاد آن را به تصويب رسانند.
وي عنوان داشت: اما مشكل حل نشده و مسئولان امر متولي شهرك‌هاي صنعتي در استان امروز روي دنده كج افتاده‌اند، از ابتدا هم قصد داشتند راه‌اندازي شهرك به اسم دولت نهم تمام نشود اما بعد از اينكه احمدي‌نژاد براي دور دوم روي كار آمد، مجبور هستند مصوبه را اجرايي كنند ولي با عناوين گوناگون تعلل كرده و ايجاد و تكميل آن را به تاخير انداخته‌اند.
حاج‌اصغري گفت: اداره كل شهرك‌هاي صنعتي استان با توجيهات نادرست سعي دارد از ايجاد اين شهرك جلوگيري كرده كه اين اقدام غيرقانوني براي مردم و صنعتگران منطقه مشكلات زيادي به وجود آورده است.
وي با بيان اينكه شهرك شماره يك منطقه به نام تركمن‌چاي تنها 20 درصد پيشرفت فيزيكي پس از سه سال با وجود مصوبه دولت داشته، اظهار داشت: اين شهرك فاقد هرگونه امكانات و زيرساخت مناسب است و قابل بهره‌برداري نيست هر چند تعداد كمي از صنايع در آن جمع شده‌اند اما با مشكلات عديده‌اي به دليل عدم وجود برق و شاخصه‌هاي اصلي يك شهرك صنعتي روبه‌رو هستند.
نماينده مردم ميانه در مجلس ادامه داد: 100 سرمايه‌گذار امروز در ليست متقاضيان دريافت زمين در ميانه هستند تا واحدهاي مورد نياز صنعتي را ايجاد كنند كه از نيازهاي اساسي منطقه ميانه همين راه‌اندازي شهرك‌هاي صنعتي است اما به دليل بهانه‌هاي بي‌مورد با مشكل مواجه شده‌اند.
وي ايجاد شهرك‌هاي صنعتي در ميانه و منطقه تركمن‌چاي را براي حل مشكلات مردم آن مهم ارزيابي كرد و خواستار دخالت دولت در حل اين مشكل شد.
حاج‌اصغري خاطرنشان كرد: شرايط شهرك شماره دو ميانه هم كه از مصوبات دور دوم سفر هيئت دولت به استان بود، اميدوار كننده نيست و تا 20 سال آينده با اين روندي كه وجود دارد تحقق نمي‌يابد كه جا دارد فكري براي حل مشكلاتي از اين دست كه كمك حال مردم منطقه است، كرد.استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s