دهقان فداکار: شليک گلوله از تفنگ شکاري قطار را متوقف کرد - سعيد صادقيان
منبع : ايرنا

متن شماره 127: دهقان فداکار: شليک گلوله از تفنگ شکاري قطار را متوقف کردبازدید کننده : 585 نفر

   
 
تبريز- دهقان فداکار عامل اصلي بازدارنده قطار را در 45 سال پيش شليک هوايي گلوله از تفنگ شکاري خود اعلام کرد.
به گزارش ايرنا، ريز علي خواجوي که نام اصلي وي " ازبرعلي خواجلي" است، زاده 1310 ميانه، فردي است که در داستاني منتشر شده در کتاب فارسي سوم دبستان مدارس ايران، دهقان فداکار ناميده شده است.
وي در مراسم بزرگداشت روز حمل Ùˆ نقل در تبريز با مرور خاطرات آن روز گفت: حدود 45 سال پيش در سن 32 سالگي شب هنگام در حاليکه در کنار ريل قطار حرکت مي‌کردم متوجه مسدود شدن مسير قطار به علت ريزش کوه شدم.
وي ادامه داد: در آن هنگام تنها چيزي که به ذهنم رسيد نجات قطار و جان مسافرين بي گناه ان به هر نحوي بود، لذا فکرم به تنها ابزار موجود در دست خود يعني فانوس متمرکز شد و چون در نزديکي ايستگاه قطار زندگي مي کردم ميدانستم که الان وقت رسيدن يک قطار مسافربري است.
ريزعلي گفت: از محل ريزش قطار دور شده و به طرف قطار حرکت کردم صداي آن را که شنيدم از بد حادثه فانوسم خاموش شد جيب هايم را گشته و کبريتي پيداکردم نفت را روي کتم ريخته و آتش زدم و آن را جلوي قطار بالاي سرم بردم.
وي اضافه کرد: اين کار نتوانست مسوولين قطار را آگاه سازد و در نهايت با شليک چند گلوله از تفنگ شکاري خود توانستم باعث توقف قطار شوم.
به گفته? او پس توقف قطار مردم ناراضي از قطار پياده شدند و او را کتک زدند تا اينکه او آنها را متوجه خطري که در انتظار آنها بود ساخت. پس از آنکه مسافرين با چشم خود ريزش کوه را ديدند به تشکر و عذرخواهي از او روي آوردند.
دهقان فداکار تصريح کرد: تا 12 سال پيش کسي ما را نمي شناخت تا اينکه فرماندار وقت ميانه از طريق يک خبرنگار محلي مرا معرفي کرد.
در اين مراسم لباس ويژه راه دار نمونه و مدال ايمني ازسوي مدير کل حمل و نقل استان به وي اهدا شد.استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s