حال نوبت اهل قلم است که قافلان را تنها نگذارند - رسول بختیاری
منبع : رسول بختیاری

متن شماره 2: حال نوبت اهل قلم است که قافلان را تنها نگذارندبازدید کننده : 761 نفر

دیروز صحنه عجیبی دیدم که خواستم به شما نیز بگویم. ظهر دیروز یک پیکان از آغکند عازم میانه بود که میانسالی فریاد زد و پیکان متوقف شد. راننده جوان شیشه را پائین کشید و گفت: دده! ایشون وار؟ پدرش گفت: "میانادان گلنده بیردنه قافلان آل دئیلّر بتر بیر شئی یازیپ".

هفته نامه قافلان میانه

راننده که پسرش بوده با لبخند معنی داری پرسید: دده جان! سنون کی ساوادون یوخدی!؟ پدرش هم گفت: عیبی یوخ سن اوخورسان بیز قولاخ آساروخ.

منظورم از آوردن این موضوع این بود که قافلان در حمایت از اهل قلم سنگ تمام گذاشت و در داخل میانه آنطور که میشنوم و خودم بارها دیدم کپی قافلان دست به دست می چرخد و کارمندان یک نسخه اداری قافلان را دست به دست می چرخانند و تحلیل می کنند. بعضی ادارات بطور غیرقانونی دستور به جمع آوری قافلان از سطح اداره داده اند و کسی که آنرا داشته باشد برخورد می کنند. اثری از قافلان در دانشگاه آزاد دیده نمی شود. دفتر قافلان با شماره تلفنهای ناشناس مورد تهدید می شود و وظیفه نیروهای انتظامی است که حداقل در این دو سه هفته امنیت این دفتر را حفظ کنند.

ظاهراً قافلان قرار است مجدداً در تیراژ 5000 نسخه این شماره را چاپ کند. دشنام ها و تهدیدها علیه قافلان تنها به این دلیل است که قافلان حرکت بزرگی علیه اهانت نماینده شهر به اهل قلم کرده است و اینهمه تحقیر علیه قافلان (مانند جمله پاک کردن شیشه ها با قافلان) برای این است که آنرا به حاشیه بکشانند.

سالها پیش وقتی قافلان مجوز گرفت آقای مهندس نائبی پیشنهاد داد هر کس می تواند ده نسخه از قافلان را بخرد و به در و همسایه بدهد. برایم خیلی عجیب بود که آقای نائبی که سایت میانه را راه اندازی کرده بود نباید رقیب خود را چنین تبلیغ می کرد. در طول این چند سال هیچوقت ندیدم قافلان مطلبی از آقای نائبی بزند (لااقل من ندیدم) ولی چندین بار دیدم آقای نائبی از قافلان دفاع کرده و آنرا شناسنامه مطبوعاتی میانه قلمداد کرده است. اکنون هم پیشنهاد من به تمامی اهالی وب و آنهایی که به اینترنت و اطلاع رسانی دسترسی دارند این است که از این به بعد هر بار ده نسخه از قافلان را بخرند و به در و همسایه پخش کنند تا هم دامنه اطلاع رسانی گسترده باشد و هم تنها نشریه شهر دوام یابد. مطمئن باشیم که با ماهی دو هزار تومان هزینه کردن برای اطلاع رسانی شهر چیزی از ما کم نمی شود ولی شهری خواهیم داشت که دیگر عوام ندارد و نامزد انتخاباتی علناً نمی گوید: ما اصلاً به رای شهر و تحصیل کرده ها نیاز نداریم!  : 1389/9/17 - 22:58:59
اگر كسي اين حرف( ما اصلاً به رای شهر و تحصیل کرده ها نیاز نداریم!) را زده باشد واقعا خودش بي‌سواد و عوام است


صادقی : 1389/9/17 - 23:14:14
با سلام آفای بختیاری مگر شما کاغذکنانی هستید


ا.مختاری(meeanaji )1389/9/18 - 01:00:15
دردمان را تازه کردی عاقبت.


یک بیطرف : 1389/9/18 - 08:20:45
سعی نکنیم شهر را به اختلاف بیشتر سوق بدیم همه میدانند اقای نایبی هم مامور است ومعذور وهم اقای حسن زاده وطرف مقابل هم ناشی کاری میکند به جای این حرف ها به ابادانی وسازندگی فکر کنید ما تجربه کردیم در اختلاف رکود هست نه توسعه اگر اصلاح طلبید که هستید بدانید مردم بیدار شده اند وازفتنه درس گرفتند واگر خدای نکرده اصولگرایید که به لحن وروشتون نمیاد این اصلا اصولگرای نیست که از کوخ کاخ بسازید لطفا فرصت سوزی نکنید وبه اتش فتنه دامن نزنید
........................
بختیاری : ممنون یک بیطرف!!!!!


شقایق : 1389/9/18 - 08:44:08
آنها فکر می کنند چون تو اداره جهاد کشاورزی کار می کنند با هر کاری می توانند رای دهاتی های عزیز را بخرند و دیگر نیازی به رای شهر ندارند در صورتی که آرای شهر از آرای روستاها بیشتر است


سامان رفیعی : 1389/9/18 - 11:37:06
آقای بختیاری! اگه مدرکی دال بر این موضوع دارید (ما اصلاً به رای شهر و تحصیل کرده ها نیاز نداریم! ) لطفاً ارایه بدهید تا مردم مطمئن شوند. با تشکر
.............................
بختیاری: نه قطعی گفتم و نه شخص خاصی را مخاطب قرار دادم. یک جمله عمومی است و امیدوارم هیچ کسی نگفته باشد.


دوست تو : 1389/9/18 - 12:28:53
این همه به خودت نبال جناب بختیاری ، قافلان فقط چرت و پرت می نویسه همیشه همین طوریه


محمدصادق نائبی(msnaebi )1389/9/18 - 17:29:55
بله قافلان تنها نشریه دارای مجوز برای فعالیت در حیطه شهرستان میانه است و آن یکی نشریه در همان ایام انتخابات قبلی چند شماره ای منتشر کرد و بست. شخصیت یک نشریه رسمی و دارای مجوز با لوگوی ویژه شهرستان میانه خیلی با ویژه نامه فرق می کند همانسان که مالک خانه بودن با اجاره کردن متفاوت است. بنده بعد از سالها تلاش برای دریافت مجور هفته نامه بوزقوش با اینکه تمام تحقیقات و مراحل اداری به اتمام رسیده است با این جمله رودررو می شوم: گفته اند ندهید! برای همین است که قدر هفته نامه ای به نام میانه را باید بدانیم و اگر خدای ناکرده در پیچ و خم مسائل اقتصادی یا سیاسی به بن بست برسد تا سالهای دور از خیر نشریه مختص میانه باید بگذریم. برای اینکه همیشه قافلان را در کنار خود داشته باشیم سه شرط وجود دارد: یکم: مردم خصوصاً تحصیل کردگان خرید آنرا جزو وظایف خود بدانند ، دوم: مدیران ادارات و شرکتها و مؤسسات در تبلیغات خود اولویت را به نشریه بومی و ویژه میانه قرار دهند. سوم: هیچ فرد یا تفکری انتظار نداشته باشد قافلان در خدمت آنها فعالیت کند. اگر امروز انتقاد می کند نباید برچسب مخالف به او بزنیم و اگر فردا مدیری را بنا بر فعالیت مثبت تحسین کرد نباید بگوییم: برگشت! هیچ فرد و تفکری برای همیشه نمی تواند مثبت باشد. یک روز باید انتقاد شود و یک روز باید تشویق شود. کارنامه قافلان نشان می دهد که هیچکس او را متعلق به فرد یا جناح خاصی نمی داند و انتقاد و تحسینش یکسان بوده است و اگر غیر از این باشد قافلان به بن بست خواهد رسید. به قول سعدی: درشتی و نرمی به هم در به است.
مطمئن باشیم اگر روزی همین مخاطب قافلان فعالیت مثبتی انجام دهد قافلان در تیتر اول خود خواهد آورد آنگاه نباید دوباره طرف مقابل شروع کند که چرا خط مشی قافلان برگشت!
یک نشریه در درج مطالب له یا علیه کسی در چهارچوب قوانین مطبوعاتی باید استقلال داشته باشد. این ما هستیم که باید تحمل مخالفت و انتقاد را داشته باشیم و اینقدر شعار امر به معروف و نهی از منکر سرندهیم و عملاً با آن مخالفت ورزیم.


طاهر نائبی(mayana )1389/9/19 - 19:39:47
آقای حسن زاده، دِین خود را در حالی به جامعه ادا کرد که بسیاری از عواقب کار خود من جمله تهدیدها را می دانست ولی چون نمی توانست، رسالت و تعهدش را نسبت به ((تقدس قلم)) مخفی نگاه دارد ،این کار را کرد . قافلان و صدای میانه اصل بی طرفی را رعایت کردند و صحبت های طرفین را آوردند ولی چون حرف های یک گروه احساسی و هیجانی بوده،اثر عکس در جامعه داشته است .در روزهای ابتدایی بود که رفتم قافلان را بخرم کمیاب شده بود و این مسئله نوید می دهد که جامعه بیدار شده ،به بالندگی رسیده و این مسئله باعث خوشحالیست .
با این مطلب آقای بختیاری ،می بینیم که حتی روستا نشینان محترم نیز به مسائل پیرامون خود حساسند و دنبال می کنند ،بی تفاوتی توسط یک قشر یا گروهی در جامعه تبعاتی دارد که هزینه اش برای جامعه بسیار گران تمام می شود واین نکته ای است که فکر کنم قافلان توانست آن را انجام دهد .
به جای اینکه عده ای مسئولین قافلان را تهدید کنند، بهتر است آستانه ی تحمل خود را بالا ببرند .
اینکه ،دریک نهادی ،سازمانی یا مرکز علمی بین کارمندان ،دانشجویان و... دستور داده شود که فلان روزنامه و فلان مطلب را نخوانید باز هم اثر عکس می دهد ،کسی نمی تواند ،افراد دیگر را تهدید کند که فلان چیز را نخوان ،آن هم مسئله ی مهمی باشد که اطراف ما اتفاق می افتد. ((همیشه، آسانترین راه ،مناسب ترین راه نیست)). دیگر نمی شود ،کر بود و کور.


بیطرف : 1389/9/20 - 14:02:17
آقای نائیبی کاش انتقاداتی را هم بر عملکرد آقای هاشمی می نوشتند و از ایشان کارنامه می خواستند تا معلوم شد مزدور نیستند ولی متاسفانه با این جو سازی های یکطرفه و گاهاً با سوء نیت بر علیه نماینده مردمی و موفق میانه این احساس ناخودآگاه در آدم ایجاد می شود که آقای نایبی برای فرد خاصی کار میکند و دلش برای مردم میانه نمی سوزد


محمدصادق نائبی(msnaebi )1389/9/20 - 15:29:39
اگر انتقاداتی که در طول چند سال علناً یا غیاباً از آقای هاشمی داشته ام از این نماینده داشتم معلوم نبود چه شدت عملی به خرج می داد و از چه الفاظ رکیکتری بهره می برد؟ اگر جنابعالی در طول چند سال گذشته در دنیای سایبری میانه حضور داشتید حتماً انتقادات بنده از آقای هاشمی و آقای حسینی را هم می دیدید ولی هرگز برخورد آنها اینگونه فرافکنانه و منفعلانه نبوده که خیلی هم با ادب و احترام ادله خود را می گفتند و بنده به اطلاع همشهریان می رساندم که نمونه آن پاسخ آقای هاشمی به بیش از پنجاه سئوال جمع آوری شده از بین مردم بود که در ایام انتخابات هم منتشر شد. در آینده نیز مجموعه انتقادات از آقای هاشمی را ارائه خواهم کرد تا ایشان به مردمی که منتخب آنان است پاسخ دهند. مضاف بر همه اینها، فرض بر مزدور بودن و جانبداری هم باشد نباید یک شخص بجای پاسخ محترمانه و درخور و توجیه اذهان عموم، فرافکنی کند.


استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s