معرفی روستای بارانقار بخش کاغذکنان - رضا صادقی
منبع : http://baranghar.blogfa.com

متن شماره 2: معرفی روستای بارانقار بخش کاغذکنانبازدید کننده : 1034 نفر

آنچه در ابتدای وبلاگ در مورد وجه تسمیه برانقار خواندید تمام یافته های بنده از اینترنت ، اطلاعات شخصی و شنیده ها بود اما در مورد گذشته تاریخی روستای خودمان چقدر اطلاعات داریم .

خیلی دوست دارم اطلاعات جامعی در این مورد ارائه بدم ولی متاسفانه اطلاعات بسیار اندکی در این خصوص در دست داریم و در این مدت تمام تلاشهای بنده برای کسب اطلاعات بیشتر در  این زمینه به جایی نرسیده و نمی خوام زیاد ناامیدتون کنم شخصا یه سری اطلاعاتی در این خصوص گرداوری کردم که دوست دارم نظر شما دوستان را در این باره جویا بشم به امید اینکه بتونیم اطلاعات جامعی در این زمیینه گردآوری کرده باشیم .


آنچه از شنیده ها قراین پیداست روستای برانقار از گذشته های بسیار دور دارای سکنه بوده و حتی بر اساس بقایای مانده در برخی از نواحی این روستا در گذشته روستا از باغ "تندیر درمان " انتهای باغهای امروزی در بخش غربی روستا شروع و تا " داش بلاغ در شرق امتداد  داشته است که این امر نشان از بزرگی روستا در گذشته بوده و بعدا به دلایل نامعلوم روستا رفته رفته کوچک شده  و به شکل امروزی در آمده است . حتی براساس یک سنگی که از محل قرا زمی توسط یکی از  اهالی روستا در چند سال پیش پیدا شده بود باستان شناسان قدمت سنگ را بیش از 3 هزار سال عنوان کرده اند که این امر از قدمت تاریخی بسیار دور این روستا می باشد . اما متاسفانه هیچ اثری از  بنا های گذشته  روستا باقی نمانده است.

حتی براساس اظهارات اهالی قدیمی روستا  و همچنین اشیای قدیمی و قبر های باقی مانده در محل "سیدی چمن " در بخش شرقی روستای برانقار روستایی به نام " گورچیننی " بوده که نزدیک 350 سال پیش به کلی ویران شده و تنها بقایای قبر ها و بخشهایی از دیوار چین های آنها باقی مانده است .   ادامه دارد.............

شاید برای خیلیها گذشته خودشان چندان مهم  نباشد اما اکثر افراد وقتی اطلاعاتی هر چند مختصر در مورد گذشته خود و زادگاه خود بدست بیاورد بسیار خوشحال می شود و اگر این اطلاعات طوری باشد که کمتر در بین مردم گفته شده باشد جذابیت بیشتری خواهد داشت.

در ادامه  تاریخچه روستای برانقار باید عرض کنم  شواهدی که گذشته از این آبادی بسیار با صفا به جا مانده نشان می دهد که در بین روستاهای منطقه کمتر روستایی با این وسعت دیده شده است بطوری که بعضی از مرزهای این روستا تا دل روستاهای مجاور و حتی بیشتر از ان پیشروی کرده ازآن جمله می توان مرز این روستا را با روستا های ماوی زرنجین زناری کوستانق و نام برد که بخشی از این روستاها در دل خاک برانقار جای گرفته است و این نشان از بزرگی و وسعت روستا داشته است .حتی تا انجا که بخشی بسیار مهمی از روستای زناری تا همین چند سال پیش متعلق به اهالی برانقار بوده و در دو سه سال گذسته فروخته شده و  در طول این سالها بصورت اجاره در اختیار اهالی زناری بوده است.

 اما هدف از این مطالب این است بدانیم که روستای ما  گذشته بسیاردرخشانی داشته است اگر چه در حال حاضر در فصول سرد سال کمتر کسی در این روستا باقی می ماند اما در چند سال گذشته بسیاری از روستاییان ساکن تهران و شهرها اقدام به ساختن خانه و مرمت خانه قدیمی خود در روستا کرده اند  که این امر به رونق روستا کمک کرده و امیدوارم همین روند ادامه داشته باشد تا شاهد رشد بیش از پیش  برانقار باشیم .

 

                 ملتی که تاریخ خود را نشناسد محکوم به تکرار آن استاستفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s