موش فاضلاب - روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان میانه
منبع : اینترنت وشبکه بهداشت ودرمان میانه

متن شماره 4: موش فاضلاب بازدید کننده : 2191 نفر

Rattus norvegicus  

 موش فاضلاب

 

                                                                         (موش نروژی)
باتوجه به شکایات واصله ازشهروندان محترم مبنی بر رویت موشهای فاضلاب دراکثرنقاط شهر وضرورت شناخت  وروشهای مبارزه بااین جوندگان، لازم دیدیم مطالب واطلاعات ذیل را به اطلاع عموم همشهریان برسانیم .خواهشمنداست پیشنهادات ونظرات خودرادراین خصوص  درقسمت نظرات بنویسید.

 

موشها جانوران شناخته شده ای هستند که در تمام نقاط دنیا یافت می شوند آنها به علت زیانهایی که در محیط های شهری و روستایی به انسان وارد می سازند باعث خراب شدن و از بین رفتن محصولات کشاورزی در باغات و انبارها و کارخانجات تولیدی مواغذایی و ...  و خانه ها شده و به علت انتقال عوامل بیماری زا می توانند بهداشت و سلامت عمومی را به مخاطره اندازند.

         از میان جوندگانی(موشهای) که در ایران یافت می شوند موش سیاه (Rattus rattus   موش قهوه ای(R.. norvegicus  ) و موش خانگیMus musculus)   دارای بیشترین اهمیت پزشکی در شهرهای ساحلی و کلان شهرها هستند و در انتشار بسیاری از بیماریهای عفونی نقش دارند.

 

بر اساس تحقيقات به دست آمده در اوايل دهه 50 شمسي موش‌ها از طريق محموله‌هاي وارداتي از كشورهايي مانند نروژ به ايران آمده‌اند. اين موش‌هاي خارجي بعد از ورود در كشور با مساعد ديدن شرايط جا خوش كرده و در شهر های ایران ماندگار شدند.
و این موشها معروف به موش نروژی و یا همان موش فاضلاب می باشند که ما آنها را شب هنگام و یا در طول روزدر کنار کانال های فاضلاب سطحی می بینیم .چون دندان‌هاي اين حيوان مثل ساير جوندگان رشد دائمي دارد؛ براي جلوگيري از رشد بيش از حد دندان‌ها مجبور است كه دندان‌هاي خود را با جويدن چيزهاي نسبتاً سخت بفرسايد. توليد انبوه زباله باعث ازدياد جمعيت موش‌ها مي‌شود تا زماني كه مواد غذايي مانند زباله‌هاي توليد شده و رها شده توسط شهروندان به وفور در شهر وجود داشته باشد، موش‌ها تكثير مي‌یابند.

اين جونده ‌موذي حس بويايي فوق العاده‌اي دارد. فصل زاد و ولد موش‌ها بهار و پائيز است.   توليد مثل موش‌ها  سريع و  در طول يكسال 5 بار و هر بار 6 تا 12 بچه به دنيا مي‌آورند كه بچه‌ها در 3 ماهگي قادر به توليد مثل هستند. در شرايط مناسب و بدون مرگ و مير جمعيت شان در سال به 500 عدد و در سه سال به بيش از سه ميليون عدد مي‌رسد .

     یکی از معضلات بهداشتی و اقتصادی در جوامع شهری امروز، موشها هستند که عوامل مختلفی در رشد و تکثیر آنها دخالت داشته و به شرح ذیل اعلام می گردد :

-          عدم رعایت موازین بهداشتی

-          دفع نامناسب فاضلابهای خانگی و صنعتی

-          دفع نامناسب زباله

-          وجود اماکن مخروبه ، متروکه ، رها شده و انبارها و ...

-          جابجائی کالا به صورت مستقیم از طریق بنادر و فرودگاه ها بدون رعایت قرنطینه کالا و ...

که باعث شده امروزه این موجود موذی و در عین حال باهوش در سطح شهر به عنوان معضلی خطرناک به وفور یافت گردد.

        هدف ما بالابردن سطح آگاهی شما شهروندان محترم و یاری خواستن از شما در راه مبارزه با این جانور موذی  ( موش )  می باشد ، بدیهی است بدون همکاری و همیاری شما شهروندان محترم این امر با موفقیت روبرو نخواهد شد.

 

راههای مبارزه با موش

. در مبارزه با جوندگان علاوه بر اهمیت پزشکی، اهمیت اقتصادی نیز مد نظر می باشد و آنها به محصولات کشاورزی، انبارها، ساختمانها، کابل های برق ، مخابرات وسیستمهای الکترونیکی صدمه می زنند. اغلب آتش سوزی ها واتصالات در اثر جویدن کابل ها  توسط جوندگان ایجاد می گردد. مبارزه با موش در سطح محدوده شهری به سه قسم تقسیم می شود

1)مبارزه شیمیائی

در این روش ابتدا می بایست محیط عاری از مواد غذایی اعم از زباله  و ...  باشد ( پاکسازی محیط )  سپس با استفاده از سموم مجاز نسبت به طعمه گذاری در منافذ ورود و خروج موش اقدام گردد.

2)  مبارزه مکانیکی 

در این روش می بایست کلیه اعمالی که موش ها را از رسیدن به آب ، غذا و پناهگاه در ساختمانها ، اماکن ، معابر و ...  باز می دارند استفاده نمود پس مانده های  مواد غذایی موجود در زباله ها بزرگترین منبع غذایی برای موشهای شهری یا اهلی می باشند لذا بایستی بطور بهداشتی جمع آوری وحمل و دفع شود و موشها در صورت عدم دسترسی به آب در کمتر از 4-3 روز از بین می روندلذا بایستی در داخل ساختمان لازم است سوراخهای فاضلاب را با کفشوی مناسب پوشاند و از چکه کردن شیرهای آب و قرار دادن ظروف آب در زیر آنها خودداری نمود.که از این میان می توان به شاخصهای زیر اشاره کرد :

-          استفاده از انواع تله ( تله های کشنده و زنده گیر )با توجه به ازدیاد آنها این امکان کم است.

-          ممانعت از ورود موش در محموله ها و اجناس، به هنگام بارگیری و تخلیه .

 

3) مبارزه فیزیکی

در این روش تکیه بر بهسازی محیط و مسدود نمودن منافذ ورود و خروج موش می باشد که بهترین راه برای جلوگیری از ورود موش انجام عملیات زیر می باشد :

-            بهسازی شبکه فاضلاب از جمله بهسازی کانالهای فاضلاب سطحی و کانالهای فاضلاب قدیمی زیر زمینی (اگو ) به علت شرایط مناسب زندگی از جمله وفور غذا و آب و محل امن زندگی (دارای خلل و فرج فراوان برای زندگی و زاد و ولد موش ها )می باشد.

-          بستن شکافها و سوراخها در فونداسیون

-          پوشش لوله های آب و گاز و ...  به وسیله ورقه های فلزی به دلیل بروز خطر جویدن .

-          درب ها و پنجره ها بایستی بطور مناسب محکم باشند و سوراخها و شکافها کاملاً  بسته شوند.

-          نصب درپوش فلزی در ورودیهای راه آب منازل و ... 

-          پوشاندن همه کفشویهای طبقات با توری

-          تعمیر سقف و مسدود کردن همه روزنه ها و مفتوحات در بام .

-          مسدود نمودن زیر دربهای منازل ، گاراژها و ...  به وسیله ورقه های فلزی محکم و مصالح مقاوم .

* در پایان همکاری مردم با مسئولان شهرداری در خصوص تحویل به موقع زباله و عدم پراکندگی زباله در سطح شهرو کانالهای فاضلاب و بهسازی نمودن کانالهای فاضلاب وطعمه گذاری (سم گذاری) توسط شهرداری وبا اطلاع رسانی عمومی می توان این معضل شهری را بر طرف نمود.

                                                                                                                واحدبهداشت محیط

                                                                             شبکه بهداشت و درمان میانه           مسعود : 1389/9/3 - 14:55:27
روابط عمومي شبكه بهداشت و درمان ميانه باسلام بنده روشي در يكي از مقالات خارجي مطالعه كردم كه بدون استفاده مواد شيميايي و موارد مكانيكي ميباشد كه تلفني يا حضورا خدمتتان ارائه خواهم كرد ايشاالله مفيد واقع گردد


حاج حسین : 1389/9/3 - 18:46:21
موش ها نیمه شبها در خیابان اتش نشانی غوغا میکند بداد ساکنان این منطقه برسید


فرهمند : 1389/9/11 - 08:14:21
با تشكر از اين مقاله مفيد
جناب مسعود اگر ممكنه او روشتون رو در سايت هم بنويسيد .
با تشكر


مهران : 1389/11/26 - 00:23:30
مفید بود


استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s