فایل تصویری بداهه نوازی آشیق بولود و بداهه خوانی استاد سارنگ در ضیافت افطاری - محمدصادق نائبی
منبع : محمدصادق نائبی

متن شماره 38: فایل تصویری بداهه نوازی آشیق بولود Ùˆ بداهه خوانی استاد سارنگ در ضیافت افطاریبازدید کننده : 2862 نفر

با عرض سلام Ùˆ احترام خدمت یکایک مخاطبین عزیز ÙˆÛŒ.او.ام ØŒ خوشحالم Ú©Ù‡ پس از یک فاصله هفتاد روزه با هدیه ای ماندگار خدمت دوستان Ù…ÛŒ رسم. در برنامه تاریخی گردهمائی مفاخر میانه در ضیافت افطاری آقای شمس خلخالی Ú©Ù‡ با حضور نامداران ملی میانه برگزار شد، در یک اتفاق زیبا Ùˆ مانا ØŒ دو چهره آشنای موسیقی Ø§ÛŒØ±Ø§Ù† به بداهه خوانی Ùˆ بداهه نوازی پرداختند. یکی آشیق بولود از موسیقی آشیقی آذربایجان Ùˆ ایران Ùˆ دیگری استاد بهرام سارنگ چهره آشنای آواز Ø§ØµÛŒÙ„ فارسی.

در این برنامه، در حالیکه آشیق بولود با همراهی Ù‚اوال Ùˆ بالابان درحال اجرای موسیقی آشیقی با ساز خود بود، آقای بهرام سارنگ به یک باره به بداهه خوانی Ù¾Ø±Ø¯Ø§Ø®ØªÙ†Ø¯ Ú©Ù‡ در لینک زیر ملاحظه خواهید کرد. آقای سارنگ مطابق Ú©ÙˆÚ© ساز آشیق بولود آواز خود را در دستگاه دشتی آغاز کردند Ùˆ با مهارتی استادانه همنام با خود به گوشه سارنگ فرود آمدند Ú©Ù‡ از گوشه های زیبای دستگاه دشتی Ù…ÛŒ باشد. پس از اتمام آواز جای خالی یک تصنیف احساس Ù…ÛŒ شد تا بداهه خوانی استاد شجریان با هابیل علی اوف تکرار شود Ú©Ù‡ آقای سارنگ با خواندن تصنیف ساری گلین یا ساری تئلین این جای خالی را پر کردند Ùˆ از آواز فارسی به تصنیف ترکی رفتند.

استاد سارنگ این تصنیف را پیشتر اجرا کرده بوده اند Ùˆ بارها از رادیوهای مختلف پخش شده است اما در این مراسم بخاطر اینکه ساز آشیق بولود Ø¯Ø± دستگاه Ø¯Ø´ØªÛŒ Ú©ÙˆÚ© شده بود با یک گام جابجایی در این تصنیف، آنرا Ø¯Ø± دستگاه دشتی اجرا کردند.

فایل تصویری این مراسم بسیار سنگین بود و پس از برش این قسمت نیز حجم فایل بسیار بالا بود که مجبور شدم از کیفیت آن بکاهم که امیدوارم باعث رنجش خاطر شما نشود.

بداهه نوازی آشیق بولود و بداهه خوانی استاد سارنگرحیم نیکبخت : 1389/6/16 - 13:01:49
با سلام
دوست عزیز
ما در آذربایجان عاشق داریم نه آشق و معنی آن روشن است . که عاشق حق و اغلب پیر طریقت بوده اند
چنین تحریفاتی از سوی سومر بازان و سومر سازان
ساخته و پرداخته شده است
با احترام


علیرضا نصیرزاده ( روان شناس ) : 1389/6/16 - 18:25:23
جناب آقای نائبی سلام. دستتون درد نکنه.بنده پسردایی آقای بهرام سارنگ ( آزمکان ) هستم و همیشه به ایشان افتخار می کنم و از شما هم ممنونم.


احمدابراهيمي(دندانپزشك) : 1389/6/23 - 23:52:41
جناب آقاي نائبي سلام.ممنون از اصيل آذري بودنت .موفق وپيروز باشيد.وسلام


استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s