خبر تلخ برای میانه: عمر شورای شهر سوم شش ساله می شود - محمدصادق نائبی
منبع : خبرگزاری فارس

متن شماره 29: خبر تلخ برای میانه: عمر شورای شهر سوم شش ساله می شود بازدید کننده : 973 نفر

سرانجام پس از ماهها تلاش شورای عالی کشوری برای طولانی کردن عمر شوراهای اسلامی دور سوم و اتصال آن به انتخابات مجلس نهم، مهندس مهدی چمران، رئیس شورای عالی کشوری به این رایزنی ها و جلسات مکرر اعضای شورای عالی کشوری رسمیت داد و این خبر را تأیید کرد. ذیلاً مصاحبه مهندس چمران با خبرگزاری ها را می خوانیم:

در راستاي تصويب لايحه تجميع انتخابات؛ 22 ماه به زمان دور چهارم شورا‌هاي اسلامي افزوده مي‌شود

خبرگزاري فارس: رئيس شوراي‌عالي استان‌ها گفت: در راستاي تصويب لايحه تجميع انتخابات مقرر شده به شوراهاي اسلامي دوره چهارم زماني برابر با 22 ماه افزوده شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از بندرعباس، مهدي چمران عصر امروز در جمع خبرنگاران در مراسم پنجمين مجمع مشورتي روساي شوراهاي كلان شهرها و مراكز استان‌ها با اشاره به دلايل افزايش مدت زمان دوره چهارم شوراها به حدود شش سال بيان كرد: لايحه اصلاح و تجميع انتخابات پس از ارائه و طرح در مجلس شوراي اسلامي و ارسال آن به مجمع تشخيص مصلحت نظام به گونه‌اي ديگر تغيير يافته بود.
وي با بيان اينكه در راستاي اجرايي شدن لايحه مذكور در صورت تصويب، مقرر شده برگزاري انتخابات شوراها با انتخابات رياست جمهوري و انتخابات مجلس شوراي اسلامي با مجلس خبرگان رهبري در دو برهه زماني تجميع و هماهنگ برگزار شود، افزود: در راستاي هماهنگي زمان انتخابات شوراهاي اسلامي با انتخابات رياست جمهوري در نظريه نخست بايد مدت زمان 22 ماه از دوره چهارم شوراهاي اسلامي كاسته مي‌شد كه اين امر نگراني‌هاي احتمالي را از قبيل هزينه‌هاي سياسي و اجتماعي و عدم شركت و تمايل افراد سرشناس را براي همگان متصور مي‌كرد، به نحوي كه پيش‌بيني مي‌شد بسياري از افراد به دليل كوتاه شدن دوره مذكور حاضر به ترك و استعفا از كارشان نمي‌شدند كه اين امر علاوه بر عدم ابراز علاقه‌مندي كانديداها فلسفه وجودي، كارآمدي و اعتبار اين نهادهاي مردمي را نيز مي‌توانست تحت عوامل نامطلوبي قرار دهد.
رئيس شورايعالي استان‌هاي كشور با بيان اينكه نظريه نخست توجيه منطقي ندارد، اظهار داشت: با بررسي و در نظر گرفتن احتمالات پيشنهاد و نظريه دومي مبني بر اضافه كردن زمان 22 ماهه به جاي كاستن آن به دوره چهارم شوراهاي اسلامي به مجلس ارائه شده و طبق اين پيشنهاد دوره چهارم شوراها به حدود شش سال ادامه مي‌يابد و در اين صورت هماهنگي بين تاريخ انتخابات رياست جمهوري و شوراها به شيوه منطقي‌تري دست يافتني مي‌شود.
چمران يادآور شد: طبق مقررات، مجلس مي‌تواند مدت زمان انتخابات شوراها را تغيير و يا اصلاح كند و در همين راستا رايزني‌هاي شورايعالي استان‌ها با مجلس در اين زمان براي اجراي نظريه دوم به طور جد و به اميد نتيجه‌گيري در آينده نزديك ادامه دارد.
سخنگوي شورايعالي استان‌ها در مصاحبه‌اي با اشاره به طرح تجميع انتخابات خبر از كوتاه شدن دوره چهارم شوراها داده و پس از ابراز نگراني خود در اين زمينه گفته بود: در اين طرح، دوره چهارم انتخابات شوراها شاهد كوتاه شدن مدت زمان خدمت رساني اعضاي خود خواهد بود كه اين امر مي‌تواند آسيب جدي را براي شوراهاي فرادستي كه با فاصله زماني با شوارهاي اسلامي شهر تشكيل مي‌شوند، ايجاد كند.
حسن فدايي مي‌افزايد: با كاهش مدت زمان شوراها از چهار سال به 22 ماه در طرح تجميع انتخابات شوراها و رياست جمهوري شاهد اين مشكل خواهيم بود كه ديگر افراد متخصص، با تجربه و اساتيد دانشگاهي رغبتي به حضور در اين شوراها نخواهند داشت و ممكن است افراد ناباب و بدون صلاحيت فرصت را مغتنم و وارد شوراها شوند.
به نظر مي‌آيد مجمع پنجم روساي شوراها در بندرعباس، رايزني‌هاي مسئولان آن با مجلسي‌ها و نزديكي ساختمان شورايعالي استان‌ها به بهارستان كه به گفته مهدي چمران به مثابه يك ظرفيت چانه‌زني در راستاي دفاع و قدم برداشتن با هدف تصويب قوانين به نفع شوراها تلقي مي‌شود، دغدغه‌هاي كساني همانند حسن فدايي و ديگر دست اندركاران از كوتاه شدن زمان دوره چهارم شوراها را برطرف كند.مختاتری : 1388/10/11 - 12:34:38
سلام
مگر برای عضویت در شورای شهر، افراد از شغلشان استعفا می دهند؟ که به این دلیل استناد کرده اند.
اشتباه شده!
نگفته به شورای سوم اضافه می شود، گفته 22 ماه به شورای چهارم اضافه می شود. راستی الان دوره چندم شوراست؟! من که گیج شدم. بالاخره با مجلس هماهنگ می شود یا با ریاست جمهوری؟

...........................
صدای میانه: بنده دو هفته پیش که پیگیر مصوبات و رایزنی های این شورا بودم بحث فقط روی طولانی شدن عمر شورای سوم بود و هیچ بحثی در مورد شورای چهارم نبود. احتمال قوی درج خبر اشتباه شده چون نظر مهندس چمران هم تا دو هفته پیش طولانی شدن عمر شورای سوم بود. باز هم امیدواریم همین خبر صحت داشته باشد.


مختاری : 1388/10/12 - 23:59:47
سلام
می دانند که اگر بر تمدید خودشان رای بدهند مقبول نیست و حق اعتراض برای رای دهنده ها باقیست.
ولی اگر مردم ضمن انتخاب شورای بعدی بدانند که برای 6 سال انتخاب می کنند نه 4 سال حق اعتراضی هم نمی ماند. استعفا از شغل برای مجلس احتمالاً استناد شده که افراد راضی به حضور در مجلس دو ساله نمی شوند. اصل خبر شفاف نیست.


مختاری : 1388/10/13 - 00:01:39
قرار بوده انتخابات شوراها با انتخابات مجلس هماهنگ شود ولی تصمیمشان عوض شده و با ریاست جمهوری یکجا کرده اند.مجلس هم با خبرگان افتاده.


سعيد صادقيان(saied16 )1388/10/16 - 17:15:29
احتمال 6 ساله شدن دوره سوم شوراها قویتر از دوره چهارم است و در شورای عالی کشوری بحث بر سر افزایش عمر خودشان (دوره سوم) است نه دوره چهارم . اما نمی دانم چرا در خبرگزاری ها اشاره ای بدان نکرده اند.


: 1389/1/22 - 12:14:00
به نظر بنده بهترین راه ، افزایش دوره سوم شوراها به 6 سال میباشد.امیدوارم مسئولان این کار را انجام دهند.
...........................
صدای میانه : البته برای میانه بدترین حالت این هست. در دو سال مازاد اعضای شورا شهر را به مراتب بدتر از این می توانند بکنند.


شاپور : 1389/3/1 - 23:26:42
بنظر بنده افزايش دوره سوم غير قانوني است بايد به مردم ابلاغ شود كه به چه مدتي شورا را انتخاب ميكنن


شاپور : 1389/3/1 - 23:31:35
اگر تجميع شورا با رياست جمهوري شود حتما نمايندكان محترم دوره خودشان را هشت ساله تصويب ميكنند


استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s