قدرت موازی در زمان شهرداران گذشته (بخش پایانی) - طاهر نائبی
منبع : طاهر نائبی

متن شماره 61: قدرت موازی در زمان شهرداران گذشته (بخش پایانی) بازدید کننده : 1375 نفر

هر آنچه که در روز 13 تیر ماه در جلسه ی شورا مطرح شد ، همگی حرف هایی بود که بعد از سالها صبر و تحمل اعضا و مردم مطرح شد. حرف هایی که زده می شد ، هر تک تک آن دل  شهروند را به درد می آورد چگونه ممکن است فردی بتواند خود را فراتر از قانون تلقی کند و هر آنچه که دلش بخواهد را بگوید و مصوبات شورا به درد نخور بداند. اقدام شجاعانه ی شورا در علنی برگزار شدن جلسات که به پیشنهاد آقای عبادی برگزار گردید ، قدم بسیار سترگی بود که برای شهری مثل میانه که نیازمند حضور ریش سفیدان در تصمیم گیری ها است ،الزامی بود.     

درابتدای ورود با صحنه های زننده ای روبرو شدیم واز سوی مردمی که در آن گرما به سالن آمده بودند ،مسببین ،مورد تنفر قرار گرفتند . 

در یک ساعت سخنرانی حاج ابوالقاسم زاده ، حرفهایی از پیکره بی سازمان شهرداری زده شد که دل هر شهروندی را به درد می آورد . 

آقای عبادی و دکتر خداوردیلو (تنها مخالف استیضاح حاضر در جلسه) نفرات بعدی بودند که احساس شرمندگی خود را از این حرکت اعضای شورا ابراز داشتند .

چطور است که خانم امیدی برای 45 هزار تومان هزینه ی اضافه ی آقای تیزپاز شمشیر می کشند ولی برای میلیاردها تومن پول، اعتراضی نکرده و در جلسه حاضر نمیشوند؟

وظیفه ی رییس شورا آوردن شهردار به جلسه است ، نه اینکه خود نیز وارد بازی شده وبه طرفداری جانبدارانه بپردازد، چرا باید کاری کنیم که این شائبه پیش آید که آیا پشت پرده ساخت و پاختی وجود دارد؟

شهردار حاضر بر اساس 20 بند قرار بود استیضاح گردند و به سوالات پاسخ دهند و رفع ابهام شود ، ولی با این کار و عدم توجه به مردم وشورا کار به بازرسان وزارت کشور کشیده خواهد شد و چه بسا تا حد تعلیق شهردار و  مقابله با افراد خاطی پیش برود ، اینها وعده هایی بود که مهندس واعظی در قبال سوالات مردم پاسخ داده شد .

 

اهم موارد استیضاح :

عدم ارائه و اجرای پروژه های عمرانی در سال 89 ، عدم رعایت آیین نامه ها ، خرج بی حساب و کتاب بودجه بدون مصوبات شورا و بدون مشورت با اعضا ، عدم توجه به تصمیمات شورا ، نارضایتی های مردمی از برخورد شهردار ، دادن دستمزد ای بالا برای کارکنان خودی و مخصوص ، عدم حضور در صحن شورا برای پاسخگویی، عدم برنامه ریزی در پروژه های شهری، نارضایتی کارمندان شهرداری ،عدم حل مشکلات محلات ، عدم برنامه ریزی برای دفع زباله ها و مضرات بهداشتی مثل سرطان ، استفاده از افراد بدون قرار داد ، عدم پیگیری شهرداری از ماده 100 و جریمه ها (مثل تبدیل پارکینگها به سوپر مارکتها) ، عدم تعامل با همه ی اعضای شورا ، عدم اجرای برنامه های خود به هنگام کاندیداتوری (عدم اجرای 13 مورد از 15 مورد طی 15 ماه)، عقد قرارداد با شرکتها بدون هویت ، در اختیار گذاشتن اموال شهرداری به غیر ، حیف ومیل اموال عمومی .

 

در بخشی از سخنان آقای ابوالقاسم زاده از فراری دادن سرمایه گذاران خارجی و داخلی توسط شهردار و برخی اعضای شورا خبر داد که فقط بایستی تاسف خورده شود . او گفت که سرمایه گذار خود با پای خود وارد شهر شده و می شود ولی به دلیل ندانم کاری آقایان فرصت ها را از دست دادیم و سرمایه گذار به خارج از کشور رفت .

ورود سرمایه گذاران ژاپنی :

آقای صلاحی مالک حمام تاج ، که خود زمانی در ژاپن بوده اند و با دو نفر دوستان خود که فوق تخصص ترافیک داشته واهل کشور ژاپن بودند ،به سراغ آقای ابوالقاسم زاده می روند و پیشنهاد سرمایه گذاری در این زمین را می کنند و طرحی ارائه می دهند . طرح به این صورت بوده یک برج چندین طبقه زده شود که 3-4 طبقه ی اول شهر بازی کودکان ، طبقه های بعدی نیز تجاری و پارکینگ شود . آنها تعهد کرده بودند که تمامی جرایم تغییر کاربری را بی کم وکاست وبه صورت نقدی و فی المجلس پرداخت خواهند کرد به شرطی که تمامی مراحل قانونی را شورا طی کند . بعد از اینکه ایشان موافقت می کنند به سراغ شهردار و یک عضو دیگر شورا می روند که با مخالفت آنها مواجه می شوند تنها به دلیل اینکه چرا قبل از من سراغ دیگری رفته اید ؟ به این ترتیب این سرمایه گذار میلیاردی خارجی با پایی که خود امده بود با همان پار فرار می کند .

 

ورود سرمایه گذاران داخلی برای اجرای 3 پروژه وطرح بزرگ :

طرح حمام بلور به حدی کش داده شده است ، معرف همگان شده است ، صاحب شرکت آقای نوروزی به همراه آقای حبیبی نماینده ی شرکت در میانه اقدام به خرید حمام بلور به مبلغ 10 میلیارد ریال می کنند تا یک ساختمان 15 طبقه با رستوران گردون آن هم در میانه که ریسک بالایی را می طلبد می کنند ، احداث کند. ولی یکی از اعضای شورا از اول مخالفت خود را اعلام می کند . شهردار نیز به دلیل نداشتن توجیه آن را رد می کند طرحی که می تواند شهر را متحول کند. شهرداری به رغم دادن سه بار رای موافق شورا بازهم زیر بار این مصوبه نمی رود و آن ها را بی ارزش تلقی میکند که پسیژی  نمی ارزد وشورا کیلویی چند ؟ آقای نوروزی در بازدید از شهر هزینه ی بازسازی اطراف حرم با تقبل همه ی آن وهمچنین یک طرح ویژه برای شهرک امام با دریاچه مصنوعی را ارئه دادند ولی باز هم مخالفت شد. برای این طرح ها فرماندار،ا مام جمعه مجدانه پیگیر هستند ولی بازهم ایشان بی اعتنایی می کنند ،تا جایی که فرماندار گفته"آقای شهردار ، مارا فریب ندهید ،بس است".حتی این طرح به استانداری نیز کشیده شده و دستور آن نیز ابلاغ شده ولی بازهم ...

 

از ساعت 20 پای صحبت مردمی باز شد که 8 نفر بودند ، اول از همه متفق القول بودند که این حرکت (قفل کردن درب ) باید محکوم شود که در نهایت با امضای طومار وارسال آن به فرمانداری این کار صورت گرفت .

مواردی که توسط مردم مطرح شد اهم آنها به صورت زیر است :

عدم اطلاع رسانی ( مثل چاپ بنر )،  تبعیض بین محلات شهر میانه (آسفالت کردن زود به زود خیابان فرمانداری ) ،  حمایت از مسئولین بی لیاقت توسط برخی مسئولین بلند پایه ی شهری ،توسل به فقرا و محرومان به هنگام انتخابات ، تشکر از اعضای شورای حاضر در جلسه و سوال از عدم حضور سایر اعضا ، علت عقب افتادگی شهر : اختلاف های سیاسی ، که دامن زدن برابر تفرقه در شهر است، دقت در انتخابات آتی شورا و مجلس شورای اسلامی، چرایی عدم دخالت ریش سفیدان در مسائل سیاسی ،اجتماعی ،عدم حضور رییس شورا ، اهانت به مردم ، عدم برگزاری جلسه ، حفظ منافع شخصی برخی اعضا بود ،برخورد قانونی با خاطیان، مشکلات شخصی صاحبان زمین ها، تناقض در حرف های رییس شورا و قول هایی که در جلسه ی قبل داده بود ، دین گریزی برخی مردم به دلیل بدقولی مسئولین، تنظیم صورت جلسه برای پاسخگویی رییس شورا به این بی حرمتی، پیشنهاد تنظیم طومار اعتراضی به رییس شورا

 

اقبال عبادی :

یکی از بندهایی که به نظر بسیاری گل صحبتهای آقای عبادی بود و در مورد جدول ها بود این بود که گفتند :

" کور باد چشم آن مهندسی که این جدول ها را ، کور باد آن تولید کننده ای که این جدول ها را نبیند " . چرا مسئولین بیت المال را هدر می دهند .

 

 صحبتهای دکتر خداوردیلو :

ایشان به عنوان یکی از مخالفین استیضاح ، مردم حاضر در جلسه را نماینده 100 هزار نفر دانسته و گفتند که اکنون شهردار در مظان اتهام قرار دارد و باید می آمد تا پاسخگو باشد ،و از خود دفاع می کرد ، حداقل به خاطر مردم باید در این جلسه ، غایبین حضور پیدا میکردند واین دهن کجی را نمی کردند . ایشان گفتند که امروز شهردار متهم است و الان شهردار قانونی وجود ندارد. مردم بایستی در همه ی تصمیم ها دخالت کنند.

 

صحبت های مهندس واعظی :

آقای واعظی در ابتدای صحبتهای خود از مردم حاضر عذر خواهی کرد و گفت که طبق ماده ی 82 قانون شوراها : هر عضوی که خللی در جلسات ایجاد کند باید با خاطی برخورد صورت گیرد . باید نماینده ی فرمانداری به عنوان عضو شورای نگهبان به این موردرسیدگی کند. سپس ایشان رو به آقای مرتضوی مسئول حراست شهرداری کرده و گفتند: با توجه به تمامی احترامی که برای شما به عنوان یک انسان والا قائلم ولی باید با این چنین حرکاتی برخورد کرده و گزارش دهید ، چرا با برخی که مثل ویروس کامپیوتر به عنوان فاسدان مالی در بدنه ی شهرداری هستند برخورد نمی کنید؟ رییس شورا در را بسته است ، برای این چه کار خواهید کرد ؟ برای این بی حرمتی به مردم چه می کنید ؟

آقای واعظی گزارشی را ارائه دادند که طی آن مشکل شهرداری را وجود قدرت موازی با شهردار عنوان کردند. طی این گزارش عدم موفقیت شهرداران سابق طی چند سال اخیر مسئول وقت حراست یعنی آقای میعاد بودند که برای همه ی آنها پرونده های مالی ایجاد کرده بود و همیشه چوب لای چرخ تصمیمات شهرداری گذاشته بود و تنها کسی از این ها جان سالم به در برد آقای قراچورلو بود که آن هم به دلیل کنار آمدن ایشان با آقای میعاد بود .

بله قدرت موازی ، در شهرداری آقای میعاد بود ، به طوری که در آن زمان برای چراغ های چشم گربه ای پرونده ی فساد مالی درست کرد ولی الان اطرافیان آقای شهردار ، خود ، پرونده دار هستند .(این صحبتها با تشویق حضار همراه بود )

بسیاری از شهرداران به خاطر قضیه ی حراستی ترسیدند و دم بر نیاوردند و نتوانستند کاری پیش ببرند ، ولی امروز شهردار بدون مجوز کارهایی انجام می دهد و پاسخگو هم نیست . خودشان نیز گفته اند : هیچ یک از مسئولین شهری نمی توانند کاری بکنند . اعضای غایب بدانند ، ما به خاطر مردم ، کاری خواهیم کرد که شهردار معلق شود ، هر کدام از مسئولین ، حراست یا هر کس دیگر به وظیفه ی خود عمل نکند حتما محکوم خواهد شد .

در بخش پایانی جلسه آقای ابوالقاسم زاده از تشویق شهرداران سابق در قبال کارهایی که انجام می دادند خبر داد و گفت: آقای میعاد به خاطر آسفالت کاری با 3 سکه مورد تشویق قرار گرفت ،آقای قراچورلو به ازای هر پروژه ی فضای سبز تشویق شده هدیه می گرفت .  بارها به فرماندار گفته شده که به عنوان مدیر ارشد دولتی باید قضیه را تمام کند ، در این باره 10 بار با امام جمعه جلسه برگزار شده است .چرا وکیل باید در را به روی موکل قفل کند؟

(قرار براین شد  که جلسه ی بعدی  روز شنبه 18 تیرماه به صورت علنی برگزار شود که احتمالا اطلاع رسانی وسیعی صورت خواهد گرفت ، از مخاطبین گرامی معذرت خواهی می کنم که این گزارش ها به طول انجامید. امید که با آگاهی از پشت صحنه ها در انتخاب های آتی خود دقت فراوان نموده ، تا از یک سوراخ دوبار گزیده نشویم ).حامد یزدانی : 1390/4/15 - 22:39:28
با سلام .بسیاری از دوستان از برگزار نشدن جلسه استیضاح و بی احترامی و اهانت ریاست محترم شوراء به مردم فهیم شهرمان خیلی خوشحال هستند. همین دستهای پشت پرده که با مشاوره های خود به ریاست محترم شوراء در خصوص عدم تشکیل جلسه و رسمیت نیافتن جلسه استیضاح به دنبال منافع شخصی خویش هستند ولی زیاد خوشحال نباشند به زودی به واقعیت تبدیل خواهد شد که مردم و نمایندگان مردم اجازه نخواهند داد .منافع شهر فدای منافع چندین نفر شود. باز هم شنبه مورخه18/04/90 ساعت 18منتظر حضور گرم همشهریان در جلسه شورای شهر خواهیم بود.


عسگری : 1390/4/15 - 23:04:56
ای قوم به حج رفته کجایید کجایید؟!؟!؟!


فرهنگی میانه : 1390/4/15 - 23:16:27
آقای خلفاپور چند بار از نزدیک در اوایل شریف فرماییتان برخی مسائل و مشکلات شهرمان را به حضورتان رساندیم ولی بعدها دیدیم که باور نداشتید . شاید با این حیله بازی بعضی ها یک کمی بخود بیایید .باز هم دیر نشده انتظار داریم بعنوان نماینده دولت در شهرستان میانه یک اقدام انقلابی و جدی نموده و شهر را از دست این افراد دسیسه باز نجات دهید. مگر شما نگفتید هر کس باعث فرار سرمایه ها از میانه بشود خائن است پس چرا معطل مانده اید باور کنید مردم میانه و مسئولین استان و کشور نیز به یاری شما انشاله خواهند آمد اگر نترسید و جلو بروید


کارمند : 1390/4/16 - 14:25:43
باسلام
جناب اقایان دادستان و فرماندار محترماگر این مطالب را می بینید و می خوانید پس چرا سکوت چرا؟
گناه این مردم مظلوم و شهید پرور میانه چیست چون ارامند از نفاق دوری میکنند از جنجال بدشان می اید شما را به خدا در راه پیشرفت این شهر قدمی بردارید نجاتمان دهید


مهدی چهرهء(mitaa )1390/4/16 - 19:20:58
:
آقای نائبی شما و برادرتان که این همه دم از انتقادات از شهردار وقت و شورای شهر دارید و برادرت نیز در همین راستا از شما حمایت میکند به من پاسخ دهید چرا شهرداری را که توسط خود شما به این شهر آمده بود و به حرف هایتان هیچ توجه و اهمیتی نمی داد چرا در آن زمان اینگونه انتقادات تند را از ایشان نمی کردید؟
لطفا مفصل توضیح دهید.
...................................
طاهر نائبی : انتقادهای آن زمان بصورت حضوری بود ولی بروکراسی و چهارچوب بسته کنونی و روابط محدود شهردار کنونی با تنی چند از افراد معلوم الحال راه را برای مشورت بسته است. قیاس بفرمایید اقدامات اندک همان شهردار را با خوش خوابی کنونی شهردار: راه اندازی تره بارها، نهضت آسفالت خیابانها، دکوراسیون چندین بلوار و خیابانهای فراموش شده، آبرسانی و لوله کشی به بسیاری از بلوارهای خشک شده و حذف آبدهی با تانکر، احداث چندین پارک و ... . مجدداً تأکید می شود که اقدامات آن شهردار اندک بود اما خیلی از وضعیت کنونی بهتر بود.


مهدی چهرهء(mitaa )1390/4/16 - 19:40:42
:
شما که در خیالاتتان فکر میکنید 7.5میلیارد هزینه ای برای یک سال شهرداری زیاد است آیا میدانید برای فقط نگهداری شهر اصفهان هر روز چقدر هزینه پرداخت میشود؟ (لازم به توضیح است شهرداری اصفهان تنها شهرداری در کشور است که هیچ بودجه ای از دولت دریافت نمیکند) پسر خوب.
..........................................
طاهر نائبی: اولاً صحبت بر سر هدر رفتن 7.5 میلیارد تومان است نه هزینه کردن آن برای آبادانی شهر. ثانیاً هیچ شهرداری حتی یک ریال هم از دولت بودجه دریافت نمی کند چه اصفهان چه میانه!


علیرضا قریشی(alireza )1390/4/16 - 22:47:10
:
شورا و شهردار منحل بشه از این وضع بهتره


مهدی چهرهء(mitaa )1390/4/18 - 19:29:23
:
مهدی چهره:
آقای نائبی شما و برادرتان که این همه دم از انتقادات از شهردار وقت و شورای شهر دارید و برادرت نیز در همین راستا از شما حمایت میکند به من پاسخ دهید چرا شهرداری را که توسط خود شما به این شهر آمده بود و به حرف هایتان هیچ توجه و اهمیتی نمی داد چرا در آن زمان اینگونه انتقادات تند را از ایشان نمی کردید؟
لطفا مفصل توضیح دهید.
...................................
طاهر نائبی : انتقادهای آن زمان بصورت حضوری بود ولی بروکراسی و چهارچوب بسته کنونی و روابط محدود شهردار کنونی با تنی چند از افراد معلوم الحال راه را برای مشورت بسته است. قیاس بفرمایید اقدامات اندک همان شهردار را با خوش خوابی کنونی شهردار: راه اندازی تره بارها، نهضت آسفالت خیابانها، دکوراسیون چندین بلوار و خیابانهای فراموش شده، آبرسانی و لوله کشی به بسیاری از بلوارهای خشک شده و حذف آبدهی با تانکر، احداث چندین پارک و ... . مجدداً تأکید می شود که اقدامات آن شهردار اندک بود اما خیلی از وضعیت کنونی بهتر بود.
----------------------------------
مهدی چهره:
جناب آقای طاهر خان نائبی اولاَ بنده از جنابعالی سوال نکرده بودم از خود محمد صادق سوال داشتم خودتون رو دست بالا نگیرید. دوماً ببخشیدا کار هایی که توسط آقای قره چورلو انجام گرفته بود را بجای آقای اصغری به ما تحویل ندهید سوما جنابعالی مثل اینکه مدتیست در میانه تشریف ندارید که ببینید باز هم با تانکر بسیاری از نقاط میانه را آبیاری میکنند چهارماً فکر میکنید میدان تره باری که آنگونه درست کرده بودید واقعا جوابگو بود یا مسکنی بود برای جمع آوری دستفروش ها.
**************
طاهر نائبی :
من هیچی نمی گم فقط یک بار متنتان را با دقت و حوصله بخوانید ببینید مخاطبانتان چه کسانی بودند ؟ عرض دیگر با شما ندارم .


مهدی چهرهء(mitaa )1390/4/18 - 19:34:57
:
مهدی چهره:
شما که در خیالاتتان فکر میکنید 7.5میلیارد هزینه ای برای یک سال شهرداری زیاد است آیا میدانید برای فقط نگهداری شهر اصفهان هر روز چقدر هزینه پرداخت میشود؟ (لازم به توضیح است شهرداری اصفهان تنها شهرداری در کشور است که هیچ بودجه ای از دولت دریافت نمیکند) پسر خوب.
..........................................
طاهر نائبی: اولاً صحبت بر سر هدر رفتن 7.5 میلیارد تومان است نه هزینه کردن آن برای آبادانی شهر. ثانیاً هیچ شهرداری حتی یک ریال هم از دولت بودجه دریافت نمی کند چه اصفهان چه میانه!
------------------------------
مهدی چهره:
اولا فکر میکنی بودجه میانه چند میلیارد هست که شما ادعا دارید 7.5 میلیارد آن را توسط شهردار به هدر داده است. ثانیاً به نظر شما این بودجه ها از کجا تأمین میگردد؟ ثالثاً نگفتید هزینه 1روز نگهداری شهر اصفهان چقدر هست.
#################
طاهر نائبی: آقای مهدی چهره بنده عجز و ناتوانی خود را در بحث با شما اعلام می کنم. لطفاً آب چهل چشمه را بهم قاطی نکنید.
-----------------------------
مهدی چهره : طاهر نائبی تو عاجز و ناتوان نبودی که به وعده دروغینت در زمان انتخابات سایت عمل می کردی و موجب فراری دادن خیلیا بعلت تخلفت نمیشدی.


مهدی چهرهء(mitaa )1390/4/19 - 14:00:35
:
آقای طاهر نائبی اولاً مثالی را که می خواهید بیان کنید (آب چهل چشمه را بهم قاطی نکنید) معادل آن را به فارسی روان در آورید و این چنین آبروی ادبیات شیرین فارسی را نبرید دوماً جواب قانع کننده ای در این مورد ندارید خواهشاً شجاعت به خرج داده و بگویید که اطلاعاتی در این مورد ندارم تا بنده اطلاعات را در اختیار شما و سایر دوستان قرار دهم.
####################
طاهر نائبي: آقا مهدي من عجز و ناتواني خود در بحث با شما را رسماً اعلام كردم و اكنون مجدداً تأكيد مي كنم كه توانائي بحث با شما را ندارم. لطفاً با يكي ديگر بحث كنيد.
-----------------------
مهدی چهره :
عجز شما به چه درد من میخورد من می خواستم شما را روشن کنم.


یک رزمنده : 1390/4/20 - 18:35:50
از مدیریت محترم سایت صدای میانه خواهشمندیم اینگونه به افرادی رانت خوار نظیر ... که بدلیل منافع مادی خود از یک متخلف و دسایس حامیانش کورکورانه حمایت می کند در این سایت وزین میدان ندهید اینگونه افراد سودجو و فرصت طلب با این کامنتهایشان فقط در صدد خودشیرینی و اخذ امتیازات بیشتر از بیت المال موجود در شهرداری به نفع خودشان از طریق آقایان خاطی آن مجموعه هستند . راستی این آقای ... همان برادر زن آقای اکبر ... (معلم عربی که مسئول اداره تعاون میانه شده بودند) نیست ؟


خانواده های شهدا و ایثارگران و مردم همیشه در صحنه میانه : 1390/4/21 - 06:43:44
از عموم دلسوزان واقعی شهر میانه خواهشمندیم با توجه به سفر رییس جمهور محترم به استان آذربایجانشرقی و تبریز که روز پنجشنبه 23 تیرماه انجام خواهد شد در سطح استان به هر طریق ممکن طومار ، مکاتبه و درخواست ملاقات حضوری یا از طریق رساندن مطلب به نمایندگان رییس جمهور موضوعات اخیر مربوط به تخلفات شهردار فعلی میانه (مجید پناه برخدا ، میعاد و نمایندگان کوتاهی کننده شورای شهر در حق مردم میانه را به ایشان برسانند یا از طریق وزارت کشور و سازمان شهرداریها درخواست رسیدگی عاجل نمایند چون از سوی فرمانداری میانه اقدامی بعمل نیامد

خانواده های شهدا و ایثارگران و مردم همیشه در صحنه میانه


مهدی چهرهء(mitaa )1390/4/21 - 20:46:36
:
حیف است تا نام مقدس رزمنده را برای کامنت خود یدک میکشید شما لیاقت الفاظی اینچنینی را ندارید مگر فامیل بودن با کسی عیب محسوب میشود یا آقای اکبر ... برای بنده کاری انجام داده که برای شما انجام نداده است خواهشمندم اگر با کسی خصومتی دارید گناهش را پای کسی دیگری ننویسید جناب رزمنده. اگر شجاعتش را دارید هر سوالی از خود من داشتید بپرسید تا جواب کوبنده ای بشنوید چنانچه حضرت علی فرموده اند همه انسانها پاک و منزه هستند مگر اینکه خلاف قضیه ثابت شود شما که شهردار را هنوز استیضاح نکرده اید و ایشان اتهامات وارده را از طرف شما قبول نکردند پس شما دارید یک طرفه پیش قاضی می رید.


استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s