رفتن مهندس طیبی و تقویت شایعه بدهکار بودن قطب صنعتی میانه!؟ - طاهر نائبی
منبع : طاهر نائبی

متن شماره 6: رفتن مهندس طیبی Ùˆ تقویت شایعه بدهکار بودن قطب صنعتی میانه!ØŸبازدید کننده : 3956 نفر

رفتن مهندس طیبی و تقویت شایعه بدهکار بودن قطب صنعتی میانه (فولاد میانه)؟!!

برخی تغییرات مدیریتی در بالاترین سطح کارخانه فولادآذربایجان میانه این شایعه را تقویت می کند که آیا فولاد آذربایجان هم به جمع واحدهای تولیدی در حال رکود می پیوندد ؟ که اگر این طور باشد همین آبراهه ای که به عنوان نبض اقتصادی شهرمان است را از دست می دهیم ؟ امید که اینگونه نباشد.

ولی شنیده ها از چه چیزی حکایت می کند ؟

چند ماه پیش آنچه که در تلکس خبرگزاری های اقتصادی آمده بود حکایت از این موضوع داشت که فولاد میانه به علت زیان دهی زیادش با درخواست این کارخانه جهت پذیرش در بورس مخالفت شده است اصل خبر:

((بر اساس گزارش سازمان بورس Ùˆ اوراق بهادار، با حذف فولاد آذربايجان از متقاضيان       پذيرش در بورس تهران، تعداد شركت‌هايي كه پرونده آنها براي پذيرش در حال بررسي است،       به 21شركت رسيد      .
در گزارش هيات پذيرش آمده است: با توجه به اينكه عملكرد شركت       در سال 1387 منجر به زيان خالص به مبلغ هزار Ùˆ سيصد Ùˆ هشتاد Ùˆ چهار ميليارد ريال Ùˆ      زيان انباشته به ميزان يك‌هزار Ùˆ سيصد Ùˆ هفتاد Ùˆ شش ميليارد ريال در مقايسه با   آخرين سرمايه ثبت شده (سيصد ميليارد ريال) شده است كه نيازمند اصلاح ساختار است. بر   اين اساس فولاد آذربايجان در حال حاضر قابل پذيرش در بورس نبوده Ùˆ پرونده شركت از   فهرست شركت‌هاي در جريان پذيرش در بورس حذف مي‌شود  .))

 

لازم به ذکر است که قبلا در ابلاغیه ای که به بند ج اصل 44 معروف است،درمیان لیست طویلی از واجدان شرایط واگذاری ، اسم کارخانه فولاد آذربایجان نیز به چشم می خورد که می بایستی 100 درصد این شرکت به صورت قانونی به خود مردم واگذار شود. ولی بنا به دلایلی که در بالا گفته شد فعلا این امر مقدر نیست . امید که شایعه یا واقعیتی که در زمان انتخابات مجلس، در شهر پیچید (خرید فولاد آذربایجان توسط یک شخص یا یک سازمان) به حقیقت تبدیل نشود .

 

تغییری Ú©Ù‡  Ø¯Ø± آبان ماه امسال به صورت رسمی والبته بی سر وصدا اتفاق افتاداین بود Ú©Ù‡ آقای طیبی را از مدیر عاملی کارخانه  Ú©Ù†Ø§Ø± گذاشته Ùˆ ÙˆÛŒ را به عنوان مدیر عامل جدید کارخانه اکسیون فولاد خوزستان معرفی کنند اصل خبر اینکه :

((به گزارش روابط عمومی شرکت فولاد اکسین خوزستان Ø¯Ø± جلسه مجمع عمومی شرکت فولاد اکسین خوزستان Ú©Ù‡ روزدوشنبه مورخ 12/8/88 تشکیل گردید اززحمات Ùˆ تلاشهای آقای مهندس عبدالحسن امیر غلامی مدیر عامل قبلی تقدیروتشکر بعمل آمد Ùˆ آقای فتح الله طیبی بعنوان مدیر عامل جدید معرفی شدند.

گفتنی است مهندس امیر غلامی بمدت چهارسال مدیریت عملیات نصب وراه اندازی پروژه اولین کارخانه ورق عریض خاورمیانه را بعهده داشتند.این کارخانه دردوم خرداد سال 88 بدست ریاست محترم جمهورآقای احمدی نژاد افتتاح و به بهره برداری رسید.

آقای مهندس طیبی پیش از این به مدت 2 سال Ùˆ نیم مدیرعامل شرکت فولاد آذربایجان بوده Ùˆ تلاش Ùˆ همت ÙˆÛŒ در فولاد آذربایجان باعث شد تا این کارخانه رکورد تولید 693 هزار تنی در تولید انواع میلگرد در سال 1387 را به ثبت برساند.ÙˆÛŒ پیش از فولاد آذربایجان نیز به مدت 4 سال‌ونیم مدیرعامل  Ø´Ø±Ú©Øª Ú¯Ù„‌گهرکرمان بودند.)) 19/8/1388

اما آقای طیبی مدیرعامل سابق فولاد میانه دلایل انتشار شايعاتي مبني بر توقف فعاليت خط توليد فولاد آذربايجان به دليل مشکلات مالي را Ø·ÙŠ گفت‌وگويي با خبرنگار دنياي‌اقتصاد Ø§ÛŒÙ† چنین اعلام نموده اند:

 ((فعاليت فولاد آذربايجان از امروز آغاز شده Ùˆ قرار بر اين بوده تا Ø­Ú©Ù… مديرعامل جديد آن نيز طي روز يکشنبه يا دوشنبه رسما ابلاغ شود. به گفته وي محمد باقر مرتضوي Ú©Ù‡ طي اين مدت به عنوان سرپرست فولاد آذربايجان معرفي شده بود به سمت مديرعاملي اين شرکت انتخاب شده است. مرتضوي پيش از اين مديريت شرکت صنايع فولاد کرمان را بر عهده داشته است.
گفتني است؛ هفته گذشته اخبار Ùˆ شايعات مربوط به تعطيلي فعاليت خط توليد فولاد موجي از نگراني را درميان فعالان بازار آهن ايجاد کرد؛ چرا Ú©Ù‡ گفته مي‌شد علت اين اتفاق ضررو زيان مالي ناشي از رکود اخير بازار بوده است، خصوصا اينکه از زمان انتقال مديرعامل اين شرکت تعلل زيادي در معرفي Ùˆ ارائه Ø­Ú©Ù… مديرعامل جديد صورت گرفت. از اينرو برخي از فعالان بازار خالي بودن سمت مديريت را ÙŠÚ©ÙŠ از عوامل توقف فعاليت اين شرکت اعلام مي‌کردند.))10/09/88

هم چنین  Ø¯Ø± روز (08/08/88 )در بورس کالا ميلگرد فولاد آذربايجان عرضه نشد. میلگردهای تولید شده در این کارخانه به عنوان یکی از مرغوبترین میلگردههای تولیدی در سطح کشوری Ùˆ بین المللی مطرح است.

رکود گفته شده در این بازار، تنها مختص شهر ما واین کارخانه نیست Ùˆ بسیاری از دست اندر کاران صنعت فولاد اتخاذ تصمیمات اشتباه دولت در واردات بی رویه فولاد از خارج Ùˆ مخصوصا چین را عامل اصلی این برهم زدگی لجام گسیخته Ù…ÛŒ دانند Ùˆ بالاتفاق افزایش موجودی ا نبارهایشان را ناشی از این عامل Ùˆ نبود تقاضا Ù…ÛŒ دانند . حالا ما هم بیاییم Ùˆ رکورد افزایش تولید را همه ساله بشکنیم . این عدم تعادل در عرضه وتقاضا Ú†Ù‡ در سطح تولید Ùˆ Ú†Ù‡ در سطح واردات بی رویه بالاخره امروز نه ،ولی روز بعد یقه ÛŒ اقتصاد کشور  Ù…ا را حتما خواهد گرفت .

با جمع بندی مطالب گفته شده در بالا به دلیل دو حرف متضادی که یکی را سازمان بورس واوراق بهادار و دیگری را مدیر عامل سابق فولاد آذربایجان عنوان کرده اند ، منتظر می مانیم ببینیم که آیا رکود فولاد آذربایجان به عنوان یکی از کارخانه های حیاتی برای شهر و کشور مان درست خواهد بود یا نه ؟

باز هم امیدواریم که حرفهای آقای طیبی درست باشد زیرا که از قبال این کارخانه خیلی ها نان در می آورند و ورشکستگی آن یعنی اضافه شدن خیل عظیم بیکاران به جامعه ،ولی از آن طرف هم که می بینیم وضع بسیاری از واحد های تولیدی به این شکل درآمده و به مرز ورشکستگی رسیده اند مثل ایران خودرو و نیشکر هفت تپه و واحدهی صنعتی عسلویه ،برخی کارخانجات فولاد و ... . طبق تعریف قانونی هم ورشکستگی یعنی اینکه بیش از نیمی از سرمایه یک واحد تولیدی بدهی باشد .

نمی دانیم که فولاد آذربایجان یا میانه به این تعریف رسیده است یا نه ؟

منابع : پیک فلز ،دنیای فولاد ، دنیای اقتصادكارمند : 1388/9/14 - 08:40:24
خيلي جالب بود از اين لحاظ كه افرادي خارج از مجموعه فولاد به مسايل داخلي اينهمه اشراف دارن انشا الاه بحران فولاد ميانه به زودي حل خواهد شد اما اين مشكلات كل كشورو فرا گرفته و فقط اينجا نيست وقتي نا خداي كشتي انسان شريف مثل مهندس هاشمي باشد از طوفانهاي اينچناني باكي نيست .بعد از 24 ساعت تماس با مهندس هاشمي رياست محترم صنايع اينجا حضور داشت . فولاد ميانه محكم تر از اين حرفاست.
----------------------------
طاهر نائبی :این اطلاعات را به طور اتفاقی از منابع موثق بدست آوردم . انشاالله حرف های شما صحیح باشد و مسائل به این بزرگی با یک تلفن حل شود.


میانه عزیز : 1390/1/15 - 08:23:32
طاهر جان هر چه قدر مشکلات را بزرگ کنی سید حسین هاشمی حامی فولاد میانه هست و ما خیالمان راحت است.
....................................
طاهر نائبي: بله هرچند قصد شما از اين جمله باز هم تخريب است اما بايد از زحمات ايشان تشكر كرد كه مانند پدري بر سر فولاد آذربايجان ايستادند و از يك بحران ديگر نجات دادند.


شهروند : 1390/1/16 - 11:27:16
اقاي طاهر نائبي باسلام جهت اطلاع اقاي فتح الله طيبي مدرك مهندسي نداشت بنا برين ايشان مهندس نبودند.
*****************
طاهر نائبی:
ایشان مدرک مهندسی نیز دارند.


شهروند : 1390/1/21 - 19:34:54
ایشان در زمینه اقتصاد لیسانس وحقوق جزایی مدرک فوق لیسانس دارند. به نظر شما این دو رشته در دسته فنی و مهندسی قرار می گیرند.
مهندسی حقوق جزا !!!!!!
****************
طاهر نائبی:
حقیقت اینه که بنده از یک دوستی پرسیدم ،ایشان هم گفتند که آقای طیبی لیسانس مکانیک دارند .


همشهري : 1390/1/22 - 08:49:42
اقاي نائبي دوستتان كاملا اشتباه بعرضتان رساندند
***************
طاهر نائبی :
ممنون بابت اطلاعاتی که دادید ولی اگر خودتان هم در اینترنت سرچ کنید می بینید که ایشان را همه جا مهندس خطاب کرده اند و اگر به صورتی که شما گفته اید باشد فقط بایستی تاسف خورد .


مسعود : 1390/1/23 - 10:23:20
اقاي نائبي باسلام بسيار سپاسگزار و ممنونم از اينكه واقعيتها و اشتباهها را با كمال جرعت ميپذيريد ضمنا كاملا جاي تاسف خوردن هست كه عده اي با توجه به مقام يك شخص عناوين را بر او مي چسبانند و به همين دليل چون فلاني در فولاد مسئوليت دارد عنوان مهندس به او داده ميشود و سريعا در جامعه همين عنوان جا ميافتد و جاي تعجب است كه طرف مقابل با انكه خود ميداند مهندس يا مثلا دكتر نيست لحظه خطاب كردن اعتراض نميكند كه هيچ شايد خوشحال هم بشود.
***************
طاهر نائبی:
بله قبلا در یکی متن هایی که توسط بنده نگاشته شده بود ،این مسئله یعنی دادن القاب در دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت که اتفاقا ً خوب هم استقبال شد در ضمن پذیرش اشتباه که گناه نیست وما هم آمدیم که یاد بگیریم .


شهروند اهوازي : 1390/2/14 - 12:41:23
سلام طاهر جان
آقاي طيبي مهندس نيست ولي به اندازه يك مهندس شايد هم بيشتر تجربه دارد در دنياي امروزي تجربه بهتر از مدرك است


در راه مانده : 1390/2/14 - 12:53:36
سلام شهروند اهوازي جان
همسايه اي داشتيم 65ساله اسمش جباراقا بود 45سال تمام كار تزريقات وبانسمان و...كرده بود وهمه بهش دكتر مي گفتن اما هيچگاه رييس بيمالاستان نشد مي داني چرا؟چونكه در دنياي امروز مدرك بهتر از تجربه است!باور نداري برو بپرس.هواي اهواز هم كه داغه انسان بعضي مواقع قاطي ميكنه!نه؟


استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 1s