معرفی چهره های آشنای میانه(1) : سیدرحیم طاهری مولف کتاب جغرافیای میانه - طاهر نائبی
منبع : طاهر نائبی

متن شماره 15: معرفی چهره های آشنای میانه(1) : سیدرحیم طاهری مولف کتاب جغرافیای میانهبازدید کننده : 1394 نفر

 

 

شاید کمتر کسی هست که کتاب جغرافیای استان دوره دبیرستان  رو ندیده باشه حتی اگه در دوران تحصیل خودش اونونخونده باشه. حالا مولف این کتاب در یکی از کوچه های همین شهر زندگی می کنه و کمتر کسی سراغی از اون می گیره که یک دست مریزادی به ایشون بگه بابت این همه زحمتی که برای فرهنگ وادب این خطه کشیده ، گاهی وقت ها آدم باید خاطراتی رو به یادش بیاره تا یاد کسی بیافته ، داشتم کتاب جغرافیای استان دوران دبیرستان رو ورق می زدم که اسم آقای سید رحیم طاهری رو دیدم و گفتم چه بهتر که فایلی رو که قبلا ً از خود ایشون در مورد زندگی نامش گرفته بودم رو اینجا بیارم تا شاید که یادی از بزرگان خودمون بکنیم که بغل گوش ما ودم دست هستند. بعد می آییم وبه این افتخار می کنیم که فلان کس همشهری منه در فلان شهر صحبت بشه می گم همشهری فلان ورزشکار و فلان بازیگرم .

درسته اینها هم مفاخر ما هستند ولی اگر افرادی امثال طاهری ها نبودند ما نمی تونستیم خودمون رو بشناسیم وبه اون باور برسیم پس اگر قابل افتخار باشه اول باید به اینها افتخار کرد که شناسنامه شهرمون هستند  .

امثال ایشون شاید به دو دست انگشت نرسن ، ما که قدر زحمات اونها رو نمی دونیم هر کدوم از این بزرگان تنها به دلیل اینکه مورد بی مهری ما مردم قرار گرفتن با ما قهر کردند وخلوت نشین شدن ، شاید باور نکنین ولی وقتی دم درشون رفتم وایشون رو با موهای سفید ،که برای فرهنگ ما سفید شده دیدم خیلی ناراحت شدم ، از اینکه یادی از اینها نمی کنیم . برای شناساندن این عزیزان برای نسل جدید، کاری صورت نمی گیره،متولی این امر اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ،آموزش وپرورش ،دانشگاه های آزاد وپیام نور هستند که کاری در این زمینه نمی کنند .

بهتره که از خودمون این سوال رو بکنیم که چرا امثال ایشون دیگه برای میانه نمی نویسند و یا دیگه کمتر دست به قلم میشوند؟به نظر می رسه که ما خودمون مشکل داریم وکمتر قدردان زحمات آنها هستیم البته این درسته که اونها به خاطر عشق به موطن شان این کتاب ها را با اون امکانات نوشتن ولی ما هم می توانیم با یک تشکر خالی خستگی رو از تن این اساتید بیرون کنیم. 

مطمئنا ً با همین روندی که هم چنان ادامه داره همین تعداد اندکی هم که داریم از پیش ما خداحافظی کرده و می روند.

 

اما زندگی نامه سید رحیم طاهری :

وی در سال 1323 ه ش  در شهرستان میانه متولد شد و تحصیلات خود را تا دیپلم ادبی در این شهر به پایان رسانید و سپس در کسوت سپاه دانش (دوره هفتم )خدمت سربازی را در روستاهای بخش ابهر گذرانید ودر سال 1364 به استخدام آموزش  وپرورش در آمد و مدت 3 سال در روستا های بخش دیواندره کردستان به آموزگاری پرداخته و در سال 1349 به میانه منتقل می شود ودر سال 54 موفق به کسب مدرک لیسانس در رشته جغرافیا ی اقتصادی از دانشگاه تبریز شد وی در سال 72 دبیر نمونه استانی شد ودر سال 74 دبیر نمونه کشوری گردید و هدایا  وتشویق هایی از ریاست جمهور وقت و برخی از وزارت خانه ها و موسسات دولتی شد .

از تالیفات وی :

  1. کتاب جغرافیای استان ، که با همکاری 5 نفر از سر گروه های آموزشی استان تدوین شده که این کتاب هم اکنون در کلاس دوم دبیرستان در سطح استان تدریس می گردد.
  2. کتاب جغرافیای شهرستان میانه که در 3000 نسخه چاپ و منتشر گردید ه  وبه تایید دفتر تحقیقات وبرنامه ریزی کتب درسی و کمک آموزشی رسیده و این کتاب می تواند در آموزش های ناحیه ای مفید باشد ودومین اثر مکتوب و چاپ شده در مورد شهرستان میانه است و بنا بر اظهارات ایشان نوشته هایی چاپ نشده در دست دارند که به نمونه هایی از اینها اشاره می شود :

    ü          نسخه خطی تاریخ و جغرافیای میانه که این اثر مکمل همان کتاب جغرافیای شهرستان میانه است که هنوز چاپ نشده و در صورت چاتپ می تواند مرجعی نسبتا مفید برای طالبان خود باشد .

    ü          نسخه خطی به نام جغرافیای عمومی    

    ü          نسخه خطی بنام مباحث تاریخی .

آقای طاهری تعصب خاصی به رشته تحصیلی خود داشته وسعی وافری در تعلیم آن داشت ودر سطوح مختلف آموزشی ودر تمام پایه ها تدریس کرده و مدتی نیز مدرس دانشسرای مقدماتی ترک و مرکز تربیت معلم خدیجه کبری بود. وی در سال 76 از آموزش و پرورش بازنشسته شد و هم اکنون 66 سالگی حیات خود را طی می کند وبیش از 30 سال خدمت آموزشی و فرهنگی برای این شهر واستان انجام داده است.

همانطور که اشاره شد از جمله معروفترین کتاب وی میتوان به ((جغرافیای شهرستان میانه)) اشاره کرد که فکر نمی کنم دیگه در بازار موجود باشه و به شرح زیر است:

نام کتاب :جغرافیای شهرستان میانه    نویسنده :سیدرحیم طاهری     ناشر :انتشارات چاپ سپید   تیراژ:3000  نوبت چاپ :چاپ اول    تاریخ انتشار: مهرماه 1364   صفحه و قطع :262 –به قطع وزیری  

با مجوز از دفتر تحقیقات و برنامه ریزی آموزشی کشور به شماره 2544/ب (14/03/64 )

دارای 14 فصل :

1.      موقعیت شهرستان میانه وحدود جغرافیایی وشکل هندسی وحدود شهرستان میانه و وجه تسمیه  وقدمت شهر از صفحه 8تا29

2.      ویژگی های طبیعی رشته کوه های بزغوش وقافلانکوه و میدانداغی از صفحه 30تا49

3.      شناسایی دره قزل اوزت و وجه تسمیه قزل اوزن و رودخانه های شهرستان میانه ازصفحه49تا 73 

4.      آب وهوای شهرستان میانه ا زصفحه 74 تا 78

5.      آب و آبیاری در شهرستان از صفحه 78 تا 83

6.      کشاورزی شهرستان میانه و پو شش نباتی آن از صفحه 83 تا 104

7.      دامپروری شهرستان میانه از صفحه  104 تا105

8.      صنعت ومعادن شهر ستان میانه از صفحه  106 تا 117

9.      جمعیت شهرستان میانه وجغرافیای تاریخی بخش های ترکمنچای و کاغذ کنان و علل مهاجرت روستاییان و امکانات رفاهی شهرستان از صفحه  117تا142

10.  وضع ارتباطی شهرستان میانه از صفحه  142تا154

11.  تاریخ فرهنگ شهرستان میانه از صفحه  154 تا 162

12.  آثار باستانی شهرستان میانه از صفحه  162تا210

13.  انواع خاکها و آبهای معدنی شهرستان میانه از صفحه  210تا216

14.  شناسنامه روستاهای شهرستان میانه از صفحه  217 تا 255

 

به هر حال این کمترین کاری بود که برای بزرگداشت این بزرگواران می توانستم به نوبه خودم انجام دهم چه ایشان مطلب را بخوانند و چه نخوانند .

انشاالله بتوانم  چهره ها ی ماندگار دیگر را به همین ترتیب با کمک شما همشهریان انجام دهم. تا چهره ی دیگر ...........

 استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s