بازسازی مزار میرزا عبدالرزاق بهمنی و ملا علی مجتهدی قره بلاغی - مهدي لطفي
منبع : سایت کاغذکنان

متن شماره 33: بازسازی مزار میرزا عبدالرزاق بهمنی و ملا علی مجتهدی قره بلاغیبازدید کننده : 758 نفر

روز پنجشنبه فرصتی دست داد تا با کمک دوستان آقای مظفری(آغازگر حرکت محمدباقرشناسی) و آقای کریمی، مزار میرزاعبدالرزاق بهمنی و ملاعلی مجتهدی از مشاهیر بخش کاغذکنان و روستای قره بلاغ را که وضعیت نامناسبی داشتند با کمترین وسایل موجود مورد بازسازی قرار دهیم

ملاعلی مجتهدی تخلص عشقی فرزند ارشد ملامحمدباقرخلخالی و عهده دار حوزه علمیه دارالعلم بعد از مرگ پدرش بود. ناصر دفتر روائی در دفتر خاطرات خود از وجود مجموعه شعری از ایشان شامل غزل و قصیده شامل بیش از 10هزار بیت با نام دیوان عشقی یاد می کند. دیوان عشقی در اثر بی کفایتی وراث ملاعلی بعد از چند بار دست به دست چرخیدن به خارج از کشور انتقال یافته است. دست نوشته ای دست اینجانب وجود دارد که نشان می دهد امور شرعی و قضائی بخش کاغذکنان و نواحی در زمان حیات در دست ایشان بوده است. ملاعلی مجتهدی بعد از 80سال عمر در سال 1321شمسی در روستای قره بلاغ وفات و در انجا به خاک سپرده شد.

صیغه نامه نوشته شده توسط ملاعلی مجتهدی با متن ادبی بسیار عالی در ابتدا و خط نستعلیق. تاریخ این نوشته 1301هجری قمری می باشد احتمالا آن زمان ملاعلی 18سال بیشتر نداشته است. این صیغه نامه برای یک از خوانین سعدلو بوده و به مهر ملامحمدباقرخلخالی مزین می باشد.   

 

 

 

 

 بابک صادقي(babak3222 )1390/4/12 - 19:32:38
:
شايد اين قبيل حركت هاي خودجوش ، گامي باشد در جهت شناسايي افتخارات علمي - ادبي منطقه به مردم .


صفری : 1390/4/14 - 12:31:10
آفرین بر این همت! درود بر این تلاش!


استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s