از جهاد سازندگی تا جهاد کشاورزی - مهدي لطفي
منبع : سایت کاغذکنان

متن شماره 23: از جهاد سازندگی تا جهاد کشاورزیبازدید کننده : 1825 نفر

 

بعد از تشکیل جهاد سازندگی در سال 1358 به فرمان امام خمینی(ره) شاهد تحولات اساسی در بخش کاغذکنان بودیم. نیروهای فعال در جهاد سازندگی به سرعت و با کمترین امکانات شروع به راه سازی، لوله کشی و تأمین آب آشامیدنی و برق رسانی به روستاها کردند. اقدامات جهاد سازندگی مختص به فعالیتهای عمرانی نبود آنها با تشکیل کلاسهای آموزش کشاورزی برای آقایان و خیاطی و فرش بافی به زنان روستایی زمینه فعالیت کارهای خوداشتغالی در روستاها بودند. مهمترین عامل موفقیت جهاد سازندگی روحیه و فرهنگ جهادی و مشارکت دادن مردم در کارها بود که متأسفانه امروز در جهاد کشاورزی کمتر به چشم می خورد. هر سال رئیس ادره جهاد به همراه کارشناسان با حضور در بین مردم و سخنرانی در مسجد جامع روستا آگاهیهای لازم در زمینه کشاورزی و مسائل مربوط دیگر را به مردم می داد. در سال 1379 که به نوعی پایان مأموریت جهاد سازندگی محسوب می شود و به دلیل توسعه امکانات روستایی از قبیل آب، برق و راه روستایی و همچنین وجود وزارتخانه های راه و ترابری و نیرو که متولی راهها و برق رسانی بودند و به منظور رفع نابسامانی‌ها و نارسایی‌ها در بخش کشاورزی براساس قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران وزارت جهاد سازندگی و کشاورزی باهم ادغام شدند. بعد از تشکیل جهاد کشاورزی انتظار می رفت جهاد کشاورزی زمینه ساز تحولات بزرگی در بخش کشاورزی کاغذکنان باشد در حالی که بعد از گذشت یک دهه و با روند کند کاری و تقلیل کارکنان شاغل در اداره جهاد، عمده فعالیت این نهاد مقدس توزیع کود شیمیایی به کشاورزان بوده و هیچ گونه فعالیتی در زمینه آموزش و ترویج کشاورزی، باغداری، دامداری و ارائه راهکارهای جدید ندارد.ضمن تشکر از زحمات ریاست محترم جهاد کشاورزی بخش کاغذکنان خواهشمندیم با توجه به جایگاه ویژه بخش کشاورزی در توسعه اقتصادی منطقه کاغذکنان در آینده اهمیت بیشتری به آموزش و آگاهی به مردم و ارائه راهکارهای جدید در بالا بردن میزان برداشت محصولات کشاورزی انجام دهند.  

                                           فرمان امام خمینی(ره) براي تأسيس جهاد سازندگي

پيام امام خميني كه در حقيقت پاسخي به نياز اساسي روستاهاي كشور براي بازسازي بود، در 27 خرداد 1358 به اين شرح انتشار يافت:
                                                             بسم‌الله الرحمن‌الرحيم


بايد به ملت متوسل بشويم. ملتي كه بحمدلله مهياي خدمت و فداكاري بوده و هستند. ملت ما با فداكاري بحمدالله مراحل با اهميت را پشت سرگذاشته، موانع مرتفع شد، خائنين رفتند. و اگر تتمه‌اي هم باشد با همت ملت خواهند رفت. لكن اين ديوار شيطاني بزرگ كه شكست، پشت اين ديوار و خرابي‌ هاي زيادي هست و ناچاريم كه براي سازندگي به ملت متوجه بشويم. براي اين كه خرابي ‌هايي را كه در طول مدت حكومت جائر پهلوي در مملكت ما حاصل شده است ترميم كنيم و بحمدالله ملت ما راجع به سازندگي مهيا بودن خود را اعلام كردند. دانشجوهاي عزيز، متخصصين، مهندسين و بازاريان، كشاورزان همه قشرهاي ملت داوطلب‌اند كه ايراني كه به طور مخروبه به دست ما آمده، بسازند از اين جهت بايد ما اين جهاد را به سازندگي موسوم كنيم... خداوند به همة ملت و به همه كساني كه در اين راه تشريك مساعي مي ‌كنند و اين وظيفه اخلاقي شرعي را ادا مي ‌كنند توفيق عنايت كند. همه موفق باشند كه در اين جهاد شركت كنند و اين خرابه‌ ها را بسازند و برادران خودشان را كمك نمايند كه شايد هيچ عبادتي بالاتر از اين عبادت نباشد. بلكه من از اشخاصي كه براي زيارت ها مثل زيارت مكة معظمه و مدينه منوره مي ‌‌خواهند به طور استحباب بروند از آن ها مي ‌خواهم و تقاضا مي‌ كنم كه شما كه براي ثواب مي‌ خواهيد به مكه مشرف بشويد و يا مي‌ خواهيد به مدينه منوره و يا به عتبات عاليات مشرف بشويد، امروز ثوابي بالاتر از اين نيست كه به برادران خودتان كمك كنيد و اين سازندگي را همه با هم شروع كنيم كه ايران خودتان درست ساخته بشود و برادران شما نجات يابند. خداوند به همه شما اجر عنايت مي‌ كند و همان ثوابي را كه شما از زيارت مي ‌خواهيد خداوند در اين جهاد به شما خواهد داد. والسلام و عليكم و رحمة‌‌الله و بركاته.

 استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s