اقدام قابل تقدیر شهرداري تركمانچاي در نامگذاری بلواری به نام عباس میرزا - حمید فرهادی
منبع : حميد فرهادي

متن شماره 1: اقدام قابل تقدیر شهرداري تركمانچاي در نامگذاری بلواری به نام عباس میرزابازدید کننده : 1041 نفر

یکی از اقدامات در خور تقدیر شهرداری ترکمانچای که به نوبه خود شاید در کل آذربایجان یا ایران بی‌نظیر باشد، نامگذاری یکی از بلوارهای شهر به نام عباس‌میرزا است. این اقدام در کنار نامگذاری بلوار اصلی شهر به نام بلوار ستارخان یک هویت ملی و خاصی به شهر داده است که هر مسافر و تازه‌وارد را در بدو ورود به شهر تحت تأثیر قرار می‌دهد. شاید دلیل نامگذاری خیابان عباس ‌میرزا در این شهر سابقة تاریخی شهر و مذاکرات عباس میرزا با پاسکوویچ در آنجا باشد، ولی به هر دلیل که باشد، این اقدام قابل توجه و در خور تقدیر است. علیرغم شجاعت و فداکاری‌های عباس میرزا به عنوان فرماندة سپاه ایران در دوران جنگ با روس‌ها، شخصیت این فرد آنچنان که باید در کتاب‌های تاریخی مخصوصاً کتاب‌های تاریخی درسی روشن نشده است. شاید یکی از دلایل این کار، عدم لیاقت فتحعلی شاه و سایر شاهان قاجار باشد که اسامی آنها چیزی جزء ضعف و بی‌تدبیری در اذهان تاریخی مردم ایران تداعی نمی‌کند. در شرح حال عباس‌میرزا گفته‌اند که وی حتی طلاهای زنش را فروخته و در جنگ علیه روسیه خرج نمودند. اقداماتی که عباس‌میرزا در دوران سرداری سپاه و ولیعهدی انجام دادند، شاید قابل مقایسه با اقدامات امیرکبیر باشد، ولی به دلیل شکست در برابر روسیه و تبعات ناشی از این شکست، این اقدامات کمتر در تاریخ انعکاس یافت. فداکاری و جانبازی‌های سپاه ایران در جنگ‌های روسیه و ایران، بسیار قابل توجه بوده و علیرغم پیروزی‌های اولیه در آزادسازی بسیاری از شهرهای اشغال شده، به دلیل عدم پشتیبانی از طرف دربار و امکانات جنگی پیشرفتة ارتش روسیه، این سپاه در نهایت دچار شکست شده و قسمت‌های زیادی از ایران توسط روسیه اشغال گردید، هرچند این واقعة تاریخی به گونة دیگری در کتاب‌های تاریخی جمهوری آذربایجان (مناطق شمالی آذربایجان) انعکاس یافته است. عباس میرزا قبل از اینکه به پادشاهی برسند، در اثر بیماری فوت کردند. شاید طبیعت تاریخ ایران این گونه بوده تا آنهایی که کمتر لیاقتی داشته‌اند، یا توسط دیگران از بین روند (مانند امیر کبیر) یا اینکه دست طبیعت آنها را از صحنة روزگار حذف نماید (مانند عباس میرزا).مختاری : 1389/3/8 - 21:46:35
احسنت و بارک الله!


محسن : 1389/3/18 - 00:11:44

واقعا که اقدام جالب و شجاعانه ای انجام دادن!
خدا ازشون راضی و پشتیبانشون باشه.
اگه ما بخواییم پیشرفت کنیم باید از گذشته خودمون با خبر باشیم ,بدونیم که در حال حاضر در چه جایگاهی هستیم و بالاخره باید برای آینده خودمون با استفاده از تجربیات گذشته و حال کنونی برنامه ریزی داشته باشیم.
به امید روزی که ما ترک ها هم روزی به خودباوری برسیم و به جایگاه شایستمون دست پیدا کنیم...
اومیدیمیز الله دی


سجاد ر : 1389/7/27 - 11:11:22
واقعا مرد بزرگی بود...حیف که...


تركماني : 1390/1/9 - 02:12:11
نامگذاري يك خيابان به نام يك سردار دلير و جوانمرد ايراني كه در زمان خود كه اغلب رجال سياسي مملكت خائن و وطن فروش و سر سپرده دولت هاي بيگانه غربي بودند يك امر پسنديده است.
ولي از اين پسنديده تر اين است كه مسئولين شهر از چنين مردان نيك روزگار الگو بگيرند و همانند عباس ميرزا براي رضاي خدا و خلق خدا و پيشرفت روستاي تركمانچاي تلاش نمايند.
و باري از دوش مردم بر دارند و خود باري بر دوش مردم نشوند.
شهرداري و شوراي شهر با تصويب و اجراي تعرفه عوارض تركمانچاي كه هيچگونه سنخيت و تناسبي با وضعيت روستاي تركمانچاي ندارد و كپي برداري از تعرفه كلان شهرهاي ديگر است مشكل و باري مضاعف بر دوش مردم محروم و مستضعف تركمانچاي وارد مي كنند.
تركماني


موسوي : 1390/1/15 - 02:21:00
اسم خشك و خالي چه فايده اي داره.راهي كه آسفالت درست و حسابي نداره و همه جا پر از چاله وچوله است. خيابون نيست كه! همه جا پر از گرد وخاك و اشغاله و جدول كشي خوبي نداره. اين بي حرمتي به عباس ميرزا است كه اسم اين مرد بزرگي رو روي اين خيابون كثيف و غير استاندارد گذاشته اند.


: 1390/1/15 - 02:28:03
اقدام عجيب و نابخردانه شهرداري تركمانچاي؛ به جاي عمليات آسفالت ريزي مجدد خيابانها، اقدام به پر كردن چاله هاي سطح خيابانها با شن و ماسه و خاك


ناصر.ع ترکمانچای : 1390/3/3 - 09:28:01
صحبت بی عمل :....... حال شهرداری چکار کرده؟بیاد عملکرداش را با مردم در جریان بگذارد.


سلیمی : 1390/3/11 - 08:30:00
لطفا به وضعیت نابسامان کوچه ها رسیدگی شود


ابراهیمی : 1390/4/9 - 17:53:47
واقعا همشهریای محترم راس میگن شهردار ما اگه غریبه بود نمیگفتیم چرا کاری نمیکنه ؟ولی چون همشهری خودمونه جای تاسف داره واسه آباد کردن شهر کاری نمیکنه
(فقط می خوره و میخوابه)
ماکه ازش راضی نیستیم خداهم راضی نباشه.
------------------------------
صدای میانه :
این گونه هم نیست که اصلا ً کاری نمی کنند ولی در مقایسه با سالهای قبل و داشته ها،چیزی را مشاهده نمی کنیم .


استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 1s