28ماده از لایحه جامع منابع طبیعی تصویب شد - دفتر ارتباطات مردمی مهندس حاجی اصغری
منبع : ایرنا

متن شماره 38: 28ماده از لایحه جامع منابع طبیعی تصویب شد بازدید کننده : 466 نفر

28ماده از لایحه جامع منابع طبیعی تصویب شد 

28 ماده از لایحه 85 ماده ای لایحه جامع منابع طبیعی و آبخیزداری در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی تصویب شده است.
مهندس محمد رضا حاجی اصغری عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در گفتگو با خبرنگار ایرنا  با اعلام این مطلب گفت: 28 ماده از لایحه جامع منابع طبیعی و آبخیزداری که کلیات آن سال گذشته در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب شده است، در جزئیات به تصویب اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی رسیده است.

حاجی اصغری افزود: کندی تصویب لایحه جامع منابع طبیعی و آبخیزداری به علت قانون افزایش بهره وری، لایحه برنامه پنجم توسعه و اکنون بودجه بخش کشاورزی صورت گرفته است که نمایندگان عضو با تشکیل جلسات اضافه تلاش می کنند تا سرعت بیشتری به تصویب این طرح و لایحه دهند.

وی خاطرنشان کرد: با تصویب لایحه جامع منابع طبیعی و آبخیزداری به بسیاری از زمین خواریها خاتمه داده شده و وضعیت جنگلها و منابع طبیعی ساماندهی می شود.

وی ادامه داد: در حاشیه رسیدگی به این طرح و لایحه، نمایندگان عضو وضعیت اطفاء حریق و آتش سوزی جنگلها که امروز به صورت پدیده ای طبیعی در جنگلهای شمال و شمال غربی کشور درآمده است را مورد توجه قرار دادند و تلاش می کنند در تصویب جزئیات با گنجاندن ماده واحده هایی دولت را موظف کنند آمادگی لازم را برای اطفاء حریق در جنگلها فراهم کنند. به طوری که خاموش کردن آتش جنگل کمتر از زمان کنونی نیازمند گذر زمان باشد.

براساس لایحه منابع طبیعی، موضوع این لایحه شامل همه عرصه و اعیانی جنگلها، مراتع، بیشه های طبیعی، اراضی جنگلی، چمنزارها، بوته زارها، نیزارها، اراضی مستحدث، اراضی ساحلی، آبراهه ها، اراضی موات، اراضی دولتی، کویرها، شنزارها، اراضی بیابانی و همچنین سایر منابعی که توسط دولت ایجاد شده یا خواهد شد از قبیل جنگلهای دست کاشت، جنگلها و مراتعی که در اجرای وظایف سازمان برای توسعه منابع جدید ایجاد می شوند، پارکهای آبخیز، پارکهای جنگلی و نهالستانها و ایستگاههای تولید بذر و نهال که جملگی جزو اموال عمومی و ملی محسوب می شود.

گفتنی است، بر این اساس، مدیریت، برنامه ریزی، سازماندهی و انجام کلیه فعالیتهای مربوط به حفظ، حمایت، احیاء، اصلاح، توسعه و بهره برداری پایدار از منابع مذکور به عهده سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور است که اجرای فعالیتهای مرتبط توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی در هر مورد، طبق طرحی به عمل خواهد آمد که به تصویب سازمان رسیده باشد. سازمان با رعایت مفاد طرحهای مصوب، قرارداد لازم را تنظیم خواهد کرد.

بر این اساس، ورود دام و استقرار جنگل نشینان در جنگلهای شمال کشور که در اجرای طرح خروج دام، تخلیه شده اند، مطلقا ممنوع است.

 
   ل : 1390/5/11 - 22:09:19
تاریخ خبرتون کیه؟؟؟!!!


استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s