آسیب شناسی انتخابات در شهرستان میانه - عبدالعظيم عظيمي
منبع : عظیمی

متن شماره 15: آسیب شناسی انتخابات در شهرستان میانهبازدید کننده : 1378 نفر

آسیب شناسی انتخابات در شهرستان میانه

امروزه در جهان مناسب ترین روش اداره جوامع دموکراسی است و دموکراسی واقعی زمانی محقق می شود که انتخابات آزاد به معنای واقعی انجام شود.اینکه در کشور ما زیر ساخت ها برای انتخابات آزاد و دموکراسی آماده است یا نه، مورد بحث ما نیست. فقط می توان گفت آنچه برای رسیدن به یک دموکراسی واقعی لازم است وجود احزاب قوی با مانیفیست های مشخص و برنامه های قوی  است. کشورهای توسعه یافته پیشرفت شان را مدیون دموکراسی می دانند. در این مورد مطالب زیادی وجود دارد که در آینده گفته خواهد شد.

در کشور ما زیرساخت های لازم برای دموکراسی در قانون اساسی آماده است. در هر حال، ما می خواهیم در شهرستان خودمان با سیستم فعلی دست به انتخاب بزنیم پس عاقلانه است که در سیستم موجود باید روشی را اتخاذ کنیم تا بتوانیم از پتانسیل های موجود برای پیشرفت شهرستان بیشترین استفاده را بکنیم. شهرستان میانه یکی از شهرستان هایی است که قابلیت های بالفعل بیشتری برای رشد دارد. همانطور که می دانید شهرستان میانه جزو معدود شهرسان هایی است که دو نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد و این مساله یک نقطه قوت برای ماست. ولی متاسفانه دو نماینده بودن شهرستان در اکثر دوره های مجلس به ضرر شهرستان تمام شده است. علت این کار هم اصطکاک منافع دو نماینده بوده است و این مساله باعث شده است که مدیریت در شهرستان میانه به مدیریت رو کم کنی تنزل پیدا کند. با کمال تاسف نخبگان و تاثیر گذاران شهرستان نه تنها تماشاگر بوده اند بلکه در بعضی مواقع متاسفانه یک طرف دعوا بوده اند. از اختلاف نمایندگان و تاثیر بد این اختلاف هر چه بگوییم باز کمتر گفته ایم. یکی از دردهای بزرگ شهرستان ما همین مساله است.

برای اینکه اهمیت این اختلاف بیشتر مشخص شود به ذکر چند معضل و مشکل که در اثر این اختلاف بوجود آمده است اشاره می کنم.

1.       غیر بومی شدن مدیران شهرستان

2.       عدم پیشرفت شهرستان از نظر دانشگاهی

3.       فرار سرمایه ها از شهرستان

4.       بی انگیزه شدن نخبگان و بی تفاوتی آنها نسبت به اتفاقات شهرستان

5.       اختلافات موجود در شهر میانه (مسائل شورای شهر و شهردار گویای این اختلاف است)

در مورد هر یک از موارد بالا مصادیقی وجود دارد که در موقع ضروری می توان به آن پرداخت. زیرا در این وجیزه نمی خواهیم کسی را متهم کنیم بلکه به سهم خود می خواهیم برای برون رفت از وضعیت فعلی راه حلی ارایه کنیم. برای حل این معضل پیشنهاداتی وجود دارد که اگر اجرا شود به زعم بنده می توانیم به یک شهرستان ایده آل و در حد لیاقت شهرستان میانه دست پیدا کنیم.

1.        داشتن یک هیات امنای دلسوز و قوی در شهر میانه: ظاهرا در شهر میانه اصلا هیات امنایی وجود ندارد.

2.        ائتلاف دو به دو کاندیداهای نمایندگی مجلس: اگر این مهم اتفاق بیفتد خیلی از مشکلات که در اثر اختلاف دو نماینده بوجود می آمد دیگر وجود نخواهد داشت یا به حداقل خواهد رسید. از طرف دیگر هزینه انتخابات برای هر یک از کاندیداها به نصف کاهش می یابد.

3.        رای ندادن قبیله ای: این قسمت در شان مردمی نیست که می خواهد پیشرفته باشد زیرا انتظار پیشرفت داشتن با رای دادن قبیله ای اصلا سازگاری ندارد.

4.        رای دادن به یک ائتلاف: به نظر حقیر رای مردم به یک ائتلاف ضعیف بهتر از رای دادن به دو کاندیدای قوی است. پس بیایید برای یک بار هم که شده این مدل را امتحان کنیم که به دموکراسی نزدیک است. در جوامع پیشرفته امروزی مردم به احزاب رای می دهند نه به یک شخص. ولی متاسفانه در کشور ما بخصوص در شهرستان ما برخلاف جوامع پیشرفته رای می دهند ولی ما می توانیم در غیاب احزاب به ائتلاف رای دهیم و به همگان بقبولانیم که این مدل کارایی بیشتری دارد.

5.        رای ندادن به کاندیدایی که قول انجام کارهای غیر ممکن را می دهد: حتما می دانید که نماینده قدرت اجرایی ندارد و وظیفه یک نماینده فقط قانون گذاری است. بنابراین اکثر وعده هایی که کاندیداها در موقع انتخابات می دهند فقط برای کسب رای می باشد. در این بین کاندیداهای پولدار گوی سبقت را از سایر کاندیداها می ربایند. بنابراین آگاه باشیم که به چنین کاندیداهایی رای ندهیم. حاصل چنین رای دادن در درجه اول ضعیف شدن کل مجلس است و در درجه بعدی عقب ماندگی برای شهرستان است.دلسوز : 1390/4/22 - 09:47:25
سلام
آقابحث دموکراسی نکنید که خیلی خطرناک است
بگویید مردم سالاری دینی ..


سایماز سماواتی : 1390/4/22 - 11:30:39
یا سلام
جناب آقای عظیمی

فرمایش شنا متین ولی به قولی پله پله تا ملاقات خدا....
راهکارهایی که شما پیشنهاد داده اید خود نیازمند زمان برای فرهنگ سازی عمومی است. چه راهکارهای اولیه ای وجود دارد تا بتوان تازه به راهکارهای پیشنهادی شما رسید.... این یک مثال کلی و پاستوریزه از چند ده ناهنجاریهای موجود در شهرمان است. در شهری که در روز روشن، اوج ترافیک و مقابل چشم همگان و حتی پلیس، رانندگان (با شخصیتی!!!) پیدا می شوند که براحتی از چراغ قرمز عبور میکنیند (و کم هم نیستند) عمل کردن به چنین راهکارهای ثانویه دور از ذهن بنظر می رسد... ولی باز نمی توان دست روی دست گذاشت.

با سپاس-سایماز


ا.مختاری(meeanaji )1390/4/22 - 11:43:55
:
ممنون آقای عظیمی.


جنگال : 1390/4/22 - 18:32:52
دکتر جان در کوفه دنبال چه می گردی؟


در راه مانده : 1390/4/22 - 21:07:06
دنبال کسانیست که تنها از حسین حرف نمی زنندبلکه چون او عمل می کنند!


پدرام نائبی(Hamshahri )1390/4/22 - 21:45:31
:
تشکر از دکتر عظیمی به خاطر این مقاله ی تحلیلی ،واقعا اگر از دوران مجلس اول تا این دوره را بررسی کنیم در خواهیم یافت فقط در سه دوره از هشت دوره مجلس ، دو نماینده ی میانه تقابلی با هم نداشتند .
راه حل ائتلاف دوتایی بین نامزدها که در دو دوره در حوزه ی انتخابیه ی شهرستان میانه موفقیت آمیز بوده ،راه حلی بسیار منطقی است .
بلا شک وظیفه ی ما وب نویسان برای رسیدن به این مهم ، بسیار خطیر و تاثیر گذار می باشد.


.....شهروند جوان : 1390/4/24 - 19:30:18
با سلام .خدمت عزیزان
بنده و شما همشهریان عزیز به این مسئله آگاهیم که میانه خود قلم به دستانی دارد که بتواند در مورد مسائل انتخابات و مشکلات دیگر تحلیل و بررسی بکند ولی من متاسف هستم برای چندمین بار پیاپی که آقای عظیمی از شهر هشترود تشریف آورده و برای میانه نظر میدهند این مسئله جای تعجب دارد که این اقا از همه چیز در مورد میانه اشکال میگیرد در حالی که شهرستان هشترود خود دنبال طبیب میباشد این مسائل و مشکلات در شهر مشکلات خانوادگی میباشد آقای عظیمی ..شما در این شهر دنبال میز و صندلی هستید؟؟؟؟؟؟ ..


ا.مختاری(meeanaji )1390/4/25 - 00:36:22
:
.....شهروند جوان : 1390/4/24 - 19:30:18
با سلام .خدمت عزیزان
بنده و شما همشهریان عزیز به این مسئله آگاهیم که میانه خود قلم به دستانی دارد که بتواند در ... .
====================
سلام همشهری
مگر نمی دانستید آقای عظیمی میانه ای هستند؟ اول ببینیم چه می گوید بعد اینکه که می گوید. قلم به دستان میانه ای خودشان باید ببویند ... .


عظیم ناصری : 1390/4/25 - 22:55:02
آقای عظیمی فردی بسیار باشخصیت،تحصیلکرده، متدین و آگاه به مسائل جامعه هستند که در تحلیل آن ها نیز تبحر خاصی دارند پس بهتر است از نظرات چنین اشخاص دلسوزی استفاده شود.


شهروند جوان : 1390/4/26 - 00:49:13
جناب مختاری عزیز با احترامی که خدمت حضرتعالی دارم فقط جهت اطلاع میگم که خانم دکتر عظیمی میانه ای هستند و خود ایشان از هشترود هستند...... جناب ناصری بنده به شخصیت آقای عظیمی اشکالی نگرفته ام فقط میگم هشترود خود دنبال طبیب میباشد و ایشان که فرد باشخصیت،تحصیلکرده، متدین و آگاه به مسائل جامعه میباشد برود به شهر خودش و آنجا تز و راهکار برای مشکلاتش بنویسد....


اسدی : 1390/4/26 - 01:11:53
شهروند جوان بخواند .
شهروند جوان تعجب می کنم که جنابعالی تا بحال آن جواب صریح و روشن مرا نشنیده اید .
که وقتی از او پرسیدند اهل کجایی ؟ گفت هنوز ازدواج نکرده ام . شما خبر ندارید اقای عظیمی خیلی بیشتر از اینکه اهل هشترود باشند اهل میانه هستند .بنده و جمعی از دوستان حاضریم شهادت بدهیم .
در ثانی مگر شما می توانید به کسی که ساکن یک شهری است در کشور،آن هم با شناسنامه ایرانی ،بگوییددر مورد شهر و مسائل شهری که ساکن آن است اظهار نظر نکند .شما اگر در مطالب ایشان ایرادی وجود دارد آن را بیان کنید . و اگر از بابت میزتان نگران هستیدآن را محکم بگیرید که از دست ندهید.


عظیمی : 1390/4/26 - 09:49:59
در جواب شهروند جوان باید بگویم بنده 12 سال است که در شهر میانه ساکن هستم پس می توانم شهروند میانه ای حساب شوم از طرف دیگر اگر شما میانه ای و دلسوز این شهر بودید حتما خودتان را درست معرفی می کردید. در ضمن بنده دوست داردم در شهری که در آن زندگی می کنم پیشرفته و از نظر سیاسی در آرامش باشد. این را هم متذکر شوم جنابعالی، که بنده بعید می دانم میانه ای باشید بااین حرفتان ثابت می کنید که بیش از یک انسان قبیله ای نمی توانید فکر کنید. عزت مستدام


عظیمی : 1390/4/26 - 09:51:20
از آقای ناصری از بابت لطفشان تشکر می کنم . بنده لایق این کلمات نیستم.


علی ابراهیمی(biosyst83 )1390/4/26 - 12:18:56
:
باسلام خدمت دکتر و تشکر از متن بسیار مفید و تحلیلی شان .
شاد باشید


اشکان : 1390/4/27 - 00:53:55
ما هنوز ظرفیت دموکراسی را نداریم چرا که اگر بیش از این باشد لبریز می شود


استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s