میانه داری درجلفا و جفا درمیانه - م. رسولزاده

متن شماره 250: میانه داری درجلفا و جفا درمیانه بازدید کننده : 547 نفر

میانه داری درجلفا و جفا درمیانه
م. رسولزاده
برای مطلب : مگر شهید با شهید فرق می کند؟
در گذر از شهر مرزي جلفا و در کنار رود ارس در خروجي شرقي شهر جلفا پل بزگ آهني قطار رويي به چشم ميخورد که در کنار اين پل مزار سه شهيد نيز به چشم ميخورد.
شهيدان «ملک محمدي»، «محمد راثي» و «عبدالله شهرياري» مقابل ارتش روسيه ايستادند و درس مقاومت و ميهن دوستي به تمام جوانان و مردم ايران دادند.همچنين از مزار اين شهيدان والا مقام به عنوان اولين نقطه مقاومت کشور در مقابل متفقين ياد مي شود
بر روي سنگ مزار اين سه شهيد گرانقدر آمده است:
هرچند آغشته شد به خون پيرهن ما / شد جامه سربازي ما هم کفن ما
شاديم ز جانبازي خود در دل خاک / پاينده و جاويد بماند وطن ما
و اين شعر بيش از هر سخن ديگري نشانه علاقه اي ايست که در دل تک تک مردم کشور براي اعتلا و حفظ ميهن اسلامي از گزند بيگانگان وجود دارد و ما ميراث دار چنين فرهنگي هستيم.
سه شهيد والامقام سال هاست در کنار پل آهني رود ارس خفته اند. شهريور 1320 هنگامي متفقين تصميم به اشغال ايران مي گيرند اين سه مرزبان غيور وظيفه پاسداري از مرزهاي شمالي ايران را بر عهده داشته اند، پس از آن که ارتش روس ها براي ورود به خاک ايران به پل فلزي جلفا-نخجوان که عملاً تنها و بهترين محل عبور از رود پرخروش ارس در اين ناحيه است نزديک مي شوند مقاومت دو روزه اين سه دلاور آغاز مي گردد.
اين مرزبانان غيور و شجاع مرزهاي ايران با اشراف به پل، دو روز تمام لشکر تا بن دندان مسلح روس را زمين گير مي کنند.
روس ها نيز که چاره اي جز عبور از همين پل نداشته اند نمي توانستند با توپخانه سنگين به حمله بپردازند و در نهايت نيز با شهادت «ژاندارم شهيد سرجوخه ملک محمدي»، «شهيد سيد محمد راثي هاشمي» و شهيد عبدالله شهرياري» است که مي توانند وارد خاک ايران شوند.
مقاومت شجاعانه اين سه سرباز خاک ايران چنان تاثيري بر ارتش متجاوز شوروي مي گذارد که پيکر پاک آنان در همان محل مقاومت شان با احترام به خاک سپرده مي شود و امروزه نشانه ديگري از غيرت و شجاعت جوانان ايران اسلامي است.
بر روي سنگ آرامگاه هر سه شهيد نوشته شده است «آرامگاه ژاندارم شهيد، ... که در شهريور ماه 1320 در راه انجام وظيفه در مقابل مهاجمين ايستادگي و به شهادت رسيده است».
با غیرتی که در جوانان میانه و آچاچی سراغ دارم جفای به شهیدان آرمیده در خاک دیارشان را جبران کرده و کاری در خور برای شرف و حیثیت خود خواهند کرد.طاهر نائبی(mayana )1390/4/6 - 18:21:28
:
این همه بی توجهی و بی تفاوتی واقعا جای تاسف دارد . ممنون بابت مطلبتان .


یک میانه ای خسته و بی خیال شده : 1390/4/8 - 08:21:53
می خواهید از همین الان عکس العمل مسئولین محترم و خدوم و بسیار عزیز را پیش بینی کنم؟ ایناها:

بازهم بی توجهی و عدم پاسخگوئی
بازهم بی توجهی و عدم پاسخگوئی
بازهم بی توجهی و عدم پاسخگوئی
بازهم بی توجهی و عدم پاسخگوئی
بازهم بی توجهی و عدم پاسخگوئی
بازهم بی توجهی و عدم پاسخگوئی
بازهم بی توجهی و عدم پاسخگوئی
شد هفت تا!!! عجب سریشی هستید شماها بابا !!!
این همه جوابتونو نمیدن، باز از رو نمیرین؟!!! بابا توی این گوری که شما گریه و ناله می کنین هیچ جنازه ای نیس داداش!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s