پیشینه میانه - میانالی
منبع : ویکیپدیا

متن شماره 1: پیشینه میانهبازدید کننده : 656 نفر

پیشینه و سابقه تاریخی شهر میانه به ده‌ها سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد و بعضی نوشته‌ها سابقهٔ تاریخی میانه را تا ۷۲۰ سال پیش از میلاد نیز نقل می‌کنند. وجود کتیبه‌های آشوری و اورارتویی در بعضی مناطق آذربایجان و کشف آثار باستانی و مجسمه‌های سفالین در شهر میانه، قدمت تاریخی آن را به دوره‌های پیش از تشکیل دولت ماد می‌رساند. در پی حفاری‌هایی که در سال ۱۳۵۲ شمسی در یکی از قریه‌های اطراف میانه به‌نام آرموداق انجام گرفت یک مجسمه سفالین مربوط به دوره ساسانیان کشف شد. این تندیس توسط رئیس اداره باستان‌شناسی وقت به موزه باستان‌شناسی تبریز منتقل گردید.

در کتاب‌های تاریخی و سفرنامه‌های جهانگردان نام این شهر را میانج (که شکل عربی شدهٔ میانَگ پهلوی است) ثبت کرده‌اند چون این شهر به نوشتهٔ برخی، پیش از میلاد مسیح در خط مرزی دو سرزمین ماد و پارت قرار گرفته بود.دکتر معین در فرهنگ خود این گونه می‌نویسد: «میانه یکی از شهرهای قدیمی است و نام آن به‌واسطه واقع شدن در میانه راه زنجان و تبریز است» و در زیر عنوان «میانج» نیز به همین شهر و دهی در «دهستان انگوران» استان زنجان اشاره می‌کند. با این حال شهر میانه در قرن‌های هفتم و هشتم هجری علاوه بر میانج نام دیگری چون «گرمرود» داشته و در برخی از کتاب‌های آن زمان برای شناسایی آن از هر دو نام (گرمرود و میانه) استفاده شده‌است(منبع ویکیپدیا)ا.مختاری(meeanaji )1389/9/3 - 09:32:31
علیرضا قریشی(alireza ) 1389/9/2 - 23:03:21
این متن رو دقیقاً از صفحه 33 کتاب مشاهیر و مفاخر میانه نائبی میارم :
((مييانا (ميانه) در اصل مي آنا/مايانا بوده است که ترکيبي از «مي/ماي» و «آنا» است به معناي «ماد بزرگ» يا «ماد مادر». خيلي ساده انگارانه است ميانه با قدمت هزاران ساله در سرزمين ترک را به معناي وسط بدانيم و در توجيه آن بگوئيم: چون وسط تبريز و تهران، يا ميان تبريز و زنجان ، يا بين مثلث مراغه، تبريز و زنجان و يا حائل بين عراق عجم و عراق عرب است. چه، ميانه تا اين بلاد متساوي الفاصله نيست و اين قاعده بر تمام شهرهاي جهان صادق است.
با قطعيت ادعا مي کنيم که هيچ سندي در تاريخ وجود ندارد که نام شهرمان به غير از اين نام خوانده شود. البته در فارسي آنرا ميانه و در کلام عرب آنرا ميانج نوشته اند. اطلاق نامهائي مانند «صبا» براي ميانه شايعه است)).
خب کسی پیدا بشه بگه کجا میانه رو صبا نوشتند؟


استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s