چند سوال؟ - ™قافلانتی
منبع : حسین پوربهرامی

متن شماره 10: چند سوال؟بازدید کننده : 847 نفر

با سلام خدمت اساتید گرامی، تعدادی سوال پیرامون میانه داشتم که گفتم اینجا بپرسم تا جوابم را بگیرم.

سوال اول این است که حفاظت و حراست از آثار باستانی و اماکن تاریخی میانه به عهده کدام نهاد است و آیا میانه اداره میراث فرهنگی و گردشگری دارد یا خیر؟

سوال دومم در مورد تعدادی از آثار تاریخی میانه است. پل پردلیس و بقایای جاده ابریشم دقیقا کجا قرار دارند و آسانترین راه رسیدن به آنها از کجاست؟

سوال آخرم از آقای نایبی است. من دیروز بعد از چند سال سری به فقسه کتاب هایم زدم و کتاب میانه را برداشتم و تورق کردم. در جای جای این کتاب آقای نایبی از کانونی به نام "بنیاد میانه شناسی" صحبت می کنند. خواستم بپرسم بعد از حدود 6 سال از چاپ این کتاب کار تاسیس این بنیاد به کجا رسید و چه موانعی بر سر راه وجود دارد که در این مدت از شکل گیری این بنیاد جلوگیری کرده و آیا کمکی از دست همشهریان بر می آید یا خیر؟

با تشکر - پوربهرامی



ا.مختاری(meeanaji )1389/3/21 - 03:28:58
سلام
آقای پور بهرامی ، امیدوارم در مورد پل پردلیس لینک زیر کمکتان کند:

لینک مطلبی در این مورد ،
تصویر ماهواره ای و موقعیت پل پردلیس کاغذکنان

http://www.miyanali.com/miyanehpix/42

لینک خود تصویر :
http://maps.google.com/?ie=UTF8&t=h&ll=37.48831,48.113519&spn=0.001941,0.003439&z=18

در مورد سوال ((آسانترین راه رسیدن به آنها از کجاست؟)) چون گروه کوهنوردی قافلانتی بازدیدی از این پل به تازگی داشته اند و عکسهای آنرا در وبلاگشان دیدیم راهنمایی خوبی می توانند بکنند گزارشی از این صعود و راهپیمایی شان را در زیر می توانید ببینید:

http://www.gaflanti.blogfa.com/post-64.aspx

امیدوارم توانسته باشم کمکی بکنم.


™قافلانتی(Qaflanti )1389/3/21 - 09:48:50
از راهنمایی‌تون بی نهایت ممنونم.


محمد علی رستمی : 1389/3/21 - 11:51:36
آقای پور بهرامی عزیز

جناب مختاری چواب چند سوال را دادند ( به خداوند وجود نازنین این مرد فرهیخته و فرهنگ دوست نعمتی است برای شهرمان ) امید وارم آقای مهندس نایبی هم در مورد کانون میانه شناسی توضیحاتی اعلام فرمایند که برای خود من هم کسب اظلاعاتی در این زمینه جالب است .
اما در مورد وجود نهادی برای حفاظت آثار و میراث فرهنگی تا آنجا که بنده اطلاع دارم اگر شهرستانی فاقد اداره ی مستقل میراث فرهنگی - باستانی و گردشگری باشد وظیفه حطیر و مهم حفظ آثار فرهنگی به اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی محول می شود و امیدوارم مسئول محترم این نهاد مقدس خودشان در خصوص ترویج و اعتلای فرهنگ اسلامی شهر تاریخی میانه و جذب گردشگر در این خصوص و تاسیس موزه های مردم شناسی و ... توضیحاتی برای روشن شدن افکار
عمومی اعلام فرمایند .... با تشکر رستمی


سعيد صادقيان(saied16 )1389/3/21 - 12:40:45
جناب پروبهرامی عزیز! با سلام و عذرخواهی نسبت به تاخیر در پاسخ ، پاسخ دوستان مکفی بود اما مزید بر اطلاع توضیحات زیر را هم می دهم:
متولی آثار باستانی میانه سازمان میراث فرهنگی استان می باشد و میانه فاقد نمایندگی این سازمان است.
پل پردلیس اکنون در یک مسیر بسیار نامناسب قرار گرفته و با روزهای باشکوهش وداع کرده است. این پل در مرز میانه و خلخال قرار دارد و بنده برای رفتن به آن بصورت پیاده از کوههای پشت روستای کوبلان در جوار سد استور استفاده کردم. من راه ماشینرو پیدا نکردم.
بقایای ایپک یولو یا جاده ابریشم را در جای جای قافلانتی و ورودی کاغذکنان از مسیر جمال آوا می توان دید. آنچه بنده عکس گرفته و گزارش نوشتم مسیری بود که توسط شاه عباس سنگ فرش شده بود و حوالی قافلانتی مشرف به ساختمان صدا و سیما بود.
در مورد سئوال آخرتان که اختصاصاً از بنده پرسیدید، بنده فقط یک تئوری دادم و این مسئولین هستند که باید آنرا اجرا کنند. اگر مسئولیت این کار در دست بنده بود در عرض شش ماه چنین بنیادی را راه اندازی می کردم ولی اکنون مسئولین هستند که باید در صورت صلاحدید و اولویت داشتن این مهم را اجرا کنند. مثلاً وقتی در همین کتاب پیشنهاد دادم اماکن میانه را به نام بزرگان میانه ثبت کنند، شاهد نامگذاری خیابان عین القضات، دانشگاه غیرانتفاعی عین القضات، بلوار حبیب ساهر و ... بودیم اما این کار که ابتدا باید از اداره ارشاد اسلامی میانه شروع شود دارای درجه اهمیت و اولویت نیست و فعلاً بودجه این اداره صرف مسابقات اذان و اقامه و شعر مهدویت و ... می شود درحالیکه متولی چنین امور فرهنگی و مذهبی مفید و واجبی استان و کشور است و انصاف نیست بودجه قلیل یک شهرستان صرف مسائلی شود که در سطح استان و کشور به مراتب بهتر اجرا می شود.
یکی دیگر از موانع برپایی بنیاد میانه شناسی بحث های قومیتی است که کمر منطقه ما را شکسته است. بنیاد کرمان شناسی یا فارس شناسی با اعتبارهای مالی بسیار بالا نیم گویش کرمان و شیراز را معرفی می کند ولی اگر ما چنین کاری بکنیم متهم هستیم به پان ترکیستی و تجزیه طلبی و شکاف بین فارسی و ترکی و ... . شما قضاوت کنید در این وضعیت چه کاری می توان کرد؟


™قافلانتی(Qaflanti )1389/3/21 - 14:39:22
اول از آقای رستمی هم به خاطر راهنماییشان تشکر می کنم.
درست است آقای نایبی. کاملا صحیح می فرمایید و من خودم خوب می دانم موانع موجود خیلی بیشتر از این چند موردی است که نام بردید، ولی تا کی باید دست روی دست گذاشت؟
نماینده ها که کلا اصلا کاری به کار میانه ندارند.
مردم هم که انگار نه انگار!
با چنین شرایطی من مطمئنم تا سال 1400 دیگر هیچ اثری از آثار تاریخی میانه باقی نخواهد ماند.

به نظرتان بهتر نیست چند نفر گرچه معدود جمع شویم و برای این میراث ارزشمند که دارند مفت و ارزان از دستمان می روند کاری کنیم؟

اول با نامه نگاری و زبان خوش از سازمان مربوطه می خواهیم برای حفاظت و مرمت این آثار کاری کند یا با ملاقات حضوری با نمایندگان از آنها می خواهیم این موضوع را پیگیری کنند؛ ولی اگر باز حرف گوش نکردند من خودم شخصا حاضرم اگر لازم باشد دست به تحصن هم بزنم.

فقط به روزی فکر کنید که دیگر برای هر کاری خیلی دیر شده باشد...
روزی که شاید اصلا پل راه‌آهنی باقی نمانده باشد تا ما برایش دلسوزی کنیم...


مهدی دانایی : 1389/3/22 - 18:11:27
همشهری عزیز آقای پوربهرامی
اگه میخواهید سراغ آثار باستانی میانه را بگیری ، به موزه شهر تبریز تشریف ببرید و چندین قطعه تاریخی متلق به میانه را آنجا مشاهده کنید .
لطفاً مسئولان مربوطه جواب بدهند که آیا میانه نمی تواند دارای موزه مستقل باشد؟؟؟؟؟؟


استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.
درج مطالب نویسندگان به منزله تأیید آن نیست. 0s